Prezes NRA o orzeczeniu TK ws. "Apteki dla aptekarza 2.0": czeka nas agresywne przejmowanie aptek

2 mies. temu 24

2024-09-18 18:11

publikacja
2024-09-18 18:11

Czeka nas agresywne przejmowanie rynku aptecznego przez sieci - powiedział w środę PAP prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków odnosząc się do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją przepisy tzw. Apteki dla aptekarza 2.0.

 czeka nas agresywne przejmowanie aptek
 czeka nas agresywne przejmowanie aptek
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

TK uznał w środę za niezgodne z konstutycją przepisy nowelizujące Prawo farmaceutyczne, w mediach określane jako "Apteka dla aptekarza 2.0". Prezydent Andrzej Duda skierował nowelizację do TK w trybie kontroli następczej w październiku ubiegłego roku.

Prezes NRA podkreślił, że orzeczenie TK jest bardzo niebezpieczne dla rynku aptecznego.

"Odnosząc się do obecnego stanu powodziowego można powiedzieć, że jedna z tam została przerwana i czeka nas bardzo agresywne przejmowanie rynku aptecznego przez sieci aptek" - podkreślił. "Bariera chroniąca polski rynek strategiczny, jakim jest rynek lekowy, właśnie została uchylona" - dodał.

Zdaniem Tomkowa wniosek do TK był przedstawiony jednostronnie, a część informacji pokrywała się z narracją podmiotów reprezentujących sieci aptek. Dodał, że prezydent składając wniosek do TK nie podważał konieczności wprowadzenia tego przepisu, wskazując, że należy chronić małe podmioty przed dużymi koncernami.

Prezes NRA podkreślił, że TK uznał niekonstytucyjność przepisów ze względów proceduralnych, a nie merytorycznych. "Wyrok TK nie jest jeszcze opublikowany, i pytanie, czy będzie. Stawia to pod znakiem zapytania jego moc prawną" - dodał.

TK rozstrzygając o zasadności wniosku prezydenta brał pod uwagę wyłącznie naruszenie określonego przez konstytucję trybu ustawodawczego. Sędzia TK Bartłomiej Sochański zaznaczył, że TK skoncentrował się przy rozpatrywaniu sprawy nad samym prawem do wnoszenia poprawek do projektu ustawy. "TK w niniejszej sprawie nie oceniał merytorycznie konstytucyjności zmian przewidzianych w prawie farmaceutycznym" - dodał Sochański.

"Za niezgodne z konstytucją uznano przepisy nowelizujące Prawo farmaceutyczne. Oznacza to, że przepisy zmieniane zakwestionowanymi przepisami - wraz z wejściem w życie niniejszego wyroku - zachowują swoje brzmienie sprzed wejścia w życie ustawy nowelizującej" - podsumował Sochański.

Tzw. Apteka dla Aptekarza 2.0, czyli zmiana w Prawie farmaceutycznym, została wprowadzona podczas prac nad zmianą ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw podczas pierwszego czytania projektu.

"Apteka dla Aptekarza 2.0" dotyczy regulacji ograniczających możliwość przejmowania kontroli nad aptekami. Doprecyzowano, że niedozwolone jest przejęcie kontroli w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów, nad podmiotem prowadzącym aptekę ogólnodostępną. Kolejnym rozwiązaniem było zwiększenie kar za niezgodne z prawem przejęcie apteki, za co zgodnie z "AdA 2.0" grozi od 50 tys. zł do 5 mln zł.

Pierwotna zasada „Apteka dla Aptekarza” wprowadzona do Prawa farmaceutycznego w 2017 r. oznacza, że nową aptekę może prowadzić tylko farmaceuta, a jeden podmiot może mieć do czterech aptek w całym kraju. Przepis ten dotyczy nowych zezwoleń na prowadzenie apteki.

Jeszcze 6 marca br. Sejm przyjął uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 i stwierdził, że "uwzględnienie w działalności organu władzy publicznej rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego wydanych z naruszeniem prawa może zostać uznane za naruszenie zasady legalizmu przez te organy". W końcu lipca Sejm przyjął natomiast dwie ustawy mające na celu zreformować Trybunał Konstytucyjny, następnie poprawki do tych ustaw wprowadził Senat, zaś w zeszłym tygodniu rozpatrzył je Sejm. Ustawy trafiły do prezydenta Andrzeja Dudy. W Senacie trwają zaś prace nad projektem zmiany konstytucji w sprawie TK. Od czasu podjęcia uchwały przez Sejm wyroki TK nie są publikowane w Dzienniku Ustaw. (PAP)

kno/ jw/ jpn/

Czytaj więcej
Radio Game On-line