Miliony euro strat. Austrię nawiedziły ulewne deszcze i lokalne powodzie

5 mies. temu 50

2024-06-09 19:43, akt.2024-06-09 19:49

publikacja
2024-06-09 19:43

aktualizacja
2024-06-09 19:49

Gwałtowne burze, jakie w weekend przetoczyły się przez Austrię spowodowały liczne lokalne powodzie. W akcji ratunkowej bierze w niedzielę udział wojsko. Autostrada A9 w pobliżu Uebelbach pozostanie zamknięta co najmniej do końca przyszłego tygodnia. Straty przekroczyły już 2 miliony euro.

Miliony euro strat. Austrię nawiedziły ulewne deszcze i lokalne powodzie
Miliony euro strat. Austrię nawiedziły ulewne deszcze i lokalne powodzie
fot. LOUISA OFF / /  Reuters / Forum

Ulewne deszcze i gwałtowne burze dotknęły prawie wszystkie miejscowości na terenie Styrii na południu Austrii. Według lokalnych strażaków, są to największe od 40 lat opady w tym regionie. Spowodowały one nie tylko lokalne powodzie, ale także przyniosły burze gradowe i wywołały wiele lawin błotnych.

We wschodniej Styrii zalane zostały setki piwnic i dziesiątki ulic. W Lafnitz pękła tama, zaś spiętrzona woda zatopiła miejscową remizę strażacką. Nurt rzeki zmył dwa mosty w Kleinlungitz i Schaffern, a także kilka mostów w Vorau. W Neudau konieczna była ewakuacja domu opieki społecznej.

W niedzielę rano w pobliżu Uebelbach trzeba było ewakuować śmigłowcami siedem osób, ponieważ ich domy groziły zawaleniem. W Deutschfeistritz około 20 osób zostało uwięzionych w swoich domach, dwa również grożą zawaleniem. Według burmistrza Michaela Viertlera w Deutschfeistritz powodzią dotkniętych jest około 150 nieruchomości, a burmistrz Uebelbach Markus Windisch mówi o dramatycznej sytuacji w jego miejscowości: „Musieliśmy ewakuować siedem domów, część śmigłowcami, nadal nie można dotrzeć do dziewięciu nieruchomości, w stu gospodarstwach domowych nie ma wody.”

Specjaliści na bieżąco sprawdzają sytuację, ale Windisch zakłada, że budynki nie będą nadawać się do ponownego zamieszkania przez co najmniej kilka najbliższych tygodni.

W miejscowościach Oberrohr i Unterlungitz pod wodą znalazły się dwie farmy, na których hodowano 7 tys. indyków. Większość z nich utopiła się, a martwe ptaki zostały rozrzucone przez wodę na obszarze 8 km kwadratowych.

„W ciągu ostatnich kilku godzin mieliśmy do czynienia z prawie 900 akcjami. Wzięło w nich udział około 250 jednostek straży pożarnej, czyli około 2,5 tys. strażaków. Najgorętszymi punktami były okolice Grazu" – powiedział Thomas Meier ze Związku Państwowej Straży Pożarnej.

Do pomocy konieczne było również zaangażowanie Armii Federalnej, która w niedzielę wysłała do Styrii pociąg pomocy humanitarnej i rozpoczęła budowę tymczasowego mostu w Feldbach. W rejonie Hartberg-Fuerstenfeld wojskowi prowadzą poszukiwania zaginionych osób.

„Ludzie w dotkniętych (powodzią) miejscach mogą być pewni, że nasi żołnierze wraz z cywilnymi służbami ratunkowymi zrobią wszystko, co w ich mocy, aby im pomóc tak szybko, jak to możliwe” - powiedziała minister obrony Austrii Klaudia Tanner.

Lawina błotna zablokowała autostradę A9. Ruch został przekierowany na drogi S6 i S35. Autostrada A9 na tym odcinku będzie zamknięta co najmniej do końca przyszłego tygodnia.

Silne burze nawiedziły Styrię już w piątek po południu. Szkody w samym tylko rolnictwie szacowane są kilka milionów euro. Zniszczonych zostało 3,5 tys. hektarów gruntów rolnych w południowo-zachodniej Styrii. Burze wyrządziły poważne szkody także w innych krajach związkowych.

Meteorolodzy zapowiadają dalsze silne opady deszczu, a władze wprowadziły alarm obrony cywilnej dla wielu gmin w regionie.

W Austrii gwałtowne burze zniszczyły kilka lokali wyborczych

Gwałtowne burze zniszczyły w niedzielę kilka lokali wyborczych na południu Austrii. Lokalne władze natychmiast zapewniły nowe miejsca do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Obwite i gwałtowne opady deszczu nawiedziły w nocy z soboty na niedzielę okolice Deutschfeistritz na północ od Grazu oraz kilka miejscowości w okręgu Hartberg-Furstenfeld. Kilka lokali wyborczych na tym terenie zostało zalanych, bądź całkowicie zniszczonych.

Lokalne władze jeszcze przed południem zorganizowały zastępcze punkty głosowanie w innych miejscach. Przeprowadzono też akcję informacyjną, by poinstruować wyborców, gdzie mogą oddać głos.

Samorządowcy zapewnili, że nocne wydarzenia nie będą miały wpływu na przebieg wyborów.

Gwałtowne opady deszczu zakłóciły funkcjonowanie lokali wyborczych również w miejscowości Oberwart w kraju związkowym Burgenland na wschodzie Austrii. 

Tomasz Dawid Jędruchów (PAP)

tdj/ fit/

Czytaj więcej
Radio Game On-line