mDowód w bankach, czyli cyfrowa rewolucja. Czy na pewno? Niby działa, ale nie zawsze - ksero dokumentu wciąż bywa potrzebne

11 mies. temu 55

Wojciech Boczoń2023-12-19 06:00analityk Bankier.pl

publikacja
2023-12-19 06:00

Od września 2023 roku można się już legitymować mDowodem, m.in. w placówkach bankowych. Teoretycznie dokument ten powinien mieć taką samą moc jak jego plastikowy odpowiednik. Jak się jednak okazuje, nadal w części banków nie da się załatwić wszystkich spraw, posługując się jedynie smartfonem. Nadal też praktykowane jest kserowanie tradycyjnych dokumentów.

mDowód w bankach, czyli cyfrowa rewolucja. Czy na pewno? Niby działa, ale nie zawsze - ksero dokumentu wciąż bywa potrzebne
mDowód w bankach, czyli cyfrowa rewolucja. Czy na pewno? Niby działa, ale nie zawsze - ksero dokumentu wciąż bywa potrzebne
fot. Kuba Kwiatkowski / / Shutterstock

Zgodnie z obowiązującymi przepisami banki i urzędy mają obowiązek traktować elektroniczny dowód osobisty na równi z dokumentami tradycyjnymi. Jak jednak donoszą nam czytelnicy, nadal spotykają się z odmową identyfikacji tożsamości za pomocą smartfona. Zapytaliśmy banki, jak to w końcu jest z mDowodem. Okazuje się, że nadal istnieje katalog spraw, które trzeba załatwiać z tradycyjnym dokumentem. Co więcej, nadal niektóre instytucje kserują dowody tożsamości.

Potwierdzanie tożsamości mDowodem w bankach

Klienci PKO Banku Polskiego już od 28 sierpnia podczas wizyty w oddziałach banku mogą potwierdzać swoje dane przy użyciu mDowodu. - W ten sposób mogą załatwiać wszystkie finansowe sprawy w oddziale banku, tak samo jak ze zwykłym dowodem osobistym czy paszportem. Ewentualna konieczność użycia dokumentu w tradycyjnej formie może dotyczyć jedynie pojedynczych klientów ze starymi kartotekami, którzy od bardzo dawna nie korzystali z naszych usług. Planujemy wdrożenie, które wyeliminuje konieczność użycia tradycyjnego dokumentu również w takich sytuacjach – informuje biuro prasowe banku PKO BP.

Klienci nie powinni mieć też problemów w Banku Pekao. - Posługując się mDowodem, klienci mogą w oddziałach banku m.in. otworzyć konto osobiste, założyć bankowość elektroniczną z aplikacją PeoPay, zawrzeć umowę o kartę debetową, otworzyć konto oszczędnościowe, konto walutowe, złożyć dowolną dyspozycję do rachunku, wypłacić gotówkę w kasie w oddziale, zrobić przelew z rachunku. Potwierdzanie tożsamości mDowodem jest dostępne zarówno dla dotychczasowych, jak i nowych klientów – piszą służby prasowe. - W przypadku udzielania kredytów także identyfikujemy klienta mDowodem, przy czym do oceny możliwości udzielenia kredytu niezbędne jest aktualnie przedstawienie dodatkowo innego dokumentu tożsamości w celu zapewnienia bezpieczeństwa tych transakcji, zarówno po stronie banku, jak również klienta – dodają przedstawiciele banku.

W określonych przypadkach potrzebne ksero

Wyjaśniają, że w określonych przypadkach nadal pobierane są kserówki tradycyjnych dokumentów. - Bank sporządza kserokopię tradycyjnego dowodu osobistego, gdy jest on używany przez klienta do celów identyfikacji oraz weryfikacji tożsamości np. przy nawiązaniu relacji lub zmianie dotychczasowego dowodu osobistego na nowy. W przypadku gdy klient odmówi skopiowania dowodu, bank wymaga potwierdzenia danych zawartych w dokumencie tożsamości w formie oświadczenia – mówi biuro prasowe Pekao.

Problemów z mDowodem nie powinno być też w ING Banku Śląskim. Służby prasowe informują, że bank akceptuje tę formę dokumentu. Kiedy pobierane są natomiast kopie tradycyjnych dokumentów? - Konieczne jest skanowanie dowodu osobistego i innych dokumentów tożsamości przed nawiązaniem stosunków gospodarczych oraz w trakcie trwania ich (przy aktualizacji dokumentu tożsamości) z wyłączeniem polskiego dowodu osobistego. W przypadku polskiego dowodu osobistego nie skanuje się go w trakcie trwania relacji przy aktualizacji, ponieważ wykorzystuje się badanie dowodu w Rejestrze Dowodów Osobistych – wyjaśnia biuro prasowe.

U listonosza nie działa mDowód

Alior Bank, mBank i BNP Paribas także przekonują, że nie będzie problemów z identyfikacją za pomocą mDowodu. Kserówki tradycyjnych dokumentów mogą być pobierane „incydentalnie” i w „nielicznych przypadkach”. Alior Bank informuje, że ksero może być zrobione w sytuacji, kiedy klient okazuje do identyfikacji dokument fizyczny. - Bank rejestruje jego obraz (zdjęcie lub skan) w momencie wprowadzania danych dokumentu do systemu lub jeśli istnieje konieczność aktualizacji – pisze biuro prasowe Alior Banku.

W Pocztowym można używać mDowodu, ale nie skorzystają na przykład z tej opcji osoby dokonujące wypłaty u listonosza. Nieco inaczej jest w Credit Agricole. - Przy pomocy mDowodu w aplikacji mObywatel 2.0 swoją tożsamość w placówkach Credit Agricole potwierdzą klienci, którzy wcześniej korzystali już z naszych produktów i usług – mówią przedstawiciele banku. Dodają, że trwają prace nad tym, by osoby, które posługują się tylko elektronicznym dokumentem tożsamości i nie są lub nie były w przeszłości klientami banku, mogły potwierdzić swoją tożsamość w ten sposób. - Udostępnimy tę możliwość tak szybko, jak tylko będziemy mieć gotowość i rozwiązanie spełniające wszystkie wymogi prawne – informuje Credit Agricole.

Od słów do czynów

Deklaracje deklaracjami, a jak to jest w praktyce? Napisał do nas jeden z czytelników, który odwiedził placówkę banku w jednej z galerii handlowych.

- Zachęcony wizją braku konieczności zabieranie ze sobą portfela udałem się do jednego z oddziałów bankowych w Galerii Bronowice w Krakowie podpisać umowę o kartę kredytową. Pracownik nie wydawał się ani trochę przerażony tym, że chce się legitymować mDowodem. Wyświetlił na swoim smartfonie kod QR, który zeskanowałem aplikacją mObywatel, zatwierdziłem przekazanie danych i już mogłem podpisać umowę – pisze pan Tomasz.

– Kilka dni później moja żona udała się do tej samej placówki, w której byłem ja. I ku mojemu zdziwieniu wróciła do domu z informacją, że pracownik (prawdopodobnie inny) odmówił jej możliwości podpisania umowy na podstawie mDowodu. Taka sama umowa, ten sam bank, ta sama placówka... – dodaje.

Pisze też, że udał się do placówki innego banku. - Pracownik na wstępie powiedział mi, że potrzebuje mojego dowodu osobistego do zeskanowania. Przeglądając swoje procedury, stwierdził, że nie ma możliwości obsłużenia mnie w zakresie podpisania umowy na podstawie mDowodu. Na nic zdały się moje tłumaczenia, odszedłem z kwitkiem – relacjonuje pan Tomasz.

Jak działa mDowód

Przypomnijmy, że mDowód nie jest cyfrową kopią plastikowego dowodu. To zupełnie nowy dokument tożsamości z odrębnymi serią i numerem. Dokument jest dostępny w aplikacji mObywatel. Aby potwierdzić swoją tożsamość w banku, należy pokazać mDowód pracownikowi, który za pomocą weryfikatora korzysta z funkcji „Sprawdź dokument”. Generuje kod QR, który klient skanuje swoim smartfonem. Następnie klika opcję „Udostępnienia danych”. Na monitorze doradcy pojawią się dane umożliwiające weryfikację tożsamości klienta.

Źródło:

Czytaj więcej
Radio Game On-line