Ministerstwo Finansów wycofuje zwolnienie. Firmy jednak zapłacą podatek

5 mies. temu 48

2024-06-21 12:50

publikacja
2024-06-21 12:50

Ministerstwo Finansów na początku roku wprowadziło zwolnienie z podatku dla nowej grupy podmiotów. Teraz okazuje się, że nowelizacja ustawy nie otrzymała zgody Komisji Europejskiej i w związku z tym przedsiębiorstwa nie mają prawa do korzystania ze zwolnienia, wynika z objaśnień podatkowych opublikowanych przez resort.

Ministerstwo Finansów wycofuje zwolnienie. Firmy jednak zapłacą podatek
Ministerstwo Finansów wycofuje zwolnienie. Firmy jednak zapłacą podatek
fot. Clare Louise Jackson / / shutterstock

Ministerstwo Finansów próbuje nowelizacją ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wycofać zwolnienie dla części przedsiębiorstw. Chodzi o zwolnienie z podatku od nieruchomości w odniesieniu do kolejowych terminali towarowychPodmioty mogły korzystać z tej opcji od 1 stycznia 2024 r. Teraz resort chce zmienić prawo i w połowie roku wprowadzić brak zwolnienia obowiązujący od początku tego roku.

W praktyce oznacza to, że przedsiębiorstwa, które korzystają ze zwolnienia, stracą do niego prawo i będą musiały zapłacić podatek od nieruchomości. Firmy musiałby również zapłacić za sześć miesięcy kiedy zgodnie z przepisami korzystały ze zwolnienia zawartego w ustawie. 

Ministerstwo Finansów chce usunąć przepisy obowiązujące już pół roku

Zwolnienia z podatku od nieruchomości infrastruktury kolejowej zostało wprowadzone ustawą w połowie listopada 2021 r. Zmiany polegały m.in. na rozszerzeniu zwolnienia o grunty, budynki i budowle wchodzące w skład obiektu infrastruktury usługowej oraz inne grunty stanowiące obszar kolejowy i położone na nich budynki i budowle. Zwolnienie miałoby stanowić wsparcie dla firm poszkodowanych w wyniku wojny na Ukrainie. 

Jednak, aby przepisy w sprawie korzystania ze środków pomocowych mogły wejść w życie, konieczna jest ich notyfikacja w Komisji Europejskiej. Procedura został formalnie rozpoczęta 8 listopada 2022 r. Z powodu braku decyzji KE wdrożenie przepisów przesunięto z 1 stycznia 2023 r. na 1 stycznia 2024 r., ponieważ państwo członkowskie nie może wprowadzać w życie notyfikowanych środków pomocowych do momentu wydania przez Komisję Europejską decyzji końcowej w tym postępowaniu. 

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Przepisy weszły w życie bez zgody KE

Polska w dalszym ciągu nie otrzymała decyzji od Komisji Europejskiej. Jednak pomimo to przepisy weszły w życie wraz z początkiem tego roku. 

„W związku z powyższym, pomimo wejścia w życie 1 stycznia 2024 r. przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dotyczących zwolnienia z podatku od nieruchomości terminali towarowych, ze względu na brak wypełnienia procedury zgłoszenia zwolnienie w tym zakresie nie może być stosowane do zakończenia procesu notyfikacji” – czytamy w objaśnieniach wydanych przez Ministra Finansów.

„W przypadku skorzystania przez przedsiębiorstwo z tego zwolnienia przed zakończeniem postępowania notyfikacyjnego, środek ten stanowiłby pomoc niezgodną z prawem unijnym, które w tym przypadku ma bezpośredni skutek. Udzielenie pomocy w tym przypadku wiązałoby się z ryzykiem konieczności zwrotu przez przedsiębiorcę (podatnika) korzyści z tytułu tego zwolnienia wraz z odsetkami za cały okres, w którym środek ten byłby pomocą nielegalną, również w sytuacji zakończenia postępowania notyfikacyjnego decyzją pozytywną. W przypadku nielegalnej pomocy publicznej beneficjent nie może mieć uzasadnionego roszczenia o jej przyznanie” – wyjaśnia Minister Finansów. 

Zgodnie ze sformułowaną w orzecznictwie unijnym zasadą uzasadnionych oczekiwań, przedsiębiorstwa będące beneficjentami pomocy mogą co do zasady powoływać się na uzasadnione oczekiwania co do prawidłowości tej pomocy tylko wówczas, gdy taka pomoc została przyznana zgodnie z procedurą przewidzianą w tym postanowieniu, a z drugiej strony staranny podmiot gospodarczy powinien zwykle być w stanie upewnić się, że dopełniono wymogów tej procedury, podkreślono w objaśnieniach. 

Kilkaset tysięcy złotych podatku do zapłaty

W przypadku wycofania zwolnienia z podatku od nieruchomości sumy do zapłaty sięgną nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Maksymalna stawka podatku w 2024 roku wynosi 1,34 zł od każdego metra kwadratowego gruntu wykorzystywanego w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz 33,1 zł/mkw budowli. Zakładając, że powierzchnia terminala wynosi 50 ha, to podatek od zapłaty przy założeniu maksymalnej stawki wynosi 670 tys. zł.

DF

Źródło:

Czytaj więcej
Radio Game On-line