Ukraina w Unii Europejskiej. Ruszyły negocjacje akcesyjne

4 mies. temu 55

2024-06-25 19:00, akt.2024-06-25 19:11

publikacja
2024-06-25 19:00

aktualizacja
2024-06-25 19:11

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. To historyczny dzień - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

Ukraina w Unii Europejskiej. Ruszyły negocjacje akcesyjne
Ukraina w Unii Europejskiej. Ruszyły negocjacje akcesyjne
fot. Ukraine Presidency/Ukrainian Pre / /  Zuma Press / Forum

"To historyczny moment dla nas wszystkich i kamień milowy w naszych stosunkach" - powiedziała szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib, wypowiadając się w imieniu UE. Lahbib podkreśliła, że proces rozszerzenia UE jest geostrategiczną inwestycją w pokój, bezpieczeństwo, stabilność i dobrobyt.

"Jest motorem poprawy warunków ekonomicznych i socjalnych naszych obywateli, zmniejszania dysproporcji między krajami i musi wspierać wartości, na których opiera się Unia" - powiedziała.

Zełenski: Początek negocjacji akcesyjnych z UE to historyczny dzień

„Dziś jest historyczny dzień, kiedy przechodzimy do rzeczywistych, realnych negocjacji z Unią Europejską w sprawie członkostwa Ukrainy. 28 lutego 2022 r., kilka dni po rozpoczęciu inwazji (Rosji) na pełną skalę, podpisaliśmy wniosek o członkostwo” – napisał na Telegramie.

Szef państwa przypomniał, że w czerwcu 2022 r. Ukraina otrzymała status kandydata, zaś w grudniu ubiegłego roku zapadła decyzja o negocjacjach członkowskich.

„Ale to właśnie od dziś rozpocznie się odliczanie do początku naszego członkostwa w Unii Europejskiej (…)” – podkreślił.

Zełenski wyraził wdzięczność obrońcom Ukrainy w wojnie z Rosją oraz zespołowi, który pracuje nad przyłączeniem jego kraju do UE.

„Jestem wdzięczny zespołowi, który robi wszystko, abyśmy stali się częścią Unii Europejskiej. Nigdy nie zboczymy z drogi do zjednoczonej Europy, do naszego wspólnego domu - wszystkich europejskich narodów. Domu, w którym musi panować pokój!” – oświadczył prezydent Ukrainy.

Wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy: Polska zrobiła wiele, aby przybliżyć negocjacje akcesyjne z Ukrainą

Polska, jako jeden z orędowników integracji europejskiej Ukrainy, zrobiła wiele, aby przybliżyć ten moment. Jesteśmy wdzięczni Polsce za wsparcie narodu ukraińskiego - napisała we wtorek wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Ołena Kondratiuk po spotkaniu z wicemarszałek Sejmu Moniką Wielichowską.

"Polska może podzielić się z nami swoim cennym i unikalnym doświadczeniem trudnych negocjacji akcesyjnych do UE" - stwierdziła wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej.

"Razem z Panią Moniką Wielichowską jesteśmy współprzewodniczącymi Zgromadzenia Parlamentarnego Ukraina-Polska. Omówiłyśmy przygotowanie i porządek obrad następnego posiedzenia Zgromadzenia. Planujemy zorganizować je w najbliższej przyszłości z udziałem ukraińskich i polskich parlamentarzystów, urzędników państwowych i ekspertów" - napisała Kondratiuk na Facebooku. (https://tinyurl.com/29n9uf9f)

Kondratiuk uważa za symboliczne, że przebywa z wizytą roboczą w Polsce w dniu rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE.

Wyraziła nadzieję, że nowo wybranych 53 eurodeputowanych z Polski będzie nadal niezachwianie wspierać i solidaryzować się z Ukrainą.

"Zwróciłam się do polskiego Sejmu, w ślad za Senatem, o przyjęcie uchwały potępiającej masowe uprowadzenia ukraińskich dzieci przez Rosję. To dla nas bardzo ważne, aby zademonstrować jedność dwuizbowego polskiego parlamentu w ocenie zbrodni na ukraińskich dzieciach" - zaznaczyła Kondratiuk.

Ponadto wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej zasugerowała, aby strona polska objęła szczególną troską odbudowę jednego z ważnych obiektów infrastrukturalnych na Ukrainie.

Powiedziała również, że zaprosiła Monikę Wielichowską do złożenia oficjalnej wizyty na Ukrainie.

Z Kijowa Iryna Hirnyk (PAP)

ira/ lm/

Kraje członkowskie porozumiały się ws. umowy bezpieczeństwa z Ukrainą

Ministrowie ds. europejskich krajów UE porozumieli się we wtorek w sprawie treści umowy bezpieczeństwa, która zostanie podpisana pomiędzy Unią a Ukrainą. Do jej podpisania ma dojść w tym tygodniu, wcześniej jej tekst został uzgodniony z Kijowem.

Oficjalna wersja umowy może być podpisana już pod koniec tego tygodnia na spotkaniu przywódców państw Unii, które odbędzie się w czwartek i piątek w Brukseli. Do Brukseli ma specjalnie z tego powodu przyjechać prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Podczas szczytu Rady Europejskiej pokażemy nasze pełne wsparcie dla Ukrainy" - powiedziała we wtorek belgijska ministra spraw zagranicznych Hadja Lahbib na konferencji prasowej po spotkaniu unijnych ministrów w Luksemburgu.

Takie umowy zgodnie z postanowieniami ubiegłorocznego szczytu NATO w Wilnie stanowią gwarancję wsparcia zachodnich sojuszników wobec Ukrainy. 13 czerwca takie porozumienie podpisały z Kijowem Stany Zjednoczone oraz Japonia. Łącznie zrobiło to już 17 krajów, w tym państwa członkowskie UE.

Tekst uzgodnionego porozumienia jest zbliżony do umów podpisanych przez poszczególne kraje członkowskie UE, Stany Zjednoczone czy Japonię i nie będzie zawierał jedynie gwarancji dotyczących wsparcia wojskowego, ale także szereg innych ustaleń m.in dotyczących wsparcia finansowego.

Także we wtorek po południu Ukraina oficjalnie rozpoczęła w Luksemburgu negocjacje w sprawie przystąpienia do UE; później rozpocznie je także Mołdawia.

Belgia sprawuje obecnie rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE.

Negocjacje akcesyjne z Unią Europejską rozpoczęła też Mołdawia

Unia Europejska zainaugurowała we wtorek rozmowy akcesyjne z Mołdawią. To historyczny moment dla Mołdawii w historycznie ważnych czasach dla Europy - ocenił premier tego kraju Dorin Recean. Wcześniej tego dnia UE rozpoczęła negocjacje z Ukrainą.

Recean, który we wtorek wziął udział w konferencji międzyrządowej w Luksemburgu, podkreślił, że otwarcie negocjacji akcesyjnych jest dowodem uznania dla starań rządu i społeczeństwa Mołdawii, które mają poprawić życie ludzi w tym kraju.

"Brutalna wojna Rosji w Ukrainie pokazała po raz kolejny, że większa Europa oznacza Europę bardziej bezpieczną, spokojniejszą i lepiej prosperującą" - powiedział.

Jak podkreślił, Mołdawia chce być dumnym i aktywnym członkiem UE i "już teraz bierze odpowiedzialność za 1,2 tys. km wschodniej granicy (Wspólnoty)".

Rozmowy akcesyjne z Mołdawią zostały zainagurowane konferencją międzyrządową we wtorek w Luksemburgu. Wzięli w niej udział ministrowie ds. europejskich krajów członkowskich. Konferencje międzyrządowe są organizowane w kluczowych momentach procesu akcesyjnego.(PAP)

Autorzy: Jowita Kiwnik Pargana, Jarosław Junko 

jjk/ akl/

Czytaj więcej
Radio Game On-line