Co warto wiedzieć o pracy, która polega na zarządzaniu systemami operacyjnymi? Na pewno praca wymaga sporej wiedzy o systemach operacyjnych i konkretnego podejścia do rozwiązywania problemów. Inne obowiązki będziesz miał, pracując jako administrator Linuxa, a inne, jako administrator Windowsa. O tym, jakie są różnice pomiędzy nimi, dowiesz się, czytając ten artykuł.
W artykule wymieniono:
Administrator Windowsa
Administrator Windows jest odpowiedzialny za konserwację i utrzymanie oraz zarządzanie systemami komputerowymi, na których działa system operacyjny Windows. Instalują aktualizacje i poprawki zabezpieczeń, rozwiązują problemy, zarządzają kontami i uprawnieniami użytkowników oraz monitorują wydajność systemu. Administratorzy systemu Windows mogą być również odpowiedzialni za konfigurowanie i zarządzanie serwerami sieciowymi, systemami pamięci masowej i serwerami poczty e-mail. W większych firmach, administratorzy systemu Windows mogą specjalizować się wąskiej i konkretnej dziedzinie, takiej jak obsługa komputerów stacjonarnych lub administracja serwerami.
Administrator Linuxa
Administrator Linuxa jest odpowiedzialny za codzienną konserwację i utrzymanie firmowych systemów, opartych na Linuksie. Instalują, konfigurują i rozwiązują problemy z oprogramowaniem i sprzętem Linux. Do ich zadań należy także zarządzanie kontami użytkowników, uprawnieniami i ustawieniami zabezpieczeń. Administratorzy systemu Linux ściśle współpracują z innymi pracownikami działu IT, aby zapewnić sprawne i wydajne działanie systemów i procesów firmowych. Oprócz tego są odpowiedzialni za tworzenie i prowadzenie dokumentacji dla wszystkich systemów firmowych opartych na Linuxie.
Różnice w obowiązkach pomiędzy administratorem Windowsa i Linuxa
Chociaż osoby pracujące na obu tych stanowiskach są odpowiedzialne za zarządzanie i konserwację systemów komputerowych oraz sporządzanie technicznej dokumentacji z przeprowadzanych przez siebie operacji, jednak ich szczegółowe obowiązki są różne. Administrator Linuxa zarządza aplikacjami w systemie, podczas gdy administrator Windowsa zarządza komponentami sprzętowymi. Oprócz tego administrator systemu Linux zwykle wykonuje zadania, takie jak instalowanie i konfigurowanie systemów operacyjnych i pakietów oprogramowania, podczas gdy administrator systemu Windows zajmuje się zadaniami, takimi jak: zarządzanie siecią i bezpieczeństwem sieciowym.
Obowiązki administratora Linuksa mają bardziej techniczny charakter, ponieważ obejmują kodowanie i tworzenie skryptów w celu wykonywania funkcji, takich jak automatyzacja procesów i rozwiązywanie problemów z nimi. Obowiązki administratora systemu Windows są bardziej skupione na zarządzaniu zasobami ludzkimi, ponieważ obejmują nadzorowanie
zespołów specjalistów IT i kierowanie projektami.
Różnice w wymaganiach
Administrator Linuxa zwykle musi mieć przynajmniej tytuł licencjata z informatyki lub pokrewnej dziedziny. Może również ubiegać się o certyfikaty potwierdzające jego biegłość w systemach Linux, takie jak LPIC-1 z Linux Professional Institute (LPI). Wielu administratorów Linuxa rozpoczyna swoją karierę na ogólnym stanowisku administratora systemowego lub administratora sieci, zanim wyspecjalizuje się w konkretnym systemie operacyjnym.
Administrator Windowsa zwykle również ma ukończony przynajmniej tytuł licencjata z informatyki lub podobnego kierunku technicznego. Może też zdobyć certyfikat Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA), który wskazuje na to, że osoba potrafi korzystać z systemu Windows Server i innych produktów firmy Microsoft, niezbędnych na stanowisku zarządzającym. Wielu administratorów systemu Windows na początku swojej zawodowej drogi wybiera podobną ścieżkę jak administratorzy Linuxa.
Różnice w umiejętnościach wymaganych na to stanowisko
Zarówno administratorzy systemu Linux, jak i administratorzy systemu Windows powinni mieć podobne umiejętności miękkie, takie jak analityczne podejście do problemów oraz umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi, czy też umiejętności negocjacyjne, które przydadzą się w pracy z klientem. Ponieważ jednak Linux i Windows to dwa różne typy systemów operacyjnych, umiejętności techniczne wymagane na obu stanowiskach będą się od siebie różnić.
Administrator systemu Linux musi być dobrze zorientowani w poleceniach Linuxa i skryptach powłoki (np. BASH), aby właściwie zarządzać systemem. Powinien też rozumieć, w jaki sposób można zainstalować i skonfigurować oprogramowanie w systemie. Administrator Windowsa musi znać perfekcyjnie usługę Active Directory i Group Policy Object, aby sprawnie zarządzać kontami i uprawnieniami użytkowników, a także rozwiązywać na bieżąco problemu systemu Windows np. błędy rejestru.
Różnice w wynagrodzeniu
Wg danych na rok 2022, administrator Linuxa zarobi nieznacznie więcej niż administrator Windowsa. Średnie miesięczne wynagrodzenie adnimistratora sieci wynosi 7800 zł brutto. W zależności od doświadczenia oraz posiadanych umiejętności możesz zarobić powyżej 10.000 zł netto. Jeśli chcesz wyspecjalizować się w zarządzeniu systemami, zacznij się uczyć już dziś!