2024-11-07 10:14
publikacja
2024-11-07 10:14
NIK opublikowała w czwartek raport o funkcjonowaniu administracji miar. Oceniono w nim m.in. że z naruszeniem prawa przeprowadzono legalizację przyrządów służących do odcinkowego pomiaru prędkości na sześciu drogach.
Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przeprowadziła kontrolę w Głównym Urzędzie Miar (GUM) w Warszawie oraz w Okręgowych Urzędach Miar w Białymstoku, Krakowie, Łodzi, Szczecinie i we Wrocławiu. Obejmowała ona okres od 1 stycznia 2021 r. do 30 czerwca 2023 r.
Jak przekazano w informacji NIK, działalność organów administracji miar w zakresie wynikającym z przepisów Prawa o miarach oraz ustawy o towarach paczkowanych nie zawsze była prowadzona w sposób prawidłowy.
W ocenie Izby, organy administracji miar tym samym nie w pełni skutecznie oraz efektywnie realizowały zadania służące wsparciu gospodarki oraz zapewnieniu poszanowania praw obywateli w obszarach wykorzystujących infrastrukturę pomiarową - chodzi m.in. o nakładanie na kierowców mandatów karnych za przekraczanie prędkości.
"Właściwej realizacji zadań przez administrację miar nie sprzyjało również niepełne wykonanie przyjętych planów kontroli oraz brak ogólnopolskiej bazy przyrządów pomiarowych, które powinny być objęte prawną kontrolą metrologiczną" - podkreśliła Izba.
NIK przypomniała, że w 2021 r. za państwowe wzorce jednostek miar uznano państwowy wzorzec jednostki miary lepkości kinematycznej oraz państwowy wzorzec jednostki miary mocy prądu elektrycznego przemiennego. Izba zwróciła jednak uwagę, że prace związane z ponownym potwierdzeniem zdolności metrologicznych wzorca jednostki miary lepkości kinematycznej trwały od lat 90. XX wieku.
"Tym samym ustanowienie tego wzorca przekroczyło średni okres dla tego typu działań, który szacowany jest w przedziale od 10 do 15 lat" - wskazała Izba. Dodała, że budowa wzorca była w dużej mierze pracą powielającą istniejące rozwiązania znane z dostępnych metod naukowo-statystycznych i - w ocenie NIK - nie było uzasadnienia dla tak długiego jej procedowania. Ponadto, wzorzec był przechowywany w nieprawidłowej temperaturze.
Izba stwierdziła też przypadki przewlekłości w prowadzeniu przez GUM postępowań w sprawie wydawania potwierdzeń spełniania funkcji i wymagań technicznych dla kas rejestrujących. "Działania takie mogły znacząco wpłynąć na zasady konkurencyjności i dostępności na rynku tych urządzeń" - oceniła NIK.
"GUM przewlekle prowadził dwa z sześciu prowadzonych postępowań o wydanie decyzji potwierdzającej dla kas rejestrujących o zastosowaniu specjalnym, umieszczanych w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług. W obu tych przypadkach wniosek został skierowany do niewłaściwej komórki Urzędu i przytrzymany w tejże komórce. Skutkiem tego było podjęcie pierwszych czynności w tych sprawach po upływie odpowiednio 111 dni i 130 dni od dnia złożenia wniosku" - wskazano.
NIK przekazała, że z naruszeniem prawa przeprowadzono legalizację przyrządów służących do odcinkowego pomiaru prędkości na sześciu drogach. Dopuszczono na nich do użytkowania przyrządy pomiarowe, w tym widoczne dla kierowców kamery, zalegalizowane w sposób nieodpowiadający wymogom właściwego rozporządzenia. "Tylko w tunelu Naprawa-Skomielna Biała na drodze ekspresowej S7, w okresie od 4 listopada 2022 r. do 29 września 2023 r., zarejestrowano co najmniej 24,1 tys. przekroczeń prędkości, w następstwie czego nałożono na kierowców 4,9 tys. mandatów karnych na kwotę blisko 1,44 mln zł" - podano.
Izba wyjaśniła, że zgodnie z obowiązującymi przepisami podczas legalizacji ponownej przyrządów do odcinkowego pomiaru prędkości należało sprawdzić m.in., czy wartości błędów nie przekraczają wartości dopuszczalnych dla co najmniej 10 pomiarów różnych prędkości w zakresie pomiarowym przyrządu w obu kierunkach. "Tymczasem przeprowadzano zbyt małą liczbę pomiarów lub przeprowadzano kilka pomiarów z tą samą prędkością, przez co nie uzyskiwano wymaganej liczby pomiarów" - wskazano.
Według NIK nie zawsze sprawdzano poprawność wskazań urządzeń rejestrujących pojazdy, które przekraczały dopuszczalną prędkość na danym odcinku drogi.
Kontrolerzy NIK ustalili także, że pomimo ponad dwuletniego obowiązywania przepisów dotyczących zachowania odstępu pomiędzy pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych, przyrządy wykorzystywane przez uprawnione do tego pomiaru organy, nie podlegają prawnej kontroli metrologicznej. "Z tego tytułu w okresie od 1 czerwca 2021 r. do 30 czerwca 2023 r. Policja dokonując pomiarów odległości przy użyciu mierników prędkości nałożyła co najmniej 2,4 tys. mandatów karnych" - podała Izba.
We wnioskach pokontrolnych NIK zwróciła się do Ministra Rozwoju i Technologii m.in. o uwzględnienie w odpowiednim katalogu rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli, rodzaju przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej przyrządów stosowanych do pomiaru odległości pomiędzy pojazdami w kontroli ruchu drogowego.
Izba zwróciła się również do prezesa GUM m.in. o podjęcie działań wzmacniających kontrolę zarządczą w organach administracji miar w celu zapewnienia realizacji zadań.
"Monitoring realizacji wniosków pokontrolnych sformułowanych w niniejszej kontroli wskazuje, że do dnia dzisiejszego nie wprowadzono postulowanych zmian w przepisach Prawa o miarach oraz rozporządzeniach Ministra Rozwoju i Technologii" - podkreśliła NIK.
fos/ pad/ ktl/
Najlepsze konta firmowe dla oszczędzających. Oprocentowanie przebija 7%
Powiązane: Raport NIK
NIK: rynek mocy skuteczny w średnim okresie, długoterminowo może nie osiągnąć celuRynek mocy skutecznie zapewnił średnioterminowe bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i poprawił niezawodność pracy Krajowego Systemu Energetycznego - oceniła Najwyższa Izba Kontroli. Zastrzegła, że jest ryzyko nieosiągnięcia tego celu w długoterminowej perspektywie.
Nieodpłatna pomoc prawna. NIK: potencjał wykorzystywany jest tylko w 25 proc.System nieodpłatnej pomocy prawnej jest nieefektywny; adwokaci i radcowie udzielali porad średnio raz dziennie w czasie do jednej godziny - wynika z kontroli przeprowadzonej przez NIK. Jak wskazano w komunikacie, potencjał tego systemu jest obecnie wykorzystywany jedynie w 25 proc.
NIK punktuje KAS. Luka we wpływach z CIT do budżetu ma zostać oszacowana na nowoKonieczne jest ponowne oszacowanie przez Ministerstwo Finansów wartości i struktury luki we wpływach do budżetu z CIT - stwierdziła NIK w raporcie. Izba uznała też, że nadzór KAS nad prawidłowością rozliczeń CIT "nie był w pełni prawidłowy" i zaleciła zwiększenie kontroli podatku CIT.
Polecane
Wakacje od ZUS-u - łakomy kąsek czy betonowe koło ratunkowe? Rozmowa z ekspertami
Szwedzi zaczynają panikować? Riksbank tnie stopy o 50 pb.
Pracownicy produkcyjni na wagę złota. Brakuje operatorów, technologów i automatyków
Wykres dnia: Buffett, gotówka i Apple. Ile akcji producenta Iphone'a sprzedał Berkshire Hathaway?
Najlepsze TERAZ lokaty w bankach. Rośnie maksymalna stawka na rynku
“Karta dla niezdecydowanych” - minitest plastiku Allegro Pay
277 do 224. Amerykańskie media ogłosiły Donalda Trumpa zwycięzcą wyborów prezydenckich
Stopy procentowe w NBP bez zmian. Rada nie zaskoczyła nikogo
Kryptowaluty świętują wygraną Trumpa. Bitcoin na szczycie i ruch na memecoinach
1000 zł do dowolnego wykorzystania od Citi Handlowego. Płać kartą kredytową i zgarnij premię pieniężną
Kolejne rekordy w tunelu na zakopiance. Ponad 44 tys. aut jednego dnia
Oszustwa przy sprzedaży aut. 137 tys. zł zabezpieczone na poczet kar
Sieć ładowarek do e-ciężarówek oplecie Europę
Poznaj program Biznes Ekspert dla MŚP. Škoda stawia na polskich przedsiębiorców
Sprzedaż aut nie zwalnia tempa. Oto nowy lider w salonach
Najnowsze
Wyniki PKO BP za III kwartał 2024 r. Konferencja prasowa
PKO BP zadowolone z efektów biznesowych cyfrowego procesu hipotecznego
Nie będzie drugiej elektrowni jądrowej? Polska i Japonia podpisały memorandum o współpracy
Erbud ocenia, że poprawia się koniunktura. Backlog będzie rósł
Onde zauważa lukę inwestycyjną w FW; ale jest spokojne o cel 2 GW w portfolio deweloperskim
Pekao spodziewa się lekkiego wzrostu kosztów ryzyka, liczy na spadek NPL w IV kw.
Rząd Niemiec chwieje się w posadach. Nowe wybory na wiosnę?
Pekao planuje przedstawić nową strategię pod koniec I kw. '25
Złoty próbuje odrabiać straty. Analitycy: Siła dolara może się utrzymać
NIK ma zastrzeżenia ws. odcinkowego pomiaru prędkości. Kierowcy mogli dostać niesłuszne mandaty?
Orlen wstrzymuje inwestycję Olefiny III. Co dalej z 14 mld zł?
Orlen do grudnia zdecyduje co dalej z inwestycją Olefiny III
Sprzedaż Grupy Ambra w I kwartale 2024/2025 r. spadła o 0,4 proc.
Polskie meble idą na dno. Najciężej producentom wyposażenia biur i sklepów
Portfel zleceń Erbudu na koniec września '24 miał wartość 3,86 mld zł
Popularne
Sprzedający mieszkania szarżują w ogłoszeniach. Tyle można ugrać, czekając, aż zejdą z ceny
Upadek rynkowej gwiazdy. Krach na akcjach, notowania mogą zniknąć z giełdy
Kontratak wiceministra. Tomczak złożył dymisję, a teraz zapowiada pozew przeciwko Wirtualnej Polsce
PGG obniżyła ceny węgla. Tona nawet poniżej 1000 złotych
KNF: Cztery nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych
Auchan zwolni prawie 2400 osób. „To katastrofalne, szokujące, skandaliczne”
Zapaść w hipotekach trwa i chyba musimy do tego przywyknąć
W Orlenie spadek zysków i wielomiliardowe odpisy
Auta z napędem LPG biją konkurencję. Elektryki mają najwyższy koszt przejechania 100 km
Dolar rośnie w siłę, bitcoin z nowym rekordem. Kapitał przesuwa się w stronę wygranej Trumpa
Możejki spisane do zera. Orlen kolejny rok zanotuje stratę na Litwie
Zaskakujący ruch dewelopera. Wystawił na sprzedaż lokale, w których mieszkają najemcy
Chiński elektryk z Tychów wstrzymany na ostatniej prostej. To odwet za unijne cła
Związkowcy służb mundurowych domagają się waloryzacji wynagrodzeń
Cinkciarz zarzuca bankom opóźnianie transakcji. Chce, żeby odebrano im licencje