CMKP: tylu medyków z Ukrainy ukończyło już kurs medycznego języka polskiego

2 lat temu 56
Kurs języka polskiego medycznego dla medyków z Ukrainy ukończyło dotychczas 1 100 osób. Około stu medyków nadal bierze udział w zajęciach organizowanych przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego - podaje CMKP To głównie lekarze, dentyści, ale także pielęgniarki i ratownicy medyczni - wyjaśnia prof. Ryszard Gellert Nauka odbywa się online. W sumie zajęcia prowadziło ponad 20 lektorów. Kursy finansuje Ministerstwo Zdrowia. Uczestnicy otrzymują bezpłatne materiały edukacyjne. Kurs kończy się testem

CMKP przypomina, że w marcu br., tuż po wybuchu wojny w Ukrainie, rozpoczęły się bezpłatne kursy języka polskiego dla medyków, którzy przyjechali do Polski. Zajęcia to wspólna inicjatywa Ministerstwa Zdrowia i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

"To głównie lekarze, ale także pielęgniarki i ratownicy medyczni"

- Już ponad tysiąc medyków, głównie lekarzy, dentystów, ale także pielęgniarek i ratowników medycznych z Ukrainy ukończyło kurs z języka polskiego organizowany przez CMKP - mówi prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego cytowany w informacji opublikowanej przez CMKP.

- Do tej pory kursy były prowadzone w 129 grupach. Przedstawiciele zawodów medycznych uczą się języka polskiego specjalistycznego, medycznego. Poziom kursantów jest zróżnicowany. Jedni zaczynają od podstaw, innym zależy na tym, by podszkolić język w komunikacji z pacjentami i personelem medycznym, ale są także osoby, które chcą pracować nad umiejętnością pisania, niezbędną do prowadzenia dokumentacji medycznej - dodaje prof. Gellert.

Kursy są organizowane na poziomach od A1 (dla początkujących) do C1 (język specjalistyczny, medyczny). Nauka odbywa się online. W sumie zajęcia prowadziło ponad 20 lektorów. Kursy finansuje Ministerstwo Zdrowia. Uczestnicy otrzymują bezpłatne materiały edukacyjne. Kurs kończy się testem.

"Zależy nam na praktycznej nauce języka"

- Zależy nam na praktycznej nauce języka, dlatego kursanci na zajęciach uczą się nie tylko gramatyki, ale także komunikacji z pacjentem oraz personelem medycznym - wyjaśnia Karolina Rosińska, lektor języka polskiego, specjalista ds. metodyki e-learningu w Dziale e-Learningu CMKP.

- Na zajęciach wykorzystujemy także autentyczne materiały z radia, telewizji, prasy branżowej, bo to najlepszy sposób na to, by przyswoić specjalistyczne słówka potrzebne w pracy w szpitalu i przychodni - zaznacza.

Zdecydowana większość osób, które zgłosiły się na bezpłatne kursy to lekarze, ale w zajęciach biorą udział także pielęgniarki i ratownicy medyczni. Część z nich pracuje w polskiej ochronie zdrowia i zna podstawy języka, jednak chce lepiej poznać język medyczny.

We współpracy z uczestnikami zajęć powstaje słowniczek, w którym znajdą się wybrane zwroty oraz wyrażenia z poszczególnych dziedzin medycyny. Zostanie on zamieszczony w formie ćwiczeń leksykalnych na platformie CMKP e-learningowej, dzięki którym słuchacze będą mogli ćwiczyć znajomość słownictwa specjalistycznego oraz poprawność pisowni terminów medycznych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.

Dowiedz się więcej na temat:

Czytaj więcej
Radio Game On-line