2024-04-28 06:00
publikacja
2024-04-28 06:00
Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9-3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3-1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.
- Przyjrzeliśmy się temu, jaki wpływ miały w przeszłości skrajne zjawiska klimatyczne - wysokie temperatury i obfite opady - na ceny w poszczególnych okresach występowania tych zjawisk. Zbudowaliśmy model statystyczny, który wskazywał, które składniki cen, w szczególności cen żywności, zmieniały się w zależności od zdarzeń klimatycznych - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Maximilian Kotz z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu, zajmujący się badaniem związków między zmianami klimatycznymi a gospodarką. - Następnie przeszliśmy do niezbadanego wcześniej elementu, a mianowicie przyjrzeliśmy się przyszłym warunkom klimatycznym, które mogą wystąpić w ciągu najbliższych 20-40 lat oraz ich wpływowi na inflację, ponownie ze szczególnym uwzględnieniem cen żywności, na podstawie obserwacji z przeszłości.
Badacze wskazują, że panujące w Europie latem 2022 roku ekstremalne upały i susze spowodowały wzrost cen żywności o ok. 0,6 pkt proc. Prognozowane do 2035 roku ocieplenie wzmocni skutki takich zjawisk nawet o 50 proc. Po uwzględnieniu spodziewanego wzrostu średnich temperatur w 2035 roku naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu i ekonomiści Europejskiego Banku Centralnego przewidują, że tylko z powodu zmian klimatycznych pojawi się presja na inflację żywności wynosząca 0,92-3,23 pkt proc. rocznie w skali globalnej (dla porównania z danych GUS wynika, że w 2023 roku ceny żywności w Polsce były o 15,1 proc. wyższe niż rok wcześniej). Z kolei wpływ na ogólną inflację oszacowano na 0,32-1,18 pkt proc. rocznie.
- Jest to średnia globalna, a wyniki dla poszczególnych miejsc na świecie różnią się między sobą. Na przykład w Europie czy w Polsce wpływ tych zmian jest nieco mniejszy niż średnia globalna, a w krajach Globalnego Południa większy. Dzieje się tak dlatego, że wpływ wysokich temperatur na wydajność gospodarczą obserwuje się głównie w przypadku skrajnych temperatur. W krajach Globalnego Południa, gdzie temperatury już są zbliżone do wysokich progów, można zauważyć większy wpływ wzrostu temperatur niż na przykład w Europie, gdzie temperatury nie są tak wysokie - wyjaśnia Maximilian Kotz.
Autorzy badania wskazują, że głównym powodem przełożenia zmian klimatycznych na ceny będzie obniżenie wydajności produkcji rolnej. Taki związek można było zaobserwować w krajach europejskich w ostatnich dwóch sezonach. Wówczas skrajnie wysokie temperatury uderzały w wydajność upraw roślin.
- Znaczne obniżenie wydajności prowadzi do ograniczonej podaży, które oczywiście prowadzą do zwiększenia cen żywności. Na tym polega główny mechanizm, który można wywnioskować z naszych wyników - szok podażowy wywołany wpływem zmian klimatycznych na produkcję - twierdzi ekspert z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu.
Autorzy badania zastrzegają, że tak jak w każdej tego typu analizie należy wziąć pod uwagę różnego rodzaju czynniki niepewności. Jest bowiem wiele zmiennych, które mogą wypaczyć każdą, szczególnie długoterminową prognozę. Między innymi z tego powodu zaniechano stworzenia prognozy inflacji w roku 2040.
- Na przykładzie ostatniej rosyjskiej inwazji na Ukrainę i pandemii koronawirusa można było obserwować szeroko zakrojony wpływ tych zdarzeń na inflację. Nasze badanie miało za zadanie wyizolowanie składnika inflacji, na który wpływają zdarzenia klimatyczne, by na tej podstawie można stwierdzić, jak inflacja będzie się kształtować w przyszłości - tłumaczy Maximilian Kotz. - Jest to więc spojrzenie na zaledwie jeden aspekt związany z warunkami klimatycznymi. Nie próbowaliśmy oszacować pozostałych czynników ekonomicznych. To ważne zastrzeżenie, jeśli chodzi o rozumienie wyników naszego badania.
Nie zmienia to jednak faktu, że analiza zmian cen i klimatu w ostatnich dekadach wyraźnie wskazuje na korelację między wzrostem temperatury a coraz wyższymi wydatkami konsumentów na żywność.
- Bardzo ważne jest więc zrozumienie znaczenia przyszłych zmian klimatycznych dla inflacji, w szczególności inflacji cen żywności, aby przewidzieć ich wpływ na możliwość utrzymania się obywateli, zwłaszcza tych w trudnej sytuacji ekonomicznej - podsumowuje naukowiec.
Badanie prowadzone przez poczdamski instytut opierało się na danych statystycznych i historycznych zebranych przez Europejski Bank Centralny. Wyniki analizy opublikowano w czasopiśmie „Nature”.
Oferta na Wygodny Kredyt Gotówkowy od Santander Bank Polska | RRSO 11,22%
Powiązane: Żywność
Trudny początek sezonu szparagowego w Polsce. Producenci odnotowali bardzo duże stratyZmienna kwietniowa pogoda zepsuła producentom początek sezonu szparagowego w Polsce – powiedział PAP prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze. Najwięcej złego zrobiły niedawne, mroźne noce.
Właściciele sadów i winnic próbują ratować uprawy. Nierówna walka z mrozemWłaściciele sadów, winnic oraz upraw innych owoców i warzyw walczą z przymrozkami. Ogniska na polach płoną całymi nocami, w akcjach ratowniczych wykorzystywane są także helikoptery. W zależności od liczby uratowanych sadzonek będą kształtować się ceny m.in. truskawek, malin i winogron.
EKOLOGIANowe przepisy UE o opakowaniach. Żywność we własnym pojemniku i woda z kranuW środę Parlament Europejski podczas ostatniej sesji plenarnej w starym składzie przyjął nowe przepisy o zrównoważonych opakowaniach w UE. Walka o większe znaczenie recyklingu trwa.
Polecane
Świat wydaje coraz więcej na broń. Europejska branża zbrojeniowa w superhossie
Tesla obniżyła ceny. Zeszła poniżej 200 tys. zł
Ile kosztuje wymiana opon na letnie? Kierowcy muszą sięgać coraz głębiej do kieszeni
Niebezpieczne poduszki powietrzne. Właściciele BMW muszą je wymienić
Nowa toyota yaris już w salonach. Ceny wyraźnie w górę
Właściciele ponad 30 tys. aut wezwani do serwisów. 18 marek z usterkami
Ile zarabia radny, sołtys, burmistrz, poseł, wójt, a ile prezydent?
Ile kosztuje wejście na Everest?
Dodatkowe 300 zł dla dziecka na wyprawkę. Ruszył nabór wniosków
Inwestowanie dywidendowe. Poradnik dla początkujących
Za granicą wybierasz płatność w złotych? Prawie zawsze przepłacasz
Co zrobić z walutą z wakacji?
Kantory kantują. Jak nie przepłacić, wymieniając walutę?
Ogródki działkowe na wagę złota. Jak zostać działkowcem i ile kosztuje prawo do działki?
Leasing samochodu za 100 tys. zł - ile to kosztuje?
Najnowsze
Liczba osób dotkniętych kryzysem głodu nigdy nie była tak wielka. "Katalog porażek ludzkości"
Taksówki prowadzone przez kobiety i tylko dla kobiet w RPA odpowiedzią na wzrost przestępczości
Schrony zamiast piwnic. Łotewskie władze zaapelowały do obywateli
Duże zniszczenia w USA. Tornada zrywały dachy, równały z ziemią domy
Kredyty halal na celowniku kanadyjskiego rządu. Mają pomóc wybudować blisko 4 mln mieszkań
Zegarek najbogatszego pasażera "Titanica" sprzedany za 900 tys. funtów
Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce? 90 proc. z nich nie dostaje powyżej 5 tys. złotych
Majówkowy grill pod znakiem oszczędności. Polacy zrobią zakupy na promocjach, a sporą część budżetu pochłonie alkohol
Rynek nieruchomości na Cyprze robi się za drogi dla miejscowych. "Wynajem mieszkania stał się koszmarem"
Skrajnie prawicowi ministrowie grożą Netanjahu obaleniem rządu
Kandydaci PSL w wyborach do PE. Oto pierwsze nazwiska
Polacy podzieleni ws. handlu w niedzielę
„Kredyt na start” – powierzchnia domu i służebność w księdze wieczystej. Eksperci odpowiadają
Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Ceny żywności jeszcze wzrosną
Coraz więcej ojców w Polsce korzysta z urlopów rodzicielskich, ale nadal za mało
Popularne
Tyle zarabia się w Orlenie. Koncern podał przeciętne wynagrodzenie
Portugalski koncern odkrył jedno z największych złóż ropy naftowej na świecie
Revolut rekrutuje w Polsce. Oferuje pracę zdalną
KNF podejrzewa manipujację na akcjach spółki z GPW. Jest zawiadomienie do prokuratury
Pozew przeciwko Polsce na miliardy dolarów. Gemini domaga się odszkodowania za tzw. aptekę dla aptekarza
Rewolucja w fakturowaniu coraz bliżej. Znamy datę wdrożenia KSeF
Największy importer broni na świecie zmniejsza dostawy z Rosji i otwiera się na zachodnie rynki
Kto odczuje embargo na LPG z Rosji? "Przemysł nie, ale kierowcy tak"
Mieszkaniówka w górę, a złoto w dół i na dodatek ekonomiści czują się rozczarowani
Odbicie na WIG20. Ale fundusze zasadzają się na JSW
Poczta Polska w tarapatach. Wiceminister potwierdza plan redukcji zatrudnienia
Gwałtowny wzrost luki VAT. Domański podał dane za 2023 rok
Domy drożeją szybciej od dużych mieszkań, ale wolniej niż kawalerki
Największe banki z utrudnieniami. Weekend bez przelewów, płatności zbliżeniowych i Blika
Ukraina wycofuje z frontu czołgi Abrams z powodu zagrożenia rosyjskimi dronami