Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy wiatrakowej. Co zmieniają nowe przepisy?

1 lat temu 36

We wtorek prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod tzw. ustawą wiatrakową, liberalizującą warunki rozbudowy OZE w Polsce. Zgodnie z przepisami turbiny wiatrowe będą mogły znajdować się w odległości co najmniej 700 metrów od budynków mieszkalnych. Jakie zmiany zawierają nowe przepisy dotyczące energetyki wiatrowej?

Spis treści

Kancelaria Prezydenta przekazała, że prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą wiatrakową. To jeden z dwóch kamieni milowych, których realizacja umożliwi zaakceptowanie Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską.

Zgodnie z przyjętymi przepisami turbiny wiatrowe będą mogły znajdować się w odległości 700 metrów od zabudowań mieszkalnych. Wcześniej limit ten sięgał nawet do 2 kilometrów, co zdaniem branży OZE miało negatywny wpływ na rozwój energetyki w Polsce.

Wprowadzone zmiany zakładają też, że inwestorzy elektrowni wiatrowych będą zobowiązani do zaoferowania minimum 10 proc. mocy elektrowni mieszkańcom gminy, na terenie której znajdzie się nowy obiekt. Osoby mieszkające na wyznaczonym terenie będą mogły objąć udział do 2 kW i pozyskiwać energię w cenie, która wynika z maksymalnego kosztu budowy.

Nowela otrzymuje zasadę 10H w przypadku parków narodowych. Decyzja ws. budowy elektrowni wiatrowych w pobliżu pozostałych form ochrony przyrody będzie zależała od decyzji środowiskowej. Nowe przepisy utrzymują także całkowity zakaz stawiania turbin wiatrowych na terytorium parków krajobrazowych, narodowych, rezerwatów przyrody czy obszarów Natura 2000.

Czytaj więcej