Darmowe szkolenia dla 20 tys. fizjoterapeutów. Projekt za ponad 70 mln zł

1 lat temu 25
Krajowa Izba Fizjoterapeutów realizuje projekt FIZJO-LEARNING, w ramach którego około 20 tys. fizjoterapeutów może korzystać ze szkoleń Dzięki dofinansowaniu ze środków Uni Europejskiej wszystkie szkolenia przygotowane na platformie FIZJA są dostępne za darmo - Projekt szacowany jest na ponad 70 mln zł - wylicza Rafał Trąbka, wiceprezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów

Szkolenia dla fizjoterapeutów w 2023 roku

Udział w szkoleniach mogą wziąć wszyscy fizjoterapeuci, bez względu na formę wykonywania zawodu i miejsce zatrudnienia, czyli osoby pracujące zarówno w publicznym jak i prywatnym sektorze (osoby zatrudnione lub współpracujące z podmiotem leczniczym lub placówką typu DPS, fundacja, oraz osoby wykonujące działalność leczniczą na zasadzie praktyki zawodowej).

Celem głównym projektu jest podniesienie poziomu kompetencji w zakresie prowadzenia fizjoterapii pacjentów chorujących na choroby zakaźne, w tym w szczególności na COVID-19, rehabilitacji pochorobowej oraz fizjoprofilaktyki poprzez zastosowanie specjalistycznego wsparcia szkoleniowego w zakresie:

fizjoterapii pulmonologicznej, fizjoterapii ortopedycznej, fizjoterapii neurologicznej, fizjoterapii kardiologicznej, fizjoterapii pediatrycznej, fizjoterapii onkologicznej, fizjoterapii uroginekologicznej, fizjoterapii niedziedzinowej.

Pierwsze szkolenia w ramach projektu odbyły się jeszcze w grudniu. Wówczas omawiano tematykę badań i strategii leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa lędźwiowego oraz szyjnego.

- Widzimy, że w tej chwili cieszącą się największą popularnością jest ortopedia - przyznaje Rafał Trąbka.

Wiceprezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów wyliczał, że projekt jest skierowany do ok. 20 tys. osób. - W formule online można uczestniczyć bez limitu, natomiast w stacjonarnej w maksymalnie pięciu szkoleniach - tłumaczy.

Szkolenia prowadzone będą do końca 2023 roku. Harmonogram 73 kursów online i 853 stacjonarnych można znaleźć na stronie KIF.

Fizjoterapeuci trzecim najliczniejszym zawodem medycznym

W trakcie konferencji wyliczono, że w Polsce jest 75 243 aktywnie pracujących fizjoterapeutów, co daje trzecie miejsce wśród liczebności zawodów medycznych. 

Aż 74 proc. z tej liczby to kobiety, a średnia wieku spośród wszystkich osób w zawodzie wynosi 38 lat.

Najwięcej fizjoterapeutów jest w województwach:

mazowieckim - 10,5 tys. śląskim - 8,5 tys. małopolskim - 8 tys.

Najmniej zaś w podlaskim 1,8 tys. i lubuskim 1,4 tys.

Co podkreślali przedstawiciele KIF, z badań KANTAR przeprowadzonych w listopadzie 2022 roku wynika, że fizjoterapeutom ufa aż 79 proc. Polaków, co daje drugie miejsce w rankingu, tuż po ratownikach medycznych (80 proc.).

Ranking zaufania Polaków do zawodów medycznych:

ratownicy medyczni - 80 proc. fizjoterapeuci - 79 proc. diagności laboratoryjni - 78 proc. pielęgniarki - 76 proc. lekarze - 67 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej