Brytyjska inflacja zaskakuje

1 lat temu 60
Brytyjska inflacja zaskakuje

Brytyjska inflacja zaskakuje

Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2023-07-19 (12:58)

Rynek walutowy czeka na przyszłotygodniowe posiedzenia Fed-u oraz EBC. Mamy okres „blackout-u” co oznacza, że nie otrzymamy w najbliższych dniach żadnych nowych wskazówek od decydentów. Wczorajszy odczyt sprzedaży detalicznej lekko umocnił dolara, ale reakcja była umiarkowana. Kurs EURUSD wciąż znajduje się powyżej 1,12. Dziś rano interesująco zrobiło się na parach związanych z funtem. GBP osłabł po niższych od oczekiwań danych inflacyjnych.

Brytyjska inflacja osiągnęła w czerwcu najwolniejsze tempo od ponad roku, powodując osłabienie funta w stosunku do innych walut, chociaż na poziomie 7,9 proc. (wskaźnika zasadniczy CPI) nadal znacznie przekraczała cel Banku Anglii wynoszący 2 proc.

Ekonomiści ankietowani przez Reuters prognozowali, że w ciągu 12 miesięcy do czerwca CPI spadnie do 8,2 proc. z 8,7 proc. w maju, oddalając się jeszcze bardziej od 41-letniego maksimum 11,1 proc. osiągniętego w październiku 2022 roku. Odczyt bazowy również zaskoczył wartością 6,9 proc. podczas gdy konsensus wskazywał brak zmian i wartość 7,1 proc. r/r.

Funt szterling odnotował znaczny spadek w stosunku do dolara, euro i jena, ponieważ kontrakty terminowe na stopy procentowe pokazały, że inwestorzy nie oczekują już, że stopy procentowe w Wielkiej Brytanii osiągną szczyt powyżej 6 proc..

Pozytywnie na dane zareagował brytyjski indeks giełdowy FTSE100, który na ten moment rośnie już o blisko 1,1 proc. Perspektywa nieco mniej restrykcyjnej postawy BoE wspiera ryzykowne aktywa.

Do tej pory inflacja w UK spadała w bardzo powolnym tempie. Bank Anglii w ostatnich miesiącach nie był aż tak mocno zdeterminowany do walki ze wskaźnikami CPI (choć ostatnio zaskoczył ruchem w górę o 50 pb), ponieważ cały czas obawia się, że wykonane do tej pory podwyżki wprowadzą brytyjską gospodarkę w recesję. BoE jedynie reagował na rozwój inflacji zamiast walczyć z nią w sposób zdecydowany.

Oczekiwania rynkowe co do dalszych podwyżek stóp procentowych były moim zdaniem zbyt wygórowane. Dlatego też po dzisiejszych danych nastąpiła ich redukcja, co automatycznie wpłynęło na osłabienie GBP.
Na „kablu” widoczna jest korekta techniczna ostatnich silnych wzrostów. Notowania GBP/USD spadają w okolice 1,2930 podczas gdy jeszcze pod koniec ubiegłego tygodnia kurs wskazywał poziomy zbliżone do 1,3145. Najbliższym wsparciem technicznym jest poziom 1,2840, co oznacza potencjalny możliwy spadek jeszcze o niespełna 1 figurę. Na tym poziomie wypada czerwcowe maksima oraz szczyt z początku lipca.

Źródło: Łukasz Zembik, (OANDA TMS Brokers)

Dom Maklerski TMS Brokers

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers

Funt pod presją po danych dot. inflacji w UK

Funt pod presją po danych dot. inflacji w UK

13:00 Raport DM BOŚ z rynku walut

Początek bieżącego tygodnia na rynkach walutowych jest relatywnie spokojny. Amerykański dolar wyhamował zniżkę, ale nadal jest zbyt słaby, aby istotnie odbić się w górę. W rezultacie, notowania indeksu FUSD nadal poruszają się poniżej poziomu 100 pkt., dziś rano głównie w rejonie 99,60-99,80 pkt. Konsolidacja trwa także na wykresie EUR/USD, którego notowania poruszają się w nerwowym ruchu bocznym tuż powyżej poziomu 1,12.
Tymczasem dzisiaj rano uwagę inwestorów przyciąga przede wszystkim sytuacja na rynku brytyjskiego funta.

Czy rozdźwięk w RPP szkodzi złotemu?

Czy rozdźwięk w RPP szkodzi złotemu?

12:58 Poranny komentarz walutowy XTB

Polski złoty utrzymuje dosyć dobrą pozycję patrząc z perspektywy całego roku, choć po mocnym rajdzie łapie nieco zadyszki. Dzieli nas jedynie tydzień do decyzji najważniejszych banków centralnych na świecie, natomiast sporo pod względem komentarzy dzieje się również na naszym podwórku. Po dosyć jasnej komunikacji na ostatniej konferencji RPP na temat potencjalnych obniżek, komunikacja ta jest wzmocniona przez część członków, natomiast nieliczni jastrzębie wskazują na to, że ewentualna obniżka będzie błędem. Czego dalej oczekiwać po złotym w kontekście nadchodzących zmian?

Dolar traci przed danymi o sprzedaży detalicznej z USA

Dolar traci przed danymi o sprzedaży detalicznej z USA

2023-07-18 Poranny komentarz walutowy XTB

Podczas wczorajszej sesji na rynku akcji mogliśmy obserwować mieszane nastroje. Główne indeksy giełdowe z Europy zanotowały spadki, z kolei indeksy zza oceanu zyskały. Jeśli chodzi o rynek walutowy, zmienność była ograniczona. Notowania głównej pary walutowej utknęły w lokalnej konsolidacji na wysokości szczytów ustawionych w minionym tygodniu. Z kolei dziś o poranku możemy ponownie obserwować nie znaczą słabość dolara, przez co mimo niewielkiej zmienności kurs EURUSD ponownie znalazł się na najwyższych poziomach w tym roku.

Juan pod presją po słabych danych z Chin

Juan pod presją po słabych danych z Chin

2023-07-17 Raport DM BOŚ z rynku walut

Po piątkowym odreagowaniu wzrostowym na dolarze dzisiaj nie ma już śladu. Co prawda amerykańska waluta nie traci na wartości tak dynamicznie jak w poprzednim tygodniu, jednak z powrotem znajduje się pod presją podaży. Indeks amerykańskiego dolara, FUSD, dziś porusza się w okolicach 99,50 pkt., a więc pozostaje poniżej psychologicznej bariery na poziomie 100 pkt. Notowania EUR/USD miały jedynie krótki przystanek w drodze na północ. Dzisiaj kurs tej pary walutowej pnie się dalej w górę do okolic 1,1240, wyznaczając nowe tegoroczne maksima. Dolar wykazuje słabość także w relacji do większości kluczowych walut świata.

Za nami tydzień wzrostów ryzykownych aktywów i spadków wartości USD

Za nami tydzień wzrostów ryzykownych aktywów i spadków wartości USD

2023-07-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Cały ubiegły tydzień przyniósł osłabienie dolara amerykańskiego, wzrosty indeksów giełdowych oraz spadek rentowności amerykańskich obligacji. Kluczowym wydarzeniem była publikacja inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych, która zaskoczyła rynki pozytywnie spadając o więcej niż oczekiwano. Piątkowy raport Uniwersytetu Michigan przyniósł wysoką wartość, co spowodowało, że szansa na wrześniową podwyżkę przez Fed urosła, choć wciąż rynek daje jej mniej szans niż 20 proc.

Jak nisko może spaść USDPLN?

Jak nisko może spaść USDPLN?

2023-07-17 Poranny komentarz walutowy XTB

Polski złoty jest ekstremalnie mocny patrząc na poziom pary USDPLN. Tak nisko para nie znajdowała się od lutego 2022 roku, choć patrząc na trend długoterminowy wciąż znajdujemy się relatywnie wysoko. Czy złoty ma jeszcze przed sobą więcej siły czy jednak większość ruchu to okoliczności zewnętrzne? Czy potencjalne obniżki w Polsce nie doprowadzą do zachwiania siły naszej waluty? Nie da się ukryć, że złoty jest jedną z silniejszych walut w stosunku do amerykańskiego dolara w perspektywie minionego półrocza.

Gdzie ta recesja?

Gdzie ta recesja?

2023-07-14 Komentarz tygodniowy TMS Brokers

W Stanach Zjednoczonych podniesiono od marca 2022 roku główną stopę procentową o 500 punktów bazowych. Daje to największy wzrost od wczesnych lat 80-tych. Biorąc pod uwagę ten agresywny manewr hamujący i odwróconą krzywą dochodowości od połowy 2022 r., większość ekonomistów od pewnego czasu zakłada, że Fed wywoła recesję. Rynek obligacji jest podobnego zdania. Jak dotąd nie było jednak wielu dowodów rozpoczynającego się spowolnienia.

Krajobraz po „inflacyjnej niespodziance”

Krajobraz po „inflacyjnej niespodziance”

2023-07-13 Raport DM BOŚ z rynku walut

Wczorajsza sesja na globalnych rynkach finansowych upłynęła pod znakiem dominacji jednego wydarzenia: odczytu inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Niższy od oczekiwań odczyt, wynoszący 3% rdr, stał także w dużym kontraście z odczytem sprzed miesiąca, wynoszącym 4% rdr. Wyraźny spadek inflacji w USA to sygnał dla Rezerwy Federalnej, że dalsze jastrzębie podejście może nie być konieczne, aby stłumić inflację.

Zmalała szansa na podwyżkę stóp przez Fed we wrześniu

Zmalała szansa na podwyżkę stóp przez Fed we wrześniu

2023-07-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers

Dane inflacyjne miały wywołać większą zmienność na rynku i tak też się stało. Dolar osłabł a kurs głównej pary walutowej wyszedł na nowe, kilkunastomiesięczne maksima. Za USD płacimy ponownie poniżej 4 złotych. Publikacja CPI ze Stanów Zjednoczonych wywołała falę optymizmu, co zostało zobrazowane wzrostami głównych indeksów z Wall Street. Amerykańskie 2-letnie obligacje skarbowe (ich rentowności) spadły w okolice 4,66 proc.

Depresyjna pozycja dolara amerykańskiego

Depresyjna pozycja dolara amerykańskiego

2023-07-13 Poranny komentarz walutowy XTB

Dolar amerykański nie ma łatwo, a trwająca od początku roku fala odpływu od waluty rezerwowej świata postępuje. Wczorajsza sesja w tej materii była wyjątkowo spektakularna, szczególnie z perspektywy Polski, ponieważ para USDPLN przebiła się poniżej psychologicznej bariery 4.0000. To jednak nie wszystko, albowiem inne waluty G7 również wybijały się na swoje nowe lokalne szczyty w stosunku do USD. Dlaczego tak się dzieje Tematem nr 1 wczorajszego dnia były odczyt danych o inflacji w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj więcej
Radio Game On-line