Invezz.com - Kurs wymiany znajduje się na ważnym poziomie oporu w związku z utrzymującymi się problemami z jenem japońskim. Kurs rósł przez ostatnie cztery tygodnie z rzędu i powoli zbliża się do ważnego oporu na poziomie 152.
Problemy z jenem japońskim trwają
Jen japoński jest najgorszą walutą w krajach rozwiniętych. Spadł o 20% w stosunku do najwyższego poziomu w 2023 r. Co gorsza, stracił połowę swojej wartości od czasu wybuchu pandemii Covid-19 w 2020 r.
Waluta kontynuowała tendencję spadkową nawet po tym, jak Bank Japonii dokonał w marcu pierwszej podwyżki stóp procentowych od ponad 17 lat. Zgodnie z oczekiwaniami większości analityków podniósł stopy procentowe z minus 0,10% do 0,0%.
Dlatego para USD/JPY podskoczyła, ponieważ analitycy spodziewają się, że różnica między stopami Rezerwy Federalnej a stopami BoJ będzie większa przez dłuższy czas.
W Stanach Zjednoczonych pojawiają się oznaki, że Fed nie dokona trzech obniżek stóp procentowych, do których dążył na swoim ostatnim posiedzeniu. Dzieje się tak dlatego, że gospodarka amerykańska radzi sobie skromnie dobrze, a sektor produkcyjny odnotowuje silne wzrosty. Wskaźnik PMI wzrósł w marcu do 52,2, co oznacza wzrost po raz pierwszy od 2022 r.
Oczekuje się, że gospodarka kraju będzie się rozwijać. Według szacunków Fed w Atlancie wzrósł on w I kwartale o 2,8%. Stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 4%, a inflacja bazowa jest prawie dwukrotnie wyższa od celu Fed wynoszącego 2,0%.
Wiele wskazuje na to, że inflacja w tym roku utrzyma się na podwyższonym poziomie. Na przykład średnia cena benzyny wzrosła do 3,6 dolara, podczas gdy cena benzyny West Texas Intermediate () wzrosła do ponad 85 dolarów za baryłkę.
Dlatego Fed być może nie będzie musiał obniżać stóp procentowych, jak przewidywał na marcowym posiedzeniu w sprawie polityki pieniężnej. W związku z tym różnica między stopami procentowymi w USA i Japonii będzie w dalszym ciągu stwarzać interesujące możliwości w zakresie handlu carry trade. Carry trade to sytuacja, w której inwestorzy porzucają aktywa o niskiej stopie zwrotu na rzecz aktywów o wyższym ratingu.
Co więcej, nie jest jasne, czy interwencje Japonii pomogą pobudzić jena. Ekonomiści oczekują, że bank zrobi to samo, co zrobił w 2022 r., gdy waluta spadała. W tym czasie bank wydał biliony jenów na interwencje walutowe. W notatce analityk Daiwa powiedział :
„Interwencja o wartości około 1 biliona jenów może podnieść kurs jena o nieco mniej niż jeden jen za dolara, jeśli obliczy się na podstawie warunków popytu i podaży waluty”.
Analiza techniczna USD/JPY
Wykres USD/JPY sporządzony przez TradingView
Wracając do wykresu tygodniowego, widzimy, że kurs wymiany USD do JPY znajduje się na najwyższym poziomie od wielu dekad. Bliższe przyjrzenie się pokazuje, że utworzył się na nim wzór rosnącego trójkąta, który jest popularną oznaką zwyżkowej kontynuacji.
Para pozostaje przede wszystkim średnimi kroczącymi, co oznacza, że byki mają całkowitą kontrolę. Dlatego perspektywy dla pary USD/JPY są na razie wyjątkowo optymistyczne. Przełamanie powyżej górnej części trójkąta może spowodować wzrost do ponad 153.
The post Prognoza USD/JPY: wzór wskazuje na dalsze załamanie jena japońskiego appeared first on Invezz