Skrzydłokwiat nie kwitnie? Powody mogą być różne! Sprawdź, dlaczego skrzydłokwiat nie wytwarza kwiatów i jak go do tego zachęcić

1 lat temu 61

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) to niezwykle modny, piękny i popularny kwiat doniczkowy. Ta roślina cieszy się powodzeniem nie bez powodu - jest łatwa w uprawie, dobrze oczyszcza powietrze i wygląda atrakcyjnie. Ma też ciekawe kwiaty, które chętnie wytwarza. Niestety zdarza się i tak, że skrzydłokwiat nie kwitnie. Często przyczyna jest dość błaha i łatwa do usunięcia. Wyjaśniamy, dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie i jak go pielęgnować, żeby zakwitł.

Skrzydłokwiat to z łac. Spathyphyllum. Nazwa ta pochodzi od kolbiastego kwiatostanu, który okryty jest białą pochwą „spathe”. Ta popularna roślina doniczkowa wygląda elegancko właśnie ze względu na białe kwiaty, które pięknie kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi osadzonymi na długich ogonkach. Warto jednak wiedzieć, że prawdziwe kwiaty tej rośliny są drobne i niepozorne, osadzone na tzw. kolbie. Natomiast charakterystyczne białe "skrzydło" to tzw. pochwa kwiatostanowa.

Spis treści

Skrzydłokwiaty były popularne od lat, ze względu na ich urodę. Jednak ostatnio zwrócono na nie szczególną uwagę, ponieważ okazało się, że bardzo skutecznie oczyszczają powietrze. Spathyphyllum wychwytuje toksyczne substancje lotne , takie jak: formaldehyd, benzen, ksylol, amoniak, aceton czy toluen.

Skrzydłokwiaty nie są roślinami wymagającymi. Aby ładnie rosły, wystarczy im lekko kwaśna ziemia i regularne podlewanie. Zdarza się jednak, że nie chcą zakwitnąć. Przyczyny tego mogą być różne, ale często wynikają z naszych błędów. Na szczęście większość jest błaha i łatwa do wyeliminowania, dzięki czemu skrzydłokwiat zakwitnie.

Rośliny doniczkowe mogą oczyszczać powietrze w mieszkaniu. Zobacz, co warto uprawiać

Skrzydłokwiat lubi umiarkowane słońce, ewentualnie półcień. Jeżeli jednak przez dłuższy czas stoi w całkowitym cieniu, możemy nie doczekać się jego kwiatów. Powinniśmy przenieść tę roślinę doniczkową w miejsce, gdzie jest widno i jasno. Idealnym stanowiskiem będzie szafka lub półka oddalona ok. metra o okna, czyli od bezpośrednich promieni słonecznych, wpadających do pomieszczenia. Trzeba uważać, ponieważ nadmiar słońca może powodować, że liście skrzydłokwiatu pożółkną lub pojawią się na nich brązowe plamy niczym efekt poparzenia liści. Dlatego najlepiej, żeby światło było rozproszone (np. przez firankę).

Czytaj więcej