Waluty 06.03.2023 10:16
© O Financista.
Investing.com – Krótkoterminowy kontekst pozostaje ogólnie niepewny dla pary na początku nowego tygodnia, w którym kilka kluczowych wydarzeń może mieć decydujący wpływ na rynek Forex i rynki w ogóle.
Należy pamiętać, że ostatni tydzień był okazją do bardzo lekkiej wzrostowej konsolidacji eurodolara, który wahał się przed utrzymaniem powyżej 106 i przekroczeniem 107.
W tym tygodniu, kilka ważnych wydarzeń może pomóc parze EUR/USD wskazać wyraźniejszy kierunek. Należą do nich nowe szacunki PKB w IV kw. 2022 dla strefy euro oraz raport ADP (EPA:) na temat rynku pracy w USA, który poznamy we wtorek. Jednakże, najważniejszą publikacją tego tygodnia będzie raport NFP o liczbie etatów poza rolnictwem w USA, którą poznamy w piątek.
W bieżącym tygodniu należy także śledzić wystąpienia decydentów Fed w poszukiwaniu wskazówek dotyczących następnej decyzji w sprawie stóp, którą Fed podejmie 22 marca. W tym względzie należy zauważyć, że prawdopodobieństwo wyższej podwyżki stóp, niż poprzednia (0,5% po 0,25% na początku lutego) wzrosło ostatnio do 28,4%.
Potencjalnie mocne dane z USA w tym tygodniu mogą jeszcze bardziej zwiększyć to prawdopodobieństwo zwłaszcza, jeśli będą im towarzyszyć bardziej jastrzębie wypowiedzi członków Fed. W takim przypadku możemy spodziewać się wzmocnienia dolara i spadku pary notowań EUR/USD.
Monitorowanie progów technicznych dla EUR/USD
Z perspektywy wykresu należy zauważyć, że próg 106 jest bardziej punktem zwrotnym, niż wsparciem. Rzeczywiście, pierwszym wiarygodnym wsparciem na wykresie w pobliżu obecnych cen jest obszar od 1,0480 do 1,0530 utworzony przez zeszłotygodniowe dołki i tegoroczne minimum.
Poniżej tej strefy następnymi potencjalnymi celami spadkowymi będą psychologiczny próg 1,04 oraz 200-dniowa średnia krocząca obecnie na poziomie 1,0326.
Z drugiej strony, opory znajdują się na poziomach 1,07, 1,0740/50 i 1,08. Po tym, już niewiele przeszkód stanie na drodze parze EUR/USD przed kluczowym progiem 1,10 i tegorocznym maksimum, tuż powyżej 1,1030.