Ustawa o kooperatywie mieszkaniowej z podpisem prezydenta

1 lat temu 33

nieruchomości i budownictwo

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o kooperatywach mieszkaniowych. Jej założeniem jest ułatwienie realizacji inwestycji mieszkaniowych w tej formule. Nowe przepisy wejdą w życie 1 marca 2023 roku.

Ustawa o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych zakłada, że grupa co najmniej trzech osób fizycznych, które są stronami umowy kooperatywy mieszkaniowej albo umowy spółki cywilnej, będzie mogła wspólnie zrealizować inwestycję mieszkaniową.

Działanie w formule kooperatywy mieszkaniowej nie będzie mogło być przedsięwzięciem inwestycyjnym nastawionym na sprzedaż nieruchomości i zysk. Członkowie kooperatywy mieszkaniowej albo spółdzielnia mieszkaniowa będą mogli ubiegać się o nabycie nieruchomości od gminy. 

Gmina będzie mogła rozkładać należności za nabycie nieruchomości na raty oraz stosować bonifikaty od ceny nieruchomości. Będzie też mogła ubiegać się o grant na infrastrukturę, jeśli udzieli kooperatywie lub spółdzielni bonifikaty.

Nowe przepisy mają umożliwić realizację inwestycji mieszkaniowych "przez grupy obywateli współdziałających w celu samodzielnego zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych" - wskazała Kancelarii Prezydenta RP. Kluczowe rozstrzygnięcia, jakie składają się na zaproponowaną formułę kooperatywy, wskazują, że "w formule tej działają osoby fizyczne (...), co do zasady, w liczbie minimum trzech, które są stronami umowy kooperatywy mieszkaniowej albo umowy spółki cywilnej" - podano.

W informacji KPRP zaznaczono, że działanie w formule kooperatywy mieszkaniowej prowadzi "do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych członków kooperatywy, ich własnych lub przysposobionych dzieci oraz osób z nimi zamieszkujących". Dodano, że są to przedsięwzięcia inwestycyjne, których następstwem, co do zasady, "nie będzie obrót nieruchomością i zysk, ale stworzenie miejsca do mieszkania i życia".

W formule kooperatywy mogą być zrealizowane takie przedsięwzięcia jak: nabycie nieruchomości gruntowej i budowa co najmniej jednego budynku wielorodzinnego, budowa zespołu budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub nabycie nieruchomości gruntowej zabudowanej co najmniej jednym budynkiem i przeprowadzenie w tym budynku robót budowlanych.

KPRP zwróciła uwagę, że ustawa wprowadza "szczególne zasady zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych kooperatyw lub nowo powstałych spółdzielni mieszkaniowych".

Zgodnie z ustawą, gminy będą mogły m.in.: oferować na sprzedaż nieruchomości należące do gminnego zasobu nieruchomości pod inwestycje mieszkaniowe realizowane przez członków kooperatyw mieszkaniowych lub nowo powstałe spółdzielnie mieszkaniowe oraz określać wymagania co do inwestycji w zakresie nieuregulowanym aktami prawa miejscowego. 

Przewiduje się też możliwość korzystania z prawa odkupu w przypadkach wskazanych w ustawie oraz prawa pierwokupu w przypadku sprzedaży nieruchomości, udziału w tej nieruchomości lub nieruchomości z niej wydzielonej, budynku lub lokalu przez dotychczasowego właściciela w okresie 20 lat od dnia sprzedaży przez gminę nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości.

W informacji wskazano też na możliwość rozkładania należności za nabycie nieruchomości na raty oraz stosowanie bonifikaty od ceny nieruchomości w przypadku zgodnego z warunkami określonymi w ustawie korzystania z nieruchomości, budynków i lokali objętych inwestycjami.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Dodano, że gminy będą też mogły uzyskać zwrot części ceny nieruchomości w formie lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych wybudowanych przez nabywcę nieruchomości lub w drodze najmu tych lokali lub budynków od nabywcy nieruchomości, "rozszerzając tym samym zasób mieszkaniowy służący realizacji zadań własnych gminy", a także "uwzględniać współpracę z kooperatywami mieszkaniowymi w procesie rewitalizacji niektórych obszarów lub budynków" czy ubiegać się o grant na infrastrukturę w związku ze "zbyciem nieruchomości w celu wsparcia oddolnych inicjatyw mieszkaniowych w przypadku dopuszczenia bonifikaty od ceny zbywanej nieruchomości".

Czytaj więcej