Najemcy w galeriach chcą powrotu do handlu w niedzielę. Niektórzy chcą czterech niedziel, niektórzy tylko dwóch

5 mies. temu 52

2024-06-19 15:42

publikacja
2024-06-19 15:42

Większość głosów płynąca od najemców mówi o chęci powrotu do handlu w niedzielę, ale wyzwaniem przy całkowitym lub częściowym przywróceniu pracy w niedziele mogą być koszty operacyjne - poinformowała na konferencji prasowej Dagmara Filipiak, dyrektorka działu reprezentacji najemcy w obszarze powierzchni handlowych w JLL.

Najemcy w galeriach chcą powrotu do handlu w niedzielę. Niektórzy chcą czterech niedziel, niektórzy tylko dwóch
Najemcy w galeriach chcą powrotu do handlu w niedzielę. Niektórzy chcą czterech niedziel, niektórzy tylko dwóch
fot. Elzbieta Krzysztof / / Shutterstock

"Wśród najemców w większości słychać głosy opowiadające się za zniesieniem zakazu handlu (w niedzielę — PAP), natomiast to, co istotne i to, o czym też głośno mówią, to (...) zasady, na jakich ten handel zostanie przywrócony" - powiedziała Dagmara Filipiak.

"Niektórzy optują za całkowitym zniesieniem zakazu, niektórzy (...) opowiadają się za tylko dwoma niedzielami (handlowymi — PAP). To wymaga większej kalkulacji, bo z jednej strony mamy potencjał wzrostu obrotów, ale z drugiej strony mamy też znaczący wzrost kosztów funkcjonowania takich sklepów i zostają znaczące koszty operacyjne" - dodała.

Wskazała, że na wspomniane koszty operacyjne składają się m.in. koszty serwisowe.

"Zwiększa się też koszt zatrudnienia. Teraz ustawodawca ma taki postulat, żeby to wynagrodzenie było 200 proc. w przypadku osób pracujących w niedzielę. Warto też wspomnieć, że najemcy borykają się z problemem związanym z pracownikami, szczególnie ci, którzy muszą zatrudniać wykwalifikowaną kadrę jak np. farmaceuci w aptekach" - powiedziała.

"Obawy (w tym przypadku — PAP) są związane z tym, że wraz ze wzrostem dni handlu ten problem będzie narastał. Ta strona kosztowa wymaga naprawdę bardzo głębokich analiz w kontekście opłacalności" - dodała.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Oceniła, że warto również zwrócić uwagę na fakt, że doszło do zmian w zachowaniach zakupowych konsumentów, co było nie tylko wynikiem zakazu handlu w niedzielę, ale też pandemii. Dodała, że konsumenci przez ostatnie lata nauczyli się robić zakupy w innych dniach tygodnia niż niedziela, a część zakupów przeszła do internetu.

"Pierwsze pomysły, które pojawiają się ze strony najemców, to chociażby skrócenie czasu funkcjonowania tych sklepów do 8 godzin, żeby obciąć skrajne godziny poranne i wieczorne, gdy ruch w centrach handlowych w niedzielę jest niewielki, a koszty operacyjne cały czas wysokie" - oceniła.

Dodała, że nie ma jeszcze na rynku solidnych opracowań, które zobrazowałyby, jaki realnie może mieć wpływ zniesienia zakazu handlu w niedzielę. (PAP Biznes)

mcb/

Czytaj więcej
Radio Game On-line