Kim jest analityk biznesowy i czy łatwo nim zostać? Analityk biznesowy zajmuje się pracą z danymi. Przetwarza je, analizuje i składa wnioski w jedną całość. Nie jest to praca dla każdego, bo wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Często analitycy biznesowi znajdują zatrudnienie w sektorach: finansowym, technologicznym, logistycznym. Co musisz wiedzieć, jeśli chcesz ubiegać się o pracę jako Business Analyst?
W artykule wymieniono:
Kim jest Analityk biznesowy?
Globalna cyfryzacja ma różne oblicza. Z jednej strony umożliwiła rozwój pracy zdalnej, z dowolnego miejsca na świecie, ułatwiła komunikację oraz pozwoliła na rozwój internetowych zakupów i Sztucznej Inteligencji. Z drugiej strony, cyfrowa globalna rewolucja wiąże się z produkcją i przetwarzaniem ogromnej ilości danych, dzięki którym właściciele sklepów internetowych są w stanie dostosować swoją ofertę dokładnie do potrzeb grupy docelowej, ale nie tylko.
Analitycy biznesowi zajmują się, jak sama nazwa wskazuje, zbieraniem, oceną, analizą danych, których dostarczają użytkownicy sieci internetowej np. klienci e-sklepu. Dzięki nim są w stanie przeprowadzić dogłębną analizę biznesowych potrzeb klientów, określić ich zachowania zakupowe, czy w przypadku finansów – preferencje kredytowe. Analityk Biznesowy pracuje z ogromną ilością danych, w zależności od rodzaju firmy, jego zadaniem będzie np. ustalanie trendów sprzedażowych, politycznych nastrojów w kraju, przewidywanie zmiany trendów społecznych, ekonomicznych, biznesowych i ocena ryzyka, analizowanie trendów sportowych etc. Zazwyczaj nie robi tego samodzielnie – pracuje w zespole kilku osób, które wspierają jego pracę oraz ściśle współpracuje z innymi działami np. działem IT, czy marketingu.
Podsumowując, Analityk Biznesowy jest odpowiedzialny za pracę z danymi (zbieranie informacji, przetwarzanie, analiza i ocena) zgodnie z profilem organizacji, w której pracuje.
Jak wyglądają główne obowiązki Analityka Biznesowego?
Do głównych obowiązków osoby na tym stanowisku należą:
zbieranie, ocena, analiza danych; tworzenie modeli biznesowych; analiza ryzyka; rozpoznawanie i przewidywanie potrzeb klienta biznesowego na podstawie zebranych danych; rozpoznawanie zagrożeń i problemów oraz ich rozwiązywanie; tworzenie scenariuszy testowych oraz raportów; ścisła współpraca z zespołami projektowymi oraz z klientem.Jakie umiejętności przydadzą się na stanowisku Analityka Biznesowego?
To, co pomoże Ci w pracy jako Business Analyst to:
zdolność do analitycznego i abstrakcyjnego postrzegania; umiejętności negocjacyjne; elastyczność; umiejętność przetwarzania informacji i wyciągania odpowiednich wniosków na ich podstawie; szeroka wiedza w jednym z obszarów: IT, finanse, logistyka, sprzedaż; umiejętność analizy trendów rynkowych.Ile możesz zarobić jako Analityk Biznesowy?
Tutaj wiele zależy od doświadczenia i roli. Jako początkujący analityk biznesowy zarobisz ok. 5000 zł brutto. Osoba na stanowisku kierowniczym (Team leader) może liczyć na wynagrodzenie rzędu 14.000 zł brutto, w zależności od umowy (dane na rok 2022). Na pewno zawód Analityka Biznesowego jest przyszłościowy, nie tylko w branży IT, dlatego, jeśli tylko masz chęci i umiejętności, warto zainwestować w kurs z certyfikatem, a potem zacząć szukać swojej pierwszej pracy.