Rząd planuje utworzyć Radę Fiskalną. Padł termin

6 mies. temu 57

2024-05-21 16:26, akt.2024-05-21 16:52

publikacja
2024-05-21 16:26

aktualizacja
2024-05-21 16:52

Rada Fiskalna (RF) od 2026 r. w 7-osobowym składzie będzie opiniować najważniejsze dokumenty budżetowe, w tym pod kątem zgodności z regułami fiskalnymi, a także roczne i wieloletnie prognozy makroekonomiczne - poinformował w komunikacie resort finansów. Do RF wejdą osoby wskazane m.in. przez prezydenta, NIK i MF.

Rząd planuje utworzyć Radę Fiskalną. Padł termin
Rząd planuje utworzyć Radę Fiskalną. Padł termin
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Celem działalności RF będzie:

Ocena rocznych i wieloletnich prognoz makroekonomicznych, używanych na potrzeby ustawy budżetowej oraz średniookresowych planów budżetowo-strukturalnych. Opiniowanie zgodności ustawy budżetowej oraz średniookresowego planu budżetowo-strukturalnego z krajowymi i unijnymi regułami fiskalnymi. Ocenę spójności i efektywności krajowych ram budżetowych.

Mandat Rady będzie spełniać zakres zadań nakreślony w przepisach UE.

Rada będzie liczyła 7 osób. Na czele Rady stać będzie Przewodniczący Rady, posiadający jednego zastępcę.

Skład Rady będzie wybierany po jednym członku wyznaczonym przez Prezydenta RP, kolegium NIK, sejmową komisję właściwą do spraw budżetu, Ministra Finansów, przedstawicieli organizacji związkowych, przedstawicieli organizacji pracodawców oraz przedstawicieli organizacji jednostek samorządu terytorialnego.

Członkiem Rady będzie mogła zostać osoba na podstawie kryteriów niezależności i kompetencji wynikających z wykształcenia oraz doświadczenia w zakresie finansów publicznych, makroekonomii lub zarządzania finansami jednostek sektora finansów. Konieczne będzie minimum wyższe wykształcenie II stopnia i 10 lat doświadczenia.

Rada będzie realizować swoje zadania przy pomocy Biura, które będzie wspierało Radę w zakresie analitycznym oraz administracyjnym.

Rozpoczęcie funkcjonowania Rady planuje się na 2026 r., przy czym do tego czasu zorganizowanie Biura Rady, zatrudnienie pracowników oraz podjęcie innych czynności niezbędnych do rozpoczęcia działalności przez Biuro Rady będzie stanowiło zadanie powołanego Pełnomocnika do spraw organizacji Biura Rady Fiskalnej.

Wg MF nie jest możliwe utworzenie Rady w terminie dopuszczającym wpływ na ustawę budżetową na 2025 r.

Ponadto, projekt wprowadza zmiany w ustawie o finansach publicznych, obejmujące w szczególności:

1. Usunięcie z polskiego systemu prawnego regulacji prawnych dotyczących aktualizacji Programu Konwergencji. Zmiana ta ma zatem charakter techniczny wynikający z prawa europejskiego – dostosowanie do zmian w przepisach.

2. Zmiany w klauzuli wyjścia z SRW obejmujące wprowadzenie opiniowania przez Radę wpływu zastosowania klauzuli wyjścia i powrotu na długookresową stabilność finansów publicznych oraz sytuację makroekonomiczną.

"W celu lepszego dostosowania przepisów do zmiennych okoliczności gospodarczych wprowadzono rozwiązanie pozwalające na zwrócenie się do Rady z wnioskiem o wydanie opinii w sprawie zawieszenia stosowania SRW (w przypadku zaistnienia ustawowych przesłanek zawieszenia stosowania SRW) lub opinii w zakresie klauzuli powrotu. Opinia Rady będzie podstawą do zastosowania klauzuli wyjścia/powrotu zgodnie z zaleceniami Rady" - podano.

"Oznacza to, że w takich sytuacjach projekt ustawy budżetowej będzie mógł być opracowany albo zgodnie z parametrami określonymi w ustawie o finansach publicznych lub parametrami zawartymi w opinii Rady. Wprowadzone rozwiązanie pozwoli na szybsze reagowanie w sytuacjach kryzysowych, przy zachowaniu stabilności finansów publicznych" - dodano.

3. Wprowadzenie możliwości – po zasięgnięciu opinii Rady – przekroczenia limitu wydatków w przypadku wystąpienia zdarzeń nadzwyczajnych, będących poza kontrolą Rady Ministrów, powodujących znaczące skutki gospodarcze, ekonomiczne lub społeczne. W sprawozdaniu z wykonania ustawy budżetowej będzie zamieszczana informacja na temat przyczyn i skali tego przekroczenia.

"Rozwiązanie to pozwoli na sprawniejsze działanie w sytuacjach kryzysowych i przeciwdziałanie negatywnym konsekwencjom tych zdarzeń na stabilność makroekonomiczną. Rozwiązanie będzie mogło być stosowane pod warunkiem, że nie zagrozi to stabilności finansów publicznych" - podaje MF.

Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to II kwartał 2024 r. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Czytaj więcej
Radio Game On-line