2024-10-02 14:33
publikacja
2024-10-02 14:33
Udział eksportu w polskim PKB wyniósł w 2023 r. niemal 58 proc. i był większy niż w przypadku Niemiec i Francji - poinformował w środę wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak podczas otwarcia Forum Biznesu zorganizowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH).
Około 4,5 tys. polskich przedsiębiorców z sektora MŚP bierze udział w Forum Biznesu zorganizowanym na warszawskim Stadionie Narodowym przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH). Piąta edycja odbywa się pod hasłem "Tu zaczyna się eksport". Organizatorzy zaplanowali 85 warsztatów i dyskusji panelowych oraz kilka tysięcy spotkań z ekspertami - przedstawicielami biur zagranicznych PAIH.
Podczas otwarcia głos zabrał wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak, który poinformował, że udział eksportu w polskim PKB w 2023 r. wyniósł niemal 58 proc. "Dla porównania, w tym samym roku w przypadku Niemiec wyniósł on 47 proc., Francji - 33 proc., a Hiszpanii - 39 proc." - wskazał.
Według Tomczaka Forum Biznesu daje eksporterom i inwestorom możliwość uzyskania informacji o wielu rynkach zagranicznych i branżach, które mają na nich szczególnie dobre perspektywy rozwoju. "Można się zapoznać również z instrumentami wsparcia oferowanymi przez administrację i instytucje otoczenia biznesu. Na forum przyjechali przedstawiciele biur zagranicznych PAIH z całego świata. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia przy planowaniu ekspansji zagranicznej". Według Tomczaka, przedsiębiorcy biorący udział w tym wydarzeniu mogą tam znaleźć inspirację do eksploracji zagranicznych rynków. "Po to właśnie jest to forum" - zaznaczył.
Wiceszef resortu rozwoju podał, że w 2023 r. Polska była jednym z 11 krajów Unii Europejskiej, które odnotowały wzrost eksportu, przy czym średnia unijna była w tym czasie ujemna i wyniosła - 2,5 proc. "W tym zestawieniu wyprzedziliśmy wszystkich największych eksporterów Unii Europejskiej. Nawet wojna w Ukrainie nie zahamowała wzrostu polskiego eksportu. W przypadku Ukrainy mamy do czynienia wręcz z jego eksplozją. W 2022 r. osiągnął 55 proc., a w 2023 kolejne 16 proc." - powiedział Tomczak.
Wiceminister dodał, że Polska może się pochwalić również znaczącym wzrostem eksportu do takich krajów jak: Stany Zjednoczone, Turcja, Meksyk, Indie, ZEA, Kazachstan, Singapur. "Wzrost ten wyniósł (w 2023 r. - PAP) ponad 30 proc., a nominalnie przekroczył 150 mln euro" - wskazał Tomczak.
Wiceminister rozwoju zauważył, że w 2022 r. odnotowaliśmy jednak zmniejszająca się dynamikę wzrostu całego eksportu, a w 2023 r. nastąpił spadek. "Duży wpływ na zmniejszenie wartości obrotów miała aprecjacja złotego, która powoduje znaczny spadek cen transakcyjnych eksportu. Z kolei do realnego spadku dynamiki eksportu przyczyniła się niska aktywność ekonomiczna w UE, która znajduje odzwierciedlenie w spadkach wymiany handlowej unijnych gospodarek" - wyjaśnił. Jak wskazał, polski eksport na rynki pozaunijne utrzymuje stałą tendencję wzrostową.
Jak podał wiceszef resortu, w najbliższym czasie mają zostać "sfinalizowane i wdrożone dokumenty strategiczne" określające kierunki gospodarczej ekspansji zagranicznej Polski. "Będziemy chcieli położyć nacisk na zwiększenie umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorców, zwiększenie udziału krajów pozaunijnych w polskim eksporcie przy dalszym umacnianiu relacji gospodarczych z krajami Unii Europejskiej oraz zwiększeniu udziału wyrobów wysoko przetworzonych i wysokiej techniki w polskim eksporcie" - zapowiedział Tomczak.
Z kolei wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski przypomniał, że wartość rocznego eksportu polskich produktów rolnych wzrosła od 2004 r. dziesięciokrotnie i wynosi 52 mld euro. "W 2023 r. dodatnie saldo Polski w handlu rolno-spożywczym wyniosło niemal 19 mld euro, co jest drugim wynikiem po Holandii w całej Unii Europejskiej" - powiedział Krajewski. Dodał, że udział eksportu towarów sektora rolno-spożywczego w całym polskim eksporcie wyniósł 13 proc. "Nasza żywność znajduje licznych nabywców, zarówno na wymagających rynkach europejskich, jak i w krajach trzecich, a jej wysoka jakość jest znana i ceniona na rynkach światowych" - podkreślił Tomczak. Jak przekazał wiceszef resortu. MRiRW widzi nowe możliwości zbytu polskich produktów rolnych rynki w Nigerii, Turcji, Chinach, Singapurze, Malezji, Filipinach czy Korei.
PAP objęła patronat medialny nad Forum Biznesu.(PAP)
gkc/ malk/