2024-06-19 18:02
publikacja
2024-06-19 18:02
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Zmiana dotyczy przyjęcia korzystnych dla rolników rozwiązań zaproponowanych przez KE w ramach zmian dot. Zielonego Ładu - poinformowała w środę kancelaria premiera.
Nowe przepisy stanowią odpowiedź na postulaty zgłaszane przez rolników i organizacje rolnicze. Dotyczy to w szczególności zmian związanych z płatnościami bezpośrednimi oraz powierzchniowymi w ramach Wspólnej Polityki Rolnej- zaznaczono w komunikacie po posiedzeniu rządu.
Uruchomiona zostanie płatność dla małych gospodarstw, która obowiązywać będzie w latach 2024–2027. Dzięki temu, najmniejsze gospodarstwa (do 5 ha), czyli w przeważającej większości gospodarstwa rodzinne, będą mogły uzyskać wsparcie w znacznie uproszczonej formie – płatność dla małych gospodarstw zastąpi inne rodzaje płatności bezpośredniej, tj. m.in. ekoschematy i płatności związane z produkcją.
Stawka płatności dla małych gospodarstw wyniesie 225 euro/ha.
Szacuje się, że z rozwiązania skorzysta ok. 50 proc. rolników, którzy posiadają gospodarstwa do 5 ha, czyli ok. 310 tys. gospodarstw.
Wdrożony zostanie nowy ekoschemat dotyczący przeznaczenia określonej części gruntów ornych na grunty wyłączone z produkcji. Płatność będzie obowiązywać w latach 2024–2027. Stawka płatności wyniesie ok. 126,52 euro/ha.
Dzięki rozwiązaniu, rolnicy zostaną zwolnieni z obowiązku ugorowania gruntów ornych i jednocześnie uzyskają możliwość ubiegania się o płatność w ramach nowego ekoschematu „Grunty wyłączone z produkcji”.
Ponadto zostaną uproszczone inne normy warunkowości: wprowadzony będzie nowy terminu na utrzymania okrywy glebowej – od zbioru uprawy głównej do 15 października (GAEC 6); możliwość wyboru przez rolnika stosowania zmianowania lub dywersyfikacji upraw (GAEC&); – odstąpiono od ugorowania 4 proc. gruntów ornych (GAEC 8) - podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w komunikacie. (PAP)
awy/ malk/
Oferta na Wygodny Kredyt Gotówkowy od Santander Bank Polska | RRSO 11,29%
Powiązane: Rolnictwo
KE nałoży cła na import jaj z UkrainyKomisja Europejska wprowadzi w ciągu najbliższych dwóch tygodni cła na import jaj z Ukrainy - poinformował w środę PAP rzecznik KE Olof Gill. Stanie się tak, ponieważ przywóz jaj z tego kraju przekroczył w tym roku średnią wielkości importu odnotowaną w ostatnich latach.
Ukraińskie mleko nie zagraża polskiej branży? Jest porozumienieMemorandum o współpracy polsko-ukraińskiej w sektorze mleczarstwa zostało podpisane podczas spotkania wiceministrów rolnictwa obu krajów - poinformowało we wtorek MRiRW. Obejmuje ono m.in. wymianę doświadczeń i harmonizację działań branży w kontekście przyszłej integracji Ukrainy z UE.
Handel zbożem spowalnia, na rynku pojawia się ziarno z importuHandel zbożem spowalnia, na rynku pojawia się ziarno z importu - poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa.
Polecane
Poznaj program Biznes Ekspert dla MŚP. Škoda stawia na polskich przedsiębiorców
Sprzedaż aut nie zwalnia tempa. Oto nowy lider w salonach
Ceny nowych aut za kolejną barierą. Bez 70 tys. zł trudno o auto z salonu
Francuzi idą pod prąd. Będą produkować auta spalinowe mimo zakazu rejestracji
Luksusowe auta też się psują. Właściciele wzywani do serwisu
Najnowsze
Popularne
Nowe szanse dla dłużników. Nadchodzi ustawa o niespłacanych kredytach
Michał Materla żąda milionów odszkodowania. "Działania jak ze stalinowskich procesów"
Zmiana regulaminu Lotto. Jak odebrać dużą wygraną?
KE uruchamia procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski
Ile trzeba pracować, by kupić kawalerkę w Polsce? Ceny mieszkań uciekają pensjom, ale bywało gorzej
"Pogromca dolara" oparty na złocie. Waluta BRICS+ podbije świat?
Najlepsze lokaty na 6 miesięcy kuszą stawkami. Tu znajdziesz najcenniejsze oferty
Nowość w Revolucie. Fintech udostępnił klientom nowy rynek
Euronet ostro ściął limit wypłat gotówki z bankomatu. "To protest"
"Rachunki grozy". O tyle podrożeje prąd i gaz od lipca
Znana marka modowa ogłasza upadłość. I to po raz drugi
Dzieli ich wiele, nawet lęki. Pokolenie Z boi się zwolnień, a silversi martwią się o swoje pensje
Chiński elektryk, ale składany w Tychach. Pierwsze samochody zjechały z linii produkcyjnej
Imigranci będą mieli lepiej niż Polacy? "Taka sytuacja jest trudna do wyobrażenia"
Co dalej z elektrownią atomową miliardera i polskiego rządu? PGE mówi o kluczowy decyzjach politycznych