Piwonie, czyli peonie, przepięknie kwitną. Najbardziej popularne są piwonie chińskie, ale warto poznać mniej popularne, ale równie piękne gatunki – to piwonia drzewiasta i koperkowa. Ich wymagania i wygląd różnią się nieco. Radzimy, jak uprawiać różne piwonie, kiedy je sadzić i jak pielęgnować. Zadbaj o nie w ten sposób, a odwdzięczą się przepięknymi kwiatami.
Spis treści
Piwonie, czyli peonie, mają kilkadziesiąt gatunków, pochodzących głównie z Azji, gdzie są uprawiane od wieków. W polskich ogrodach spotyka się tylko kilka z nich. Wszystkie zachwycają dużymi, kolorowymi kwiatami, które często są pełne, a niektóre też pięknie pachną. Piwonie mają swoje wymagania, ale jeśli zapewni się im podstawowe warunki, nie sprawiają problemów i pięknie kwitną przez lata. Są długowieczne, a w jednym miejscu mogą rosnąć przez lata. Oto najbardziej popularne i piękne gatunki piwonii, które można uprawiać w polskich ogrodach.
Piwonia krzewiasta bywa też nazywana piwonią drzewiastą (Paeonia suffruticosa). Te peonie wyjątkowo okazałe rośliny, które mogą dorastać do 2 m wysokości. Mają krzewiasty pokrój, a ich pędy częściowo drewnieją. Piwonia drzewiasta rośnie dość wolno, dlatego sadząc ją, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Swą urodę zaprezentują w pełni po dwóch-trzech latach uprawy. Liście piwonii drzewiastych są dość duże i mocno powycinane. Wiosną i jesienią przebarwiają się, a na zimę opadają.
Największą ozdobą piwonii drzewiastych są oczywiście kwiaty. Mogą mieć różne kolory: białe, różowe, czerwone, ale także żółte czy łososiowe. Bywają też dwubarwne. Występują odmiany o kwiatach pojedynczych, półpełnych i pełnych. Piwonia krzewiasta kwitnie w maju i czerwcu.
Piwonia drzewiasta lubi żyzną, próchniczą i koniecznie przepuszczalną ziemię. Przed sadzeniem glebę warto przekopać z kompostem i obornikiem (dobrze sprawdzi się łatwo dostępny obornik suszony). Jeśli podłoże w naszym ogrodzie jest ciężkie, gliniaste, to zadbajmy o warstwę drenażu pod stanowiskiem piwonii i przemieszajmy ziemię nie tylko z nawozami, ale też piaskiem.
Piwonie drzewiaste lubią słońce, ale niekoniecznie palące. Dlatego najlepiej sadzić je po zachodniej stronie, ewentualnie wschodniej. Przy wystawie południowej najlepiej znaleźć im miejsce, które w południe będzie lekko ocienione. Poza tym stanowisko dla peonii krzewiastej powinno być zaciszne i osłonięte przed wiatrem.
Piwonie krzewiaste lubią lekko wilgotną ziemię. Należy je regularnie podlewać, jeśli nie pada. Jest to szczególnie ważne wiosną i w czasie kwitnienia. Te peonie są odporne na mróz, jednak młode rośliny warto osłaniać przez pierwsze dwa-trzy lata po posadzeniu.
Piwonie krzewiaste to rośliny szczepione. Dlatego ich sadzonki najlepiej kupić. Teoretycznie można uprawiać je z nasion, ale jest to mało wydajne, a rośliny kwitną dopiero po wielu latach. Przy sadzeniu ważne jest to, by miejsce szczepienia znalazło się kilkanaście centymetrów pod ziemią. Te piwonie sadzi się więc stosunkowo głęboko.
Piwonia chińska (Paeonia lactiflora) to chyba najbardziej znany i popularny gatunek peonii, który od lat zdobi nasze ogrody. Należy do piwonii bylinowych – jej części naziemne zanikają na zimę, choć dolne części pędów mogą częściowo drewnieć. Peonie chińskie mają duże, pełne kwiaty, najczęściej białe, w odcieniach różu oraz karminowe. Piwonia chińska kwitnie w czerwcu.