2024-08-25 16:00
publikacja
2024-08-25 16:00
Piesi nagminnie lekceważą obowiązek noszenia odblasków po zmroku poza terenem zabudowanym. W razie wypadku może to mieć wpływ na wypłatę z ubezpieczenia OC.
Noc i trudno dostrzegalny pieszy, który wyłania się nagle z ciemności na poboczu albo nawet próbuje przejść przez jezdnię. Wielu kierowców miało do czynienia z taką niebezpieczną sytuacją. Pomimo apeli i akcji informacyjnych policji (np. „Świeć przykładem”) znaczna część pieszych poruszających się nocą nadal nie korzysta z odblaskowych plakietek lub podobnie działających elementów garderoby. Warto pamiętać, że posiadanie odblasków jest w przypadku pieszego wymagane przez przepisy.
Eksperci największej w Polsce multiagencji ubezpieczeniowej Unilink SA postanowili sprawdzić, czy złamanie przepisów kodeksu drogowego przez pieszego (w zakresie odblasków) może mieć wpływ na wypłatę odszkodowania z polisy OC kierowcy. Wyroki sądów stanowią przestrogę również dla rowerzystów.
Kończy Ci się ubezpieczenie OC? Policz swoją składkęOdblaski wymagane poza terenem zabudowanym
Jeszcze przed sięgnięciem do orzecznictwa sądowego warto przypomnieć, jak dokładnie wyglądają wymogi wobec pieszego związane z noszeniem odblaskowych elementów garderoby. Artykuł 11 ustęp 4a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że: „pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu”. Ten obowiązek nie występuje, jeżeli pieszy porusza się po drodze dla pieszych, drodze dla pieszych i rowerów lub drodze dla rowerów. „Warto dodać, że analizowany przepis nie jest nowy, ponieważ pojawił się w kodeksie drogowym około 10 lat temu (dokładniej: 31 sierpnia 2014 r.)” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert multiagencji ubezpieczeniowej Unilink.
Obowiązujące przepisy nie określają dokładnych wymagań, jakie powinny spełniać elementy odblaskowe używane przez pieszego. Wydaje się, że trzeba brać pod uwagę rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 z 9.03.2016 r. w sprawie środków ochrony indywidualnej oraz uchylenia dyrektywy Rady 89/686/EWG, a także normy techniczne.
Równie ważny jest zdrowy rozsądek i znajomość przepisów kodeksu wykroczeń. „Brak wymaganych odblasków u pieszego skutkuje możliwością zastosowania grzywny do 3000 złotych lub nagany na podstawie artykułu 97 kodeksu wykroczeń. Bardziej dotkliwe konsekwencje dla pieszego mogą się jednak pojawić w razie wypadku drogowego z jego udziałem” - podkreśla Jolanta Dziadowiec, ekspertka multiagencji ubezpieczeniowej Unilink, i dodaje: „Warto mieć na uwadze, że - jak podkreślają Towarzystwa Ubezpieczeniowe - wszystko zależy od okoliczności zdarzenia, zaś o wypłacie odszkodowania decyduje likwidator”.
Brak odblasków może wpłynąć na wypłatę z OC
Analizowane wyżej przepisy mogą stanowić argument za obniżeniem świadczenia dla potrąconego pieszego lub jego bliskich z obowiązkowej polisy OC. Chodzi o redukcję przyznanego odszkodowania oraz zadośćuczynienia w związku z przyczynieniem się poszkodowanego do szkody. Zastosowanie znajduje tutaj artykuł 362 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym: „jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron”. Tym przepisem można uzasadniać redukcję świadczenia z OC również w razie innych nagannych zachowań poszkodowanego. „Przykładem jest niezapięcie pasów bezpieczeństwa, podróż z nietrzeźwym kierowcą albo wtargnięcie pieszego na jezdnię” - wymienia Andrzej Prajsnar.
Analiza orzecznictwa sądowego potwierdza, że brak odblasków u pieszego może być traktowany przez sąd jako okoliczność istotna dla sprawy. Przykładem jest Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 10 maja 2018 r. (sygnatura akt: V ACa 1317/17). Czytamy w nim, że śmiertelnie potrącony pieszy przyczynił się do szkody na poziomie 25 procent - ze względu na brak elementów odblaskowych, poruszanie się niewłaściwą stroną jezdni i nieustąpienie pierwszeństwa pojazdowi. Przyczynienie się do szkody na poziomie 25 proc. oznaczało więc w tym przypadku o 1/4 mniejsze świadczenie z OC dla bliskich zmarłego.
Na brak odblasków jako jedną z przyczyn wypadku i formę przyczynienia się do szkody uwagę zwraca również Wyrok Sądu Rejonowego w Piszu z dnia 11 grudnia 2018 r. (sygnatura akt: I C 664/17). „W tej sprawie sąd stwierdził stuprocentowe przyczynienie się zmarłej pieszej do szkody. Mowa o osobie, która była ciemno ubrana po zmroku i co gorsza, nietrzeźwa” – wyjaśnia Jolanta Dziadowiec.
Rowerzyści również muszą mieć się na baczności
Eksperci multiagencji ubezpieczeniowej Unilink zwracają uwagę, że analizowane wyroki powinny stanowić przestrogę również dla rowerzystów. Chodzi o użytkowników rowerów nieposiadających odpowiedniego oświetlenia, którzy stali się ofiarami wypadku drogowego. W ich przypadku lekceważenie przepisów dotyczących wyposażenia roweru również może być argumentem za obniżką odszkodowania z polisy OC.
Informacje na temat obowiązkowego wyposażenia roweru (m.in. w oświetlenie) prezentuje paragraf 53 Rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. 2024 poz. 502). „Zgodnie z tym przepisem rower powinien posiadać z przodu co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, a z tyłu przynajmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz minimum jedno światło pozycyjne barwy czerwonej” - podsumowuje Andrzej Prajsnar.
Kolejna promocja karty Citi. Aktywni klienci dostaną po 900 zł
Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach
Gwałtowne hamowanie przed maską innego auta. Sprawca agresji drogowej skazanyNa 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu skazał Sąd Rejonowy w Olsztynie Jarosława W., który na trasie S7 gwałtownie zahamował, by utrudnić jazdę kierowcy za nim. Sprawa jest znana jako "agresja drogowa na S7". Sąd uznał, że wyrok należy podać do publicznej wiadomości.
MAPANietrzeźwi kierowcy powodują 1500 wypadków rocznie. W tych województwach najczęściejCo roku w Polsce zdarza się około 1500 wypadków z udziałem nietrzeźwych kierujących. Sprawdzamy, w jakich województwach są one najczęstsze.
Niebezpieczne odcienie turystyki. Na autostradach w Chorwacji coraz więcej osób urządza pikniki i mecze piłkarskieNa autostradach w Chorwacji panuje wzmożony ruch turystów udających się w stronę Adriatyku. W związku z tym na drogach pojawił się niebezpieczny trend urządzania sobie pikników czy meczów piłkarskich - powiedział w telewizji Nova TV Drago Bukovczak z komendy głównej policji w Zagrzebiu.
Polecane
Piesi też mają swoje obowiązki na drodze, ale często o tym zapominają. To może skutkować mniejszą wypłatą z OC
Koniec chowu klatkowego? Kres mikrokawalerek jest możliwy już niebawem, ale inwestorzy mogą skorzystać z furtki
Kobieta zmarła po wizycie w parku Disneya. Firma odrzuciła pozew wdowca, bo... kiedyś zaakceptował regulamin Disney+
Pensje Polaków, nowe rekordy złota, nieoczekiwani liderzy euroinflacji i zapaść w amerykańskich hipotekach
Huczny ślub i jeszcze huczniejszy rozwód Jennifer Lopez i Bena Afflecka. Para nie podpisała intercyzy
Konkurs "Wakacje na giełdzie" zmierza ku końcowi. To ostatnia szansa na wejście do gry
Pułapki sprzedaży przez internet - trzeba uważać też na kupujących. "Wysłałam w stanie idealny, odesłano mi śmieć"
Wyniki spółek miliarderów, dane z polskiej gospodarki i amerykański rozgrywający
Przerwy techniczne w kilku bankach. Możesz się nie zalogować na konto
Wielki powrót dr. Zagłady (tym razem nie tylko straszy) i zaciągnięty hamulec w mieszkaniówce
Kolejne rekordy w tunelu na zakopiance. Ponad 44 tys. aut jednego dnia
Oszustwa przy sprzedaży aut. 137 tys. zł zabezpieczone na poczet kar
Sieć ładowarek do e-ciężarówek oplecie Europę
Poznaj program Biznes Ekspert dla MŚP. Škoda stawia na polskich przedsiębiorców
Sprzedaż aut nie zwalnia tempa. Oto nowy lider w salonach
Najnowsze
Linie lotnicze British Airways odwołują połączenia z Tel Awiwem
Hezbollah ogłasza, że rozpoczął atak na Izrael na dużą skalę
Wicekanclerz Niemiec chce zaostrzenia przepisów dotyczących broni
Norwegia wprowadziła zakaz korzystania z telefonów komórkowych w szkołach podstawowych
Lider niemieckiej opozycji krytykuje politykę migracyjną rządu. "Wystarczy!"
Zełenski popiera organizację drugiej konferencji pokojowej w Indiach
Ten kraj walczy o turystów. Zniesie wizy dla 35 krajów, w tym Polski
Korea Północna skrytykowała Chiny. Stan stosunków między krajami nie jest normalny
Przemytnicy ludzi zmienili taktykę, motorówkami uderzają w łodzie straży
UOKiK: najsłabszą grupą na rynku piwa w Polsce są plantatorzy. Na tle Europy wypadają słabo
Sztuczna inteligencja ma poprawić bezpieczeństwo w Rzymie
Kosmiczne śmieci są coraz większym problemem. Ich obecność na orbicie generuje znaczne koszty
Polscy producenci czereśni chcą połączyć siły. Tylko tak mogą walczyć z importem owoców niskiej jakości
Tak firmy zwiększają zaangażowanie młodych pracowników. Podwyżka nie jest na pierwszym miejscu
Turyści na Wielkim Murze mogą zamówić posiłki, które dostarczane są dronami. Cena usługi może zaskoczyć
Popularne
Twórca piramidy finansowej, były kierowca wyścigowy, wpadł na Bałkanach. Polaka chcą sądzić w Korei
To najszybciej rozwijająca się duża gospodarka na świecie. Kraj zmierza na globalne podium
Z ziemi tureckiej do Polski. W powietrzu wiszą nowe umowy zbrojeniowe?
Czeski turysta narzekał na brak prądu i wody w Zimbabwe. Grozi mu 20 lat więzienia
Krym odcięty od Rosji? "Czasowo nie kursują promy"
PiS z kontrolą poselską w Orlenie. "Wyniki finansowe są porażające"
Szef kancelarii Orbana: damy migrantom darmowy bilet do Brukseli
TK nie uratuje Adama Glapińskiego. "Postępowanie niezależne od stanowiska"
Dane ponad 3 mln użytkowników WhatsApp padły łupem hakerów. Zostały wystawione na sprzedaż
Zaczynał jako flipper, pobił rekord zebranego kapitału, teraz marzy o wieżowcu. Pomogli m.in. finansowi ninja znanego blogera
Avon złożył wniosek o upadłość. Potęga rynku kosmetycznego ugięła się pod falą pozwów
Alkohol nie jest na 1. miejscu. To kupują kierowcy na stacjach benzynowych
Zmiany w podatku od nieruchomości spowodują wzrost obciążeń
Powell zapowiada cykl obniżek stóp procentowych. "Inflacja na drodze do celu"
Koronawirus w Polsce. Sutkowski: Będzie wzrost zachorowań, zalecam promowanie maseczek