2024-06-19 19:11
publikacja
2024-06-19 19:11
Przedsiębiorcy utylizują niesprzedane produkty przemysłowe, bo jeśli przekazaliby je na cele charytatywne, musieliby od tego zapłacić VAT - wskazała Polska Izba Handlu. Jak dodano, odpowiednie zmiany w unijnej dyrektywie VAT można wprowadzić w czasie polskiej prezydencji w Radzie UE.
Unijna dyrektywa w sprawie podatku VAT pozwala państwom członkowskim na wprowadzenie zwolnienia z podatku w przypadku przekazywania produktów dla organizacji pożytku publicznego, ale dotyczy jedynie produktów żywnościowych. Koszt podatku VAT w przypadku innych produktów sprawia, że z ekonomicznego punktu widzenia przekazywanie darowizn staje się nieopłacalne, przez co przedsiębiorcy decydują się na ich utylizację - poinformowała Polska Izba Handlu (PIH) w opublikowanym w środę komunikacie.
"Duża część tych artykułów jest w idealnym stanie, aby zostać przekazana na cele charytatywne. Są to na przykład odzież, zabawki czy produkty higieniczne. Chociaż istnieje duże zapotrzebowanie na tego typu darowizny, produkty te są wysyłane do zniszczenia. Brak systemowych rozwiązań, które zachęciłyby podatników do dokonywania darowizn produktów niespożywczych, prowadzi do utylizacji jakościowych produktów" - czytamy.
ReklamaPolecamy: Konto Firmowe Online w Santander Banku Polska: bezwarunkowe 0 zł za otwarcie i prowadzenie, z bonusami do 2700 złWedług PIH potrzebne są zmiany w przepisach dotyczących podatku VAT. "Potrzebujemy systemowego rozwiązania, które pozwoli na zwiększenie możliwości wspomagania organizacji pożytku publicznego i przysłuży się realizacji celów środowiskowych. Konieczne jest zagwarantowanie, że będzie to mechanizm odporny na oszustwa, ale (...)efektywny, tak by przedsiębiorcy chcieli z niego korzystać" - zaznaczono w komunikacie.
PIH uważa, że zwolnienie z VAT-u darowizn produktów przemysłowych w Polsce jest możliwe tym bardziej, że na podjęcie tego kroku zdecydowały się już niektóre z państw Unii Europejskiej, m.in. Hiszpania, Włochy, Francja oraz Belgia. Zdaniem PIH prezydencja Polski w Radzie UE w I połowie 2025 r. daje szanse na wprowadzenie odpowiednich zmian.
"Stajemy przed szansą wypracowania nowych, odpowiednich do sytuacji społeczno-gospodarczej regulacji nie tylko na szczeblu państwowym, lecz także europejskim. Rząd zachęca przedsiębiorców do rozmów o rozwiązaniach, którymi można by zająć się w tym szczególnym czasie. Zachęcamy, by w ramach listy problemów podjąć się tematu ważnego zarówno nie tylko dla przedsiębiorców, lecz także dla organizacji charytatywnych, a przede wszystkim dla najbardziej potrzebujących. Sposób przekazywania darowizn przemysłowych w Polsce powinien zostać uproszczony" - podkreślono w komunikacie.
Zgodnie ze stanowiskiem ministerstwa finansów, objęcie prawa krajowego w zakresie opodatkowania podatkiem od wartości dodanej (VAT) obowiązkiem harmonizacji z prawem unijnym powoduje, iż Polska, podobnie jak inne państwa członkowskie UE, nie ma nieograniczonej swobody kreowania własnych rozwiązań w tym przedmiocie.
"W konsekwencji polskie przepisy dotyczące podatku od towarów i usług powinny być zgodne z unijnymi przepisami prawa dotyczącymi podatku od wartości dodanej. Stosownie do art. 16 dyrektywy VAT wykorzystanie przez podatnika towarów stanowiących część majątku jego przedsiębiorstwa do celów prywatnych podatnika lub jego pracowników, które przekazuje nieodpłatnie lub, w ujęciu ogólnym, które przeznacza do celów innych niż prowadzona przez niego działalność, gdy VAT od powyższych towarów lub ich części podlegał w całości lub w części odliczeniu, jest uznawane za odpłatną dostawę towarów" - czytamy w odpowiedzi MF na interpelację poselską z 18 maja 2021 r. (PAP)
gkc/ malk/