Dziś otrzymamy decyzję EBC w sprawie stóp procentowych a następnie odbędzie się konferencja prasowa prezeski EBC – Christine Lagarde. Instytucja prawdopodobnie nie zaostrzy swojej polityki pieniężnej. Stopa inflacji znacznie spadła we wrześniu co wpisało się w oczekiwania banku. Perspektywy gospodarcze dla strefy euro sukcesywnie się pogarszają. Po ostatniej podwyżce stopa depozytowa wynosi 4 proc. a refinansowa 4,5 proc. i prawdopodobnie jest to szczyt całego cyklu zacieśniania.
Oczywiście przedstawiciele EBC w swoich wypowiedziach nie wykluczają całkowicie kolejnych kroków w górę. Gdyby sądzili inaczej, byłoby to ryzykowane w otoczeniu tak wielu niewiadomych i tylu ryzyk. Trzeba przyznać, że walka z inflacją nie jest jeszcze wygrana. Przeważająca jednak część osób z Rady uznaje, że kolejna podwyżka nie jest już raczej wymagana w momencie, kiedy inflacja pozostaje w granicach ostatniej projekcji instytucji. Ostatnie dane wskazały, że wskaźnik HICP wyniósł we wrześniu 4,3 proc. r/r a bazowy 4,5 proc. co oznacza spadek z poziomu odpowiednio 5,2 proc. oraz 5,3 proc. w sierpniu.
Przeciwko podwyżce na nadchodzącym posiedzeniu EBC przemawia również fakt, że członek Rady Prezesów - Peter Kazimir – przyznał w ostatnich dniach szczególne znaczenie nadchodzących projekcji w grudniu i marcu. Sugeruje to, że w przyszłości, podobnie jak miało to miejsce wcześniej, EBC ponownie będzie wolał podejmować ważne decyzje w terminach posiedzeń, na których są one prezentowane, a najnowsze prognozy banku będę opublikowane dopiero w grudniu.
Recesja w strefie euro staje się coraz bardziej wyraźna. Potwierdziły to wtorkowe dane PMI (43 pkt. przemysł, 47,8 pkt. usługi). Słabość gospodarcza nie koncentruje się jedynie w Niemczech jak miało to miejsce w zimowym półroczu 2022 – 2023, co wynikało w głównej mierze z wysokich cen energii. Obecnie widać wyraźnie skutki agresywnego zacieśnianie polityki monetarnej przez EBC (łączna podwyżka o 450 pb). Ten czynnik również przemawia za decyzją o pauzie w podwyżkach.
Przypomnijmy, że Lagarde w czasie ostatniej konferencji prasowej po wrześniowym posiedzeniu zasugerowała również, że nie będzie raczej dalszych kroków w zakresie zacieśniania polityki monetarnej. Konsensus rynkowy jest zatem niemalże zgodny co do tego, że dziś nie otrzymamy ruchu w górę.
Inwestorzy będą teraz skupieni na tym co zrobi EBC w kolejnych miesiącach i będą szukali wskazówek. W obliczu coraz gorszych perspektyw gospodarczych dla strefy euro, wycena rynkowa wskazuje na obniżki stóp o niespełna 50 pb w 2024 roku. W tym momencie nacisk będzie raczej położony na utrzymanie stóp na wysokim poziomie przez pewien czas. Prawdopodobnie jest jeszcze za wcześnie na dyskusję, kiedy polityka monetarna zacznie być luzowana. Ostatnia podwyżka miała miejsce zaledwie 6 tygodni temu.
Bank Japonii rozczarował
2023-10-31 Poranny DM BOŚ z rynku walut
Wydarzeniem poranka są informacje z zakończonego posiedzenia Banku Japonii. Wprowadzone zmiany modyfikujące program kontroli krzywej rentowności obligacji (YCC), to zbyt mało, wobec tego, czego nieformalnie oczekiwał rynek. I tak górne pasmo wahań dla 10-letnich rentowności JGB's zostało podniesione do 1,0 proc. i BOJ będzie to traktował jako "górną granicę", oraz poziom odniesienia (stopę referencyjną) dla przeprowadzenia operacji na rynku.
Rynki czekają na jutrzejszy Fed
2023-10-31 Poranny komentarz walutowy XTB
We wtorek o poranku możemy obserwować słabość jena japońskiego, co jest wynikiem decyzji Banku Japonii, którą to poznaliśmy dziś nad ranem. BoJ zgodnie z oczekiwaniami utrzymał swój cel -0,1% dla krótkoterminowych stóp procentowych. Mimo wprowadzenia zmian w programie kontroli krzywej dochodowości (YCC), rynki nieoficjalnie oczekiwały więcej. Górne pasmo wahań dla 10 letnich rentowności zostało podniesione do 1,0%.
Kurs euro do dolara szuka kierunku
2023-10-27 Poranny komentarz walutowy XTB
W piątek o poranku możemy obserwować mieszane nastroje na rynku Forex. Zmienność jest umiarkowana, a główna para walutowa oscyluje w rejonach poziomu odniesienia. Większość kluczowych wydarzeń tego tygodnia już za nami, a inwestorzy mogą być ostrożni przed weekendem, ponieważ głównym tematem ponownie staje się napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie. Dziś w nocy USA dokonały nalotu na dwa cele w Syrii, które są kontrolowane przez bojówki terrorystyczne powiązane z Iranem.