Waluty 16.03.2023 09:15
© O Financista.
Investing.com – Notowania pary zaliczyły wczoraj gwałtowne spadki w najczarniejszym dniu od czasów pandemii Covid-19 w marcu 2020 r.
Po szczycie na poziomie 1,0757 na początku dnia, eurodolar rzeczywiście spadł do najniższego poziomu 1,0517 po południu, co oznacza spadek o 240 pipsów w ciągu zaledwie kilku godzin.
Panika w sektorze bankowym powoduje spadek notowań pary EUR/USD
Przypo
mnijmy, że euro ucierpiało wczoraj w dużej mierze z powodu paniki w europejskim sektorze bankowym. Akcje banków spadały w całej Europie w związku z obawami dotyczącymi Credit Suisse (SIX:) i jego największego akcjonariusza Banku Narodowego Arabii Saudyjskiej, który ostrzegał, że nie zasili banku większymi środkami.
Co ważne, akcje Credit Suisse spadły o 24,24% przy historycznie niskim kursie 1,70 CHF.
Rynek wpadł w panikę tym mocniej, że bankructwa amerykańskich banków SVB i Signature Bank w miniony weekend już znacznie osłabiły nastroje inwestorów, co do sektora bankowego.
Niepewność, co do wyniku czwartkowego posiedzenia EBC i jego wpływu na eurodolara
Zwracamy uwagę, że oprócz złych wieści dla europejskiego systemu bankowego, spadki notowań banków Starego Kontynentu mogą zmusić EBC do mniej jastrzębiej postawy na dzisiejszym posiedzeniu, aby nie zwiększać stresu w systemie finansowym.
I to właśnie ta perspektywa jest od wczoraj najważniejszym katalizatorem spadków pary EUR/USD.
W rzeczy samej, gdy inwestorzy byli jeszcze na początku tygodnia przekonani, że EBC podwyższy główną stopę procentową o 50 punktów bazowych; wczoraj wielu analityków zabrało głos ostrzegając, iż uwzględniając panikę w sektorze bankowym EBC może preferować skromniejszą podwyżkę stóp procentowych, tj. o 25 punktów bazowych.
Jeśli to się potwierdzi będzie to zła wiadomość dla euro, co powinno doprowadzić parę EUR/USD do kolejnych spadków. I odwrotnie, jeśli bank centralny podwyższy stopy zgodnie z planem o 50 punktów bazowych, notowania eurodolara mogą wzrosnąć.
Należy również zauważyć, że niezależnie od decyzji w sprawie stóp, inwestorzy będą przykładać szczególną wagę do komentarzy prezes EBC Christine Lagarde, aby dowiedzieć się więcej o poziomie zaniepokojenia decydentów banku centralnego w obliczu obecnego kryzysu bankowego.
Ważne progi techniczne dla EUR/USD
Z punktu widzenia wykresu, należy zauważyć, że pomimo silnych ruchów z ostatnich dni, kontekst techniczny przedstawiony na wykresie dziennym niewiele się zmienił.
Jak widać na poniżej ilustracji, eurodolar pozostaje zablokowany między dwiema mocnymi skrajnymi.
Z drugiej strony, poziom psychologiczny na poziomie 1,07, 50-dniowa średnia krocząca na poziomie 1,0726 i wczorajszy szczyt na poziomie 1,0757 tworzą znaczący natychmiastowy opór. Wtedy kolejną przeszkodą będzie próg 1,08 przed 1,09, a potem 1,10/1,1035 (najwyższe w tym roku).
Spadkowo, 100-godzinna średnia krocząca 1,0560, wczorajsze minimum 1,0517, kluczowy poziom psychologiczny 105 i roczne minimum 1,0482 tworzą kluczowy obszar wsparcia. W przypadku wybicia, kolejne niedźwiedzie cele dla EUR/USD to 1,04 a następnie 200-dniowa średnia krocząca 1,0323