UBS doradza inwestorom sprzedaż potencjalnych krótkoterminowych zysków na dolarze amerykańskim, przyjmując bardziej niedźwiedzie stanowisko wobec tej waluty w średnim terminie. Firma przewiduje możliwe odbicie korekcyjne we wrześniu, szczególnie jeśli niechęć Rezerwy Federalnej do wdrożenia obniżek stóp procentowych większych niż 25 punktów bazowych będzie zgodna z sezonowym trendem lepszych wyników dolara amerykańskiego w tym miesiącu.
Obecne dane dotyczące pozycjonowania rynku wskazują, że krótkie pozycje szybkiego kapitału przeciwko dolarowi są głównie w euro (EUR) i funcie brytyjskim (GBP), przy czym obie waluty mogą być potencjalnie wrażliwe w najbliższym czasie. Jednakże UBS postrzega GBP jako walutę do kupowania na spadkach, powołując się na bardziej sprzyjające perspektywy krajowych stóp procentowych i historyczne wzorce silnego odbicia funta od końca października do początku listopada.
W przeciwieństwie do tego, pozycjonowanie jena japońskiego (JPY) jest stosunkowo neutralne, co sugeruje zamykanie krótkoterminowych transakcji carry trade finansowanych jenem. Jen zyskuje również dzięki powrotowi odwrotnej korelacji z akcjami, co wyniosło go do grona najlepszych walut w grupie G10.
Ponadto frank szwajcarski (CHF) radził sobie dobrze i bez znaczącej interwencji Swiss National Bank (SNB) oczekuje się, że pozostanie wspierany, gdy pozostałe krótkie pozycje na franku zostaną zamknięte. UBS wyznaczył cel dla na poziomie 0,93.
Zaktualizowany tracker transgranicznych fuzji i przejęć firmy ujawnia bilans transakcji, który jest najbardziej negatywny dla euro (EUR), dolara australijskiego (AUD) i korony szwedzkiej (SEK), ale pozytywny dla GBP i JPY. W przypadku Australii tracker wskazuje na złagodzenie rosnącego trendu bilansu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI), który osiągnął 12-miesięczną nadwyżkę na poziomie 2,1% PKB w drugim kwartale, najwyższą od czasów sprzed pandemii COVID-19. Jest to wspierane przez silny popyt na australijskie papiery wartościowe o stałym dochodzie, co pomaga zrównoważyć powiększający się deficyt na rachunku bieżącym.
UBS zauważa, że wolumeny eksportu towarów australijskich pozostały stabilne, co sugeruje, że pogorszenie bilansu handlowego wynika ze spadających cen eksportowych surowców i rosnących wolumenów importu. Jednakże uważają, że wpływ na AUD może być ograniczony, ponieważ waluta ta nie umocniła się znacząco podczas wzrostu cen surowców po pandemii COVID-19, a wzrost importu może odzwierciedlać silny popyt krajowy, dlatego UBS utrzymuje konstruktywne perspektywy dla AUD.
Artykuł został przetłumaczony przy pomocy sztucznej inteligencji. Zapoznaj się z Warunkami Użytkowania, aby uzyskać więcej informacji.