Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2024-01-02 (09:04)
Podany dziś rano prywatny wskaźnik PMI Caixin dla gospodarki Chin urósł do poziomu 50,8 pkt. co oznacza, że aktywność fabryk w Państwie Środka wzmożyła się co jest efektem m.in. większej liczby nowych zamówień. Zaufanie biznesowe na 2024 r. pozostaje jednak przytłumione. Ostatnia sesja na Wall Street zakończył się umiarkowanymi spadkami. SP500 stracił blisko 0,3 proc. a Nasdaq Composite ponad 0,5 proc. Kurs EUR/USD wykonuje korektę techniczną i zniżkuje do 1,1030. Od rana zyskuje ropa naftowa. WTI jest wyżej o ponad 1,5 proc. i zbliża się do pułapu 73 USD za baryłkę.
Wskaźnik PMI dla przemysłu Caixin/S&P Global wzrósł do 50,8 na koniec 2023 r. z 50,7 w listopadzie, co daje najlepszy wynik od 4 miesięcy. Podana liczba przewyższyła prognozę analityków, która oscylowała wokół pułapu 50,4. Sektor produkcyjny znalazł się pod presją słabego popytu w 2023 roku, a spowolnienie na rynku nieruchomości, czynniki geopolityczne i ograniczone wydatki konsumentów zaważyły na ożywieniu po pandemii.
Chińscy politycy pod koniec ubiegłego roku zobowiązali się do dostosowania prowadzonej polityki w celu wsparcia ożywienia gospodarczego w 2024 roku. Rynek czeka na kolejne środki stymulacyjne.
Wskaźnik Caixin PMI dla przemysłu kontrastuje z oficjalnymi wynikami opublikowanymi w niedzielę. Dane wykazały, że aktywność produkcyjna w grudniu kurczyła się w szybszym tempie i bardziej niż oczekiwano. Usługi z kolei okazały nieco silniejsze nic miesiąc wcześniej a wskaźnik urósł z 50,2 pkt. do 50,4 pkt.
Słabszy popyt spowodował, że fabryki redukowały zatrudnienie czwarty miesiąc z rzędu i było to najwyższe tempo od maja. Chociaż koszty produkcji nadal rosły pod koniec roku, stopa inflacji w listopadzie spadła do najniższego poziomu od wielu miesięcy (-0,5 proc.) i wskazała na spadek cen. Nie tylko ceny konsumenckie zniżkują, również niższe w relacji rok do roku ostatnio znalazły się ceny producenckie, co wynika ze wskaźnika PPI (-3 proc.).
Na Wall Street piątkowa sesja zakończył się umiarkowanymi spadkami. Z trzech głównych benchmarków największe straty poniósł Nasdaq Composite spadając o 0,56 proc. W Europie otrzymaliśmy lekkie wzrosty a DAX zakończył rok z wynikiem +0,3 proc. Na rynku walutowym panował spokojny handel. Kurs głównej pary walutowej drugi dzień z rzędu spadał osiągając minima dziś rano na poziomie 1,1020.
Dziś w centrum uwagi znajdą się finalne odczyty PMI z Europy dla sektora produkcji a popołudniu podobne dane zaprezentują Stany Zjednoczone. W tym tygodniu najważniejszą publikacją będzie natomiast piątkowy raport z rynku pracy USA, który ukaże w jakiej był on kondycji w grudniu.
Dolar na 3-tygodniowych szczytach
14:08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykański dolar rozpoczął bieżący rok od zwyżki. Notowania indeksu dolara dotarły dzisiaj do okolic 102,50 pkt., co jest najwyższym poziomem od pierwszej połowy grudnia, a więc od ponad trzech tygodni. Zwyżka dolara jest podkreślana także przez sytuację na wykresie EUR/USD, gdzie notowania na nowo spadły do okolic 1,09.
Dolar umacnia się przed danymi z rynku pracy
14:06 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji uwaga inwestorów skupi się na danych z rynku pracy w USA, które zostaną opublikowane o godzinie 14:30.Opublikowany wczoraj raport ADP, który jest prognostykiem przed danymi Departamentu Pracy USA wypadł wyraźnie powyżej prognoz, co poskutkowało umocnieniem amerykańskiej waluty. Zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym wg. ADP wyniosła 164 tys. wobec oczekiwanych 125 tys. i 103 tys. poprzednio.
Inflacja w strefie euro i NFP - to dziś kluczowe wydarzenia
14:00 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś o kursie EUR/USD będzie decydować wynik inflacji ze strefy euro a w szczególności miesięczny raport na temat kondycji amerykańskiego rynku pracy. EBC oraz Fed z dużym prawdopodobieństwem zakończyły cykl podwyżek stóp procentowych. Aktualnie trwają zakłady, który bank centralny jako pierwszy rozpocznie ruch w przeciwną stronę.
Dolar wraca do spadków
2024-01-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi już wyraźniejsze osłabienie amerykańskiej waluty na szerokim rynku. Z tego schematu wyłamuje się tylko jen, chociaż ruchy na USDJPY są kosmetyczne. Wygląda na to, że po krótkiej korekcie, rynek powraca do dobrze znanego mu schematu. Opublikowane wczoraj wieczorem zapiski z posiedzenia FED wskazały, że decydenci byli zgodni, co do tego, że stopy procentowe osiągnęły swój szczyt i mogą spadać. Kilku członków zgłaszało zdanie, że być może właściwym działaniem byłoby pozostawienie ich na "wysokim poziomie" do czasu, kiedy będą dowody dalszego znaczącego spadku inflacji.
Dolar oddaje wczorajsze zyski, ogromna zmienność na rynku kryptowalut
2024-01-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji obserwowaliśmy umocnienie amerykańskiej waluty, z kolei dzisiejszy poranek przynosi zmianę sentymentu. Dolar traci na szerokim rynku, a gorzej radzi sobie jedynie USDJPY, choć ruchy są tutaj niewielkie. Wczorajszy protokół z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej wskazuje, że bankierzy są zgodni co do tego, że stopy procentowe nie będą już rosły.
Nudno na dolarze, ciekawie na ropie
2024-01-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Korekta na Wall Street coraz mocniej się napędza. Wczoraj główne indeksy z Wall Street traciły. Nasdaq Composite zamknął dzień z wynikiem -1,2 proc. a Dow Jones oraz SP500 spadły o 0,8 proc. Protokół z grudniowego posiedzenia FOMC potwierdził, że Fed prawdopodobnie zakończył zacieśnianie polityki i jest przygotowany do obniżenia stóp procentowych w tym roku. Kurs EUR/USD lekko urósł wczoraj wieczorem i kontynuuje zwyżki dziś rano osiągając poziom 1,0940. Mocno zyskała ropa naftowa co było pokłosiem wydarzeń na Morzu Czerwonym.
Lekka presja na początku roku
2024-01-03 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Środowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie zniżki eurodolara poniżej 1,10 USD, a więc również pogorszenie otoczenia dla złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3656 PLN za euro, 3,9852 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,6882 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0341 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,287% w przypadku obligacji 10-letnich.
Na FX nadal nieco ospale...
2024-01-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Pierwszy dzień roboczy w Nowym Roku nie jest nim dla wszystkich - nadal świętują Japonia i Nowa Zelandia. Zwłaszcza brak Japończyków na rynku sprawił, że aktywność inwestorów nie wróciła jeszcze do normy. Na to potrzeba będzie kilku dni, bo w środę inwestorzy w Japonii też mają wolne. Ich powrót na rynki może być jednak dość nerwowy ze względu na znaczące trzęsienie ziemi w weekend w Japonii, którego siła byłą największa od dekady.
"Mocny" początek nowego roku
2024-01-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Oficjalnie rozpoczęliśmy pierwszą w nowym roku sesję giełdową na rynkach międzynarodowych. Poświątecznego letargu z dużym prawdopodobieństwem nie doświadczymy, ponieważ już dzisiaj poznamy kluczowe dane finalne PMI z głównych gospodarek świata, a sam tydzień obfitować będzie w publikacje najwyższych lotów. Rok 2024 rozpoczynamy z przytupem.
Inflacja w Europie dalej zaskakuje?
2023-12-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Czwartek przyniósł lekkie podbicie dolara w ślad za korektą na indeksach na Wall Street. Można to tłumaczyć bardziej przetasowaniami w końcu roku. Czas na nowe rozdanie przyjdzie dopiero w pierwszych dniach stycznia. W piątek rano w przestrzeni FX jest relatywnie spokojnie. Uwagę przyciągają wstępne dane o inflacji w Hiszpanii za grudzień, która znów jest niższa od prognoz, choć nie aż tak znacząco - różnica 0,1 p.p.