Tym będą żyły rynki: Prezes Glapiński znów oceni sytuację ekonomiczną w Polsce

2 mies. temu 30

Michał Kubicki2024-08-30 12:00redaktor Bankier.pl

publikacja
2024-08-30 12:00

Czeka nas tydzień pełen odczytów makroekonomicznych, w tym przede wszystkim raport ze śledzonego z uwagą amerykańskiego rynku pracy, do którego dostosowanie polityki monetarnej zapowiedział prezes Fedu Jerome Powell. Do oceny bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce na konferencji prasowej wróci z kolei prezes NBP Adam Glapiński. Będzie to miało miejsce po decyzji RPP, która po wakacyjnej przerwie zostanie ogłoszona w połowie tygodnia.

 Prezes Glapiński znów oceni sytuację ekonomiczną w Polsce
 Prezes Glapiński znów oceni sytuację ekonomiczną w Polsce
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Niedziela, 1 września

Z kronikarskiego obowiązku przypominamy, że w Azerbejdżanie na niedzielę zaplanowano przyspieszone wybory parlamentarne. Zarządził je prezydent Ilham Alijew, który w lutym br. wygrał kolejny raz wybory prezydenckie. Alijew rządzi krajem od 2003 r., po tym jak zastąpił swojego ojca Gejdara Alijewa. W parlamencie większość ma zdobyć jego stronnictwo, które obecnie posiada 69 z 125 miejsc. Azerbejdżan, który jest krajem bogatym w ropę naftową, będzie w dniach 11–22 listopada gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ, znanego jako COP29.

Poniedziałek, 2 września

Nowy tydzień zaczniemy od danych PMI dla usług z Chin dostarczanych przez Caixin, czyli pozarządowy ośrodek badań. Sytuacja w kraju jest pod baczną uwagą, ponieważ napływające dane gospodarcze i wyniki tamtejszych spółek zawodzą oczekiwania inwestorów, którzy wycofują kapitał z Państwa Środka.

W ciągu dnia zaplanowany jest szereg publikacji przemysłowych PMI z innych krajów m.in. dla Francji (godz. 9.50), Niemiec (9.55) czy całej strefy euro (10.00) i Wielkiej Brytanii (10.30). Dane dotyczące Polski zostaną pokazane o godzinie 9.00. Ponadto poznamy dane o sprzedaży detalicznej w Szwajcarii, turecki i włoski PKB czy węgierski bilans handlu zagranicznego.

W USA obchodzone będzie Święto Pracy, dlatego będzie to dzień wolny od handlu na Wall Street.

Wyniki na GPW opublikuje Votum i Stalprofil.

Wtorek, 3 września

We wtorek już z Amerykanami na posterunku inwestorzy dostaną dane o przemysłowym PMI z USA (15.45), ale też odczyt indeksu ISM dla przemysłu, a co za tym idzie - nowych zamówień, cen płaconych czy zatrudnienia.

Wcześniej w Europie Szwajcarzy pokażą dane o sierpniowej inflacji CPI i PKB w drugim kwartale. Węgrzy o PKB, a Turcy o inflacji.  

3 września rozpocznie się trzydniowe (3-5 września) XXIII Forum Ekonomiczne w Karpaczu. W tym roku temat przewodni spotkania to „Czas nowych liderów: razem kształtując przyszłość”.

Z kolei w Warszawie rozpocznie się dwudniowe posiedzenie RPP, po którym dowiemy się, czy Rada obniży stopy procentowe.

Wyniki na GPW pokażą: Cyber_folks, Vercom, Unibep.

Środa, 4 września

Środowy kalendarz makroekonomiczny jest dosyć ciekawy. Mamy więc dane o usługowych PMI, zaczynając od Chin (3.45), poprzez Francję (9.50), Niemcy (9.55), strefę euro (10.00) i Wielką Brytanię (10.30). Poznamy także dane o inflacji producentów PPI w strefie euro.

Zza Oceanu nadejdą odczyty lipcowego bilans handlowego USA, ale także zamówień w przemyśle, zamówień na dobra trwałe, wnioski o kredyty hipoteczne oraz Beżowa Księga Fedu, czyli raport Rezerwy Federalnej o stanie amerykańskiej gospodarki, zawierający dane ze wszystkich 12 okręgów Fed. Po drugiej stronie Atlantyku Kanada ogłosi także decyzje w sprawie stóp procentowych.

Z polskiego punktu widzenia centralnym punktem dnia będzie ogłoszona decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Chociaż nikt nie oczekuje cięcia stóp to z uwagą będzie śledzony komunikat po posiedzeniu. Z Rady coraz częściej dochodzą głosy, że możliwość obniżki stóp pojawi się w 2025 roku, o czym zaczął wspominać sam Adam Glapiński, prezes NBP.

Wyniki tego dnia na GPW opublikuje: Best, Polski Holding Nieruchomości, Introl.

Czwartek, 5 września

To znów będzie dzień pełny danych makroekonomicznych z naszego regionu. Wśród najistotniejszych są: niemieckie zamówienia w przemyśle, dane o sprzedaży detalicznej w Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Do tego węgierski bilans handlu zagranicznego i słowacki PKB za II kwartał. O sprzedaży detaliczne w strefie euro poinformuje także Eurostat.

Po południu z kolei będziemy mieli całą paczkę danych z USA, zwłaszcza z pilnie śledzonego rynku pracy. To m.in. Raport Challengera przedstawiający planowaną liczbę zwolnień w USA, raport ADP, ukazujący szacunkową zmianę zatrudnienia w USA w sektorze prywatnym poza rolnictwem. Dojdą też wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, a na deser dostaniemy odczyty indeksów PMI i ISM dla usług w USA.

Tego dnia o godz. 15.00, zgodnie z wcześniejszą praktyką, powinna odbyć się konferencja prezesa NBP, tłumaczącego decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Z uwagi na brak posiedzenia decyzyjnego RPP w sierpniu prezes Glapiński nie miał okazji wystąpić przed kamerami w drugiej połowie wakacji, by ocenić bieżącą sytuację ekonomiczną w Polsce.

Wyniki pokażą m.in. Mostostal Zabrze, Huuuge, Relpol, Atal czy Kompap.

Piątek, 6 września

Piątek nie da wytchnienia makroekonomistom i od rana będą oni oceniali m.in. dane o produkcji przemysłowej i bilans handlu zagranicznego w Niemczech za lipiec. Dane o produkcji przemysłowej i handlu zagranicznym pokażą także Francuzi i Czesi. Z Węgier i Słowacji dostaniemy za to odpowiednio dane o produkcji przemysłowej i bilansie handlowym.  

Eurostat poda finalne dane o PKB w strefie euro w II kwartale, a kondycję swojej gospodarki w tym okresie zaraportują także Rumuni.

W piątek najwięcej wrażeń gospodarczych powinien dostarczyć raport z amerykańskiego rynku pracy o liczbie etatów w sektorach pozarolniczych (ang. non-farm payrolls). „W Ameryce rośnie bezrobocie. Kiepskie dane z rynku pracy w USA” – wynikało z poprzedniej publikacji. Do tego doszła potężna rewizja w dół danych za okres od kwietnia 2023 do marca 2024.

Wyniki na GPW tego dnia pokażą m.in. Torpol, Novita czy iFirma.

Źródło:

Czytaj więcej
Radio Game On-line