- Ta nowelizacja jest przygotowana. Jest wysłana do Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu - przekazał Wojciech Konieczny, wiceminister zdrowia, na posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia o etapie prac nad przepisami uszczelniającymi przepisy, między innymi dotyczące zakazu sprzedaży tak zwanych alkotubek. Wiceszef resortu przedstawił także kolejne zmiany, które mają być opracowywane.
- Po tych doniesieniach nastąpiły prace odnośnie regulacji prawnej, która ma uniemożliwić, już od strony również tego prawodawstwa, które jest w zakresie ministerstwa zdrowia - powiedział Wojciech Konieczny, wiceminister zdrowia, na posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia, odnośnie sprzedaży alkotubek.
Były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka o proponowanych zmianach w przepisach TVN24
Chodzi o głośną w ostatnich dniach sprawę wprowadzenia na rynek tzw. alkotubek, czyli alkoholu w saszetkach łudząco przypominających produkty spożywcze dla dzieci (musy owocowe), co zbulwersowało opinię publiczną.
Zmiana przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu. Projekt zmian
W odpowiedzi na ten problem, na stronach Rządowego Centrum Legislacji w piątek ukazał się projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie opakowań niektórych napojów spirytusowych, przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- W odpowiedzi na tą sytuację, która wystąpiła oraz fakt, że ten pomysł – pomysł ulokowania alkoholu w takich właśnie opakowaniach, które mogą być mylone z musami dla dzieci – w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęto prace mające na celu uregulowanie tego zagadnienia. I wykorzystując delegację zwartą w art. 15 ust. 2 ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracował projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagać w zakresie opakowań napojów spirytusowych - przekazała na komisji Główny Inspektor Przemysław Rzodkiewicz.
- Projektowane rozporządzenie skierowano do uzgodnień międzyresortowych, konsultacji społecznych i ma ono na celu określenie rodzaju opakowań napojów spirytusowych o pojemności 200 ml wprowadzanych do obrotu na terenie Polski. Projekt zawiera wymóg, aby produkty spirytusowe o pojemności jednostkowej opakowania do 200 ml, mogły być wprowadzane do obrotu wyłączenie w opakowaniach w postaci butelki i puszki. Tym samym inne rodzaje opakowań nie będą dopuszczalne - zaznaczył.
- Dodatkowo wskazano, że etykietowanie napojów spirytusowych nie może budzić wątpliwości, ani wprowadzać w błąd oraz powinno umożliwiać odróżnienie tych napojów od innych środków spożywczych, w szczególności środków spożywczych przeznaczonych dla dzieci - wyjaśnił.
Szkodliwość alkotubek. Kontrole
- Działania kontrolne, które mają miejsce na rynku żywności, są działaniami, które mają na celu stwierdzenie zgodności działania przedsiębiorców na rynku spożywczym z przepisami prawa. I one są podzielone w naszym kraju pomiędzy kilka inspekcji. Jeżeli chodzi o produkty spożywcze, które są przedmiotem naszego dzisiejszego spotkania, to właściwości ma tutaj Państwowa Inspekcja Sanitarna, która co do zasady kontroluje, te aspekty żywności, które związane są z wpływem na zdrowie człowieka oraz inspekcja, którą ja mam zaszczyt kierować - Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno- Spożywczych, która kontroluje te aspekty, które związane są z tożsamością żywności z jej właściwościami fizyko-chemicznymi i bio-chemicznymi oraz elementami związanymi ze sprawami konsumenckimi - powiedział Główny Inspektor Przemysław Rzodkiewicz.
Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych o tym, co zostało zrobione w sprawie alkotubekTVN24
- W związku z pojawieniem się informacji o tym, że takie produkty znalazły się w sprzedaży, z urzędu podjęliśmy natychmiastową kontrolę w produktach spożywczych. Do chwili obecnej organy Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziły na terenie całego kraju czynności kontrolno-sprawdzające w 423 sklepach detalicznych. Celem było sprawdzenie, czy towar rzeczywiście znajduje się w sprzedaży, czy jest prawidłowo oznakowany, w jaki sposób odbywa się jego udostępnienie konsumentów. Nasze kontrole nie stwierdziły produktu w kontrolowanych sklepach - dodał.
- Po ujawnieniu sprawy przez media producent równolegle zamieścił oświadczenie o wycofaniu produktu z rynku. Biorąc pod uwagę to, że tego produktu nie było na stanie sklepowym, nie można było zweryfikować ani sposobu prezentacji, ani ekspozycji dla konsumenta w tych sklepach - wyjaśnił Przemysław Rzodkiewicz - Pomimo wycofania produktu z rynku, my dalej prowadzimy czynności kontrolno-sprawdzające, w tym u producenta obserwujemy i monitorujemy proces wycofywania z obrotu alkotubek. Również objęliśmy swoimi działaniami magazyny centralne - przekazał.
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi okazała się niewystarczająca
- Alkoholu w takich opakowaniach można używać w miejscach, gdzie jest zakazane spożywanie alkoholu. Bo po prostu nie będzie tego dokładnie widać. Będzie to czynione, jakby, w większej tajemnicy. W większej możliwości ukrycia tego - powiedział Wojciech Konieczny.
- Uważamy, że ekonomiczna dostępność alkoholu jest zbyt duża. Alkohol w Polsce jest zbyt tani - powiedział Konieczny na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia.
Poinformował, że resort zdrowia rozmawia na temat dostępności ekonomicznej alkoholu z Ministerstwem Finansów. - Mówimy albo o minimalnej cenie grama alkoholu, albo o podwyżce akcyzy - powiedział Konieczny.
Podkreślił, że kolejne działania dotyczą ograniczenia dostępności alkoholu i jego reklamy. W ocenie resortu zdrowia instytucje w sprawie reklamy alkoholu reagują obecnie nieadekwatnie.
Wiceminister zdrowia powiedział, że w przypadku tzw. alkotubek ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi okazała się niewystarczająca. Podkreślił, że przepisy nie pozwalały na interwencję, bo opakowania spełniały wymogi określone w ustawie.
Komisja Zdrowia rozpatruje informację na temat dopuszczenia do sprzedaży tzw. alkotubek oraz na temat obecnych i planowanych działań, które mają chronić dzieci i młodzież przed spożywaniem i uzależnieniem od alkoholu.
Autorka/Autor:Pkarp
tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24