Prognoza USD/JPY: sygnał, że jen japoński tworzy klin rosnący
Invezz.com - Kurs wzrósł do najwyższego poziomu od października ubiegłego roku, gdy inwestorzy skupili się na japońskim rynku obligacji. Notowania znajdowały się na ważnym poziomie oporu na poziomie 150, 17,6% powyżej najniższego poziomu w tym roku.
Upadek jena japońskiego
Jen japoński jest jedną z najgorzej zachowujących się walut w krajach rozwiniętych. Spadł on o prawie 50% w porównaniu z najwyższym poziomem podczas pandemii Covid-19. Stało się tak za sprawą Banku Japonii (BoJ), który odszedł od innych banków centralnych, takich jak Rezerwa Federalna, Bank Kanady i Bank Anglii.
Te banki centralne rozpoczęły podwyżki stóp procentowych w 2022 r. wraz ze wzrostem inflacji. Fed pchnął je z 0% do 5,50% i wskazał na dalsze podwyżki w przyszłości. Podobnie Europejski Bank Centralny (EBC) i Bank Anglii podniosły stopy procentowe do najwyższych poziomów od wielu lat.
BoJ natomiast pozostawił stopy procentowe w strefie ujemnej i kontynuował program luzowania ilościowego (QE). Dopiero kilka miesięcy temu zakończył kontrolę krzywej dochodowości. Oznacza to, że podaż pieniądza w Japonii utrzymuje się na podwyższonym poziomie.
Teraz para USD/JPY wzrosła wraz ze wzrostem rentowności obligacji Japonii, co zmusiło Bank Japonii do interwencji. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych do 0,80%, najwyższego poziomu od 2013 roku.
Rentowności obligacji poruszają się w przeciwnym kierunku wraz z cenami. W wyniku słabego popytu na obligacje rządowe BoJ był w ciągu ostatnich kilku miesięcy zmuszony do zakupu obligacji o wartości miliardów dolarów.
Nie jest jasne, jak te działania wpłyną na rynek jena japońskiego. Potencjalnym rozwiązaniem byłaby podwyżka stóp procentowych, co na razie jest mało prawdopodobne. Ekonomiści uważają, że bank wyjdzie z ujemnych stóp procentowych w 2024 roku.
Watch here:
Analiza techniczna USD/JPY
Wykres USD/JPY sporządzony przez TradingView
Wykres tygodniowy pokazuje, że kurs wymiany USD do JPY od kilku miesięcy znajduje się w silnym trendzie wzrostowym. Utrzymuje się stale powyżej 50-tygodniowej średniej kroczącej. Akcje utworzyły kanał wzrostowy.
Ostatnio utworzył się niewielki wzór klina rosnącego, który jest jednym z najpopularniejszych znaków niedźwiedzia na rynku. Dlatego też, gdy klin wzrostowy zbliża się do poziomu konfluencji, istnieje prawdopodobieństwo, że wkrótce nastąpi niedźwiedzie wybicie.
Alternatywny scenariusz zakłada dalszy wzrost ceny pary, a kupujący zmierzają do kolejnego ważnego poziomu na poziomie 151,95, najwyższego punktu w październiku ubiegłego roku.
The post Prognoza USD/JPY: sygnał, że jen japoński tworzy klin rosnący appeared first on Invezz.