Rekordowy wzrost cen energii i opału. Ile Polacy wydadzą na rachunki? Zobacz, ile będzie kosztować nas zima

1 lat temu 41

Wojna na Ukrainie i embargo na rosyjskie surowce spowodowały, że ceny węgla, gazu i prądu mocno poszybowały. Wg danych rankomat.pl we wrześniu 2022 koszty nośników energii są wyższe prawie o połowę niż rok wcześniej. Miliony Polaków obawiają się, że zabraknie im pieniędzy, żeby opłacić rachunki i ogrzać dom zimą. Czy jest nadzieja, że w sezonie grzewczym 2022/2023 uda się nam dopiąć domowy budżet? Sprawdzamy, co wynika z najnowszych danych.

Spis treści

Główny Urząd Statystyczny wziął pod lupę wydatki Polaków we wrześniu 2021 i 2022. Ze zgromadzonych danych wynika, że ceny towarów i usług skoczyły aż o ponad 17 proc.

Najbardziej poszybowały ceny energii (rok do roku):

nośniki energii ogółem (44,3 proc.), opał (172,2 proc.), gaz (35,6 proc.), energia cieplna (21 proc.), energia elektryczna (5,1 proc.).

Wg deklaracji złożonych przez Polaków do Centralnej Ewidencji Emisji Budynków jako podstawowe źródło ciepła najchętniej wykorzystują tradycyjne nośniki energii – węgiel, gaz i prąd. W statystykach przodują kotły na paliwo stałe, tj. węgiel oraz drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy. Na drugiej pozycji plasuje się ogrzewanie gazowe (24 proc.), a trzecie miejsce na pudle to ogrzewanie elektryczne (12%). Niestety kolektory słoneczne stanowią zaledwie 3 proc., a pompy ciepła tylko 2 proc.

Sposoby ogrzewania nieruchomości w Polsce wg danych Centralnej Ewidencji Budynków.Sposoby ogrzewania nieruchomości w Polsce wg danych Centralnej Ewidencji Budynków. rankomat.pl

Rodzaje źródeł ciepła najchętniej wykorzystywane przez Polaków wg danych CEB, źródło: rankomat.pl

Na całkowite koszty ogrzania mieszkania czy domu największy wpływ ma źródło ciepła. Duże znaczenie ma również m.in.:

Czytaj więcej