Abp. Andrzej Dzięga odchodzi z urzędu arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że decyzja została podjęta w następstwie dochodzenia prowadzonego z przez Watykan w związku z zaniedbaniami w wyjaśnianiu spraw pedofilii.
Odpowiadając na pojawiające się pytania, Nuncjatura Apostolska opublikowała komunikat dotyczący decyzji związanych z odejściem abp. Andrzeja Dzięgi z urzędu arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego.
Doprecyzowano w nim, że „decyzje związane z odejściem abp. Andrzeja Dzięgi z urzędu arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego zostały podjęte w następstwie dochodzenia prowadzonego z ramienia Stolicy Apostolskiej w sprawie zarządzania diecezją, a w szczególności zaniedbań, o których mowa w dokumencie papieskim Vos estis lux mundi (z zaniedbaniami w wyjaśnianiu spraw pedofilii – red.)”.
W sobotę nuncjatura apostolska poinformowała, że papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Andrzeja Dzięgi z posługi arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego. „Administratorem apostolskim sede vacante został mianowany biskup koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński” – napisano.
-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------
WESPRZYJ NCZAS.INFO
NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.
Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.
Terminem sede vacante określa się w Kościele katolickim okres, w którym stolica biskupia jest nieobsadzona. Trwa on do momentu objęcia urzędu przez nowego biskupa.
Abp Dzięga – odznaczony przez Dudę, potem „bohater” TVN24
Arcybiskup Dzięga był jednym z bohaterów wyemitowanego przed kilkoma laty reportażu TVN24 „Najdłuższy proces Kościoła”, o księdzu Andrzeju Dymerze. W reportażu przedstawiono, że ks. Andrzej Dymer wykorzystywał seksualnie osoby nieletnie, a szczecińscy biskupi mieli takie sygnały od 1995 r.
Śledztwo wszczęto dopiero w 2008 roku, gdy duże medium – „Gazeta Wyborcza” – opublikowało reportaż w tej sprawie. Kilka miesięcy później kościelny trybunał skazał ks. Dymera za molestowanie seksualne wychowanków. Dymer złożył apelację.
Dwa lata później odchodzący właśnie abp Dzięga, który arcybiskupem metropolitą szczecińsko-kamieńskim był od kilku miesięcy, powołał ks. Dymera na dyrektora archidiecezjalnego Instytutu Medycznego im. Jana Pawła II w Szczecinie. Wobec pojawiających się wątpliwości odpowiadał, że obowiązuje domniemanie niewinności. Ks. Dymera odwołał ponad dekadę później, gdy było wiadomo, że lada dzień TVN24 wypuści przygotowywany reportaż. Dopiero wtedy abp Dzięga po raz pierwszy spotkał się z ofiarą ks. Dymera. Duchowny-pedofil zmarł w 16 lutego 2021 r. W tym samym roku, już po śmierci, zapadł prawomocny wyrok, w którym ks. Dymer został uznany winnym zarzucanych mu czynów.
Andrzej Dzięga urodził się 14 grudnia 1952 roku w Radzyniu Podlaskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1977 r.
Papież Jan Paweł II mianował go 7 października 2002 r. biskupem sandomierskim, a 21 lutego 2009 r. papież Benedykt XVI mianował go metropolitą szczecińsko-kamieńskim. Za swoją dewizę biskupią wybrał słowa „Dominus Iesus” – „Panem jest Jezus”.
W ramach KEP pełnił funkcje: przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, przewodniczącego Rady Prawnej, członka Komisji Mieszanej Biskupi – Wyżsi Przełożeni Zakonni oraz Rady Prawnej. Ponadto był członkiem: Rady Stałej, Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP, Komisji Rewizyjnej, Rady ds. Rodziny, a także Zespołu ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja.
Pracował również w Ordynariacie Polowym WP. W 2002 r. został mianowany podpułkownikiem, w 2009 r. – pułkownikiem. W okresie pracy w ordynariacie otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi i brązowy medal „Za zasługi dla obronności kraju”.
W 2018 r. prezydent Andrzej Duda odznaczył abp. Dzięgę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Od 1998 r. jest profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Prowadził zajęcia m.in. z zakresu kościelnego prawa procesowego i polskiego prawa rodzinnego. W latach 1996-2008 był kierownikiem Katedry Kościelnego Prawa Procesowego. Od roku 1996 pełnił funkcję prodziekana, a później dziekana Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL.