2024-06-21 14:35
publikacja
2024-06-21 14:35
W ostatnim tygodniu czerwca kalendarz makroekonomiczny nie będzie odznaczał się dużą intensywnością, za to emocji kibicom będą dostarczały nadal sportowe zmagania podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. W centrum uwagi znajdą się wybory do francuskiego Zgromadzenia Narodowego, chińskie PMI i wskaźniki z USA.
W nadchodzącym tygodniu (24 - 30 czerwca) wśród banków centralnych decyzję o stopach procentowych będą podejmować wyłącznie Czesi. Poznamy odczyty PKB z kilku państw, chińskie PMI i Core PCE w USA, a we Francji rozpoczną się wybory do Zgromadzenia Narodowego.
Ostatni tydzień czerwca będzie oznaczał również zakończenie fazy grupowej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. We wtorek o godzinie 18:00 Reprezentacja Polski zmierzy się Francuzami. W sobotę oraz niedzielę zostaną rozegrane pierwsze mecze 1/8 finału, w których zgodnie z naszą obecną wiedzą z całą pewnością zobaczymy Hiszpanię.
ReklamaPropozycja dla Ciebie: 7% na koncie oszczędnosciowym przez 5 miesięcy i do 200 zł w gotówce za założenie konta w Banku PekaoPoniedziałek 24 czerwca
W Polsce poznamy tego dnia majowe odczyty dot. sprzedaży detalicznej oraz produkcji montażowo budowlanej. Oprócz tego o godzinie 14:00 NBP przedstawi dane na temat podaży pieniądza M3 i czynników jego kreacji.
W Europie nastroje niemieckich przedsiębiorców określi odczyt indeksu instytutu Ifo - jedno z najbardziej wiarygodnych źródeł informacji o stanie gospodarki naszego zachodniego sąsiada.
Wtorek 25 czerwca
W Polsce dane na temat stopy bezrobocia w maju publikuje GUS. Tradycyjnie powinny pokryć się z wcześniejszymi danymi z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (5,0%).
W Europie we wtorek odczyt PKB przedstawi Hiszpania. Wskaźnik inflacji producenckiej (PPI) opublikuje tego dnia szwedzki urząd statystyczny.
W Ameryce Północnej dane o inflacji w maju przedstawi urząd statystyczny Kanady. W sąsiednim USA opublikowany zostanie indeks zaufania konsumentów od Conference Board, cotygodniowe dane dot. zmiany zapasów paliw oraz indeks cen nieruchomości.
O 18:00 odbędzie się mecz Polska-Francja podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.
8769416
Środa 26 czerwca
W Polsce nie zaplanowano na ten dzień żadnych ważniejszych odczytów makroekonomicznych. Jeśli chodzi o resztę Europy, Niemcy i Francja przedstawią indeksy zaufania konsumentów. Wielka Brytania dane o sprzedaży detalicznej wg CBI.
W USA pojawią się w środę publikacja na temat sprzedaży nowych domów i udzielonych kredytów hipotecznych, a także cotygodniowy odczyt zapasów ropy.
Australia przedstawi najnowszy odczyt inflacji CPI.
Czwartek 27 czerwca
W Polsce nie pojawią się znów żadne istotne punkty w kalendarzu makro, za to reszta świata dostarczy w czwartek więcej odczytów.
W Europie, w Czechach, zobaczymy prawdopodobnie obniżkę stóp procentowych banku centralnego. O wysokości stopy referencyjnej będzie decydować również szwedzki Riksbank, jednak w jego przypadku analitycy nie prognozują zmian.
Hiszpanie przedstawią dane na temat sprzedaży detalicznej, Włosi pokażą odczyt inflacji PPI, a Komisja Europejska opublikuje szereg indeksów nastrojów (producentów, konsumentów, w usługach oraz w przemyśle).
W Wielkiej Brytanii najważniejszym wydarzeniem (szczególnie dla forexowych graczy) będzie tego dnia wystąpienie publiczne szefa Banku Anglii.
Turecki bank centralny podejmie decyzję odnośnie wysokości stóp procentowych. Aktualne wynoszą one 50%, a inflacja w kraju przekracza 75% w ujęciu rok do roku.
W USA pojawi się wstępny odczyt zamówień na dobra trwałego użytku, cotygodniowy raport Departamentu Pracy na temat wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, annualizowany odczyt PKB, a także rewizja miary inflacji PCE Core, preferowanej przez Fed.
Istotny dla rynków może okazać się również wynik debaty kandydatów na urząd prezydenta USA. Joe Biden i Donald Trump zmierzą się na antenie CNN o godzinie 3:00 czasu polskiego w nocy z czwartku na piątek.
Piątek 28 czerwca
Polski bank centralny przedstawi o 14:00 kwartalny bilans płatniczy, międzynarodową pozycję inwestycyjną oraz zadłużenie zagraniczne. GUS opublikuje wstępny odczyt inflacji za czerwiec.
Z Europy napłyną wstępne odczyty inflacji z Francji, Hiszpanii i Włoch. Finalne dane na temat wzrostu PKB w I kwartale przedstawią Czesi i Brytyjczycy. Raporty odnośnie sprzedaży detalicznej opublikują Niemcy, Szwedzi i Norwedzy.
W piątek ukaże się również Szwajcarski Indeks Instytutu KOF, czyli wskaźnik pokazujący możliwe wyniki szwajcarskiej gospodarki w okresie najbliższych sześciu miesięcy.
W Stanach Zjednoczonych w centrum uwagi znajdzie się indeks cen podstawowych wydatków osobistych (PCE) za maj - preferowany wskaźnik inflacji Fed.
Japończycy przedstawią wstępne dane na temat produkcji przemysłowej. W Iranie odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich.
Niedziela, 30 czerwca 2024
Chiński krajowy urząd statystyczny przedstawi w niedzielę odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług, które powiedzą więcej o potencjalnym ożywieniu gospodarczym tamtejszej gospodarki
We Francji odbędzie się pierwsza tura wyborów do Zgromadzenia Narodowego. Do drugiej dojdzie tydzień później. Podczas pierwszej tury mandaty zdobywają kandydaci, którzy uzyskają w swoich okręgach bezwzględną większość głosów. Okręgi bez zdecydowanych zwycięzców przechodzą do drugiej tury wyborów, w której biorą udział dwaj kandydaci z największą liczbą głosów.
Ostatnie sondaże wskazują wciąż na przewagę Zjednoczenia Narodowego (RN) Marine Le Pen, którego poparcie sięga 34%. Na Nowy Front Ludowy - sojusz socjalistów, komunistów, Zielonych i skrajnej lewicy - zamierza głosować 29% ankietowanych. 22% głosów dają sondaże obozowi politycznemu prezydenta Francji Emmanuela Macrona.
Misiura Michał