© Reuters.
Investing.com – Kurs waha się na początku nowego tygodnia po słabych postępach w zeszłym tygodniu.
Przypomnijmy, że eurodolar rozpoczął tydzień wzrostami osiągając w czwartek rano 5-tygodniowe maksimum na poziomie 1,0930, po czym spadł do najniższego poziomu 1,0715 w piątek po południu.
Dlaczego mamy korektę na eurodolarze i jakie będą kolejne kluczowe wydarzenia
Dolar rzeczywiście ucierpiał w środę wieczorem po posiedzeniu Fed, pomimo podwyżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych i zobowiązania do nieobniżania stóp w tym roku, co automatycznie spowodowało wzrost kursu EUR/USD powyżej 1,09.
Jednak lawina sprzedawców szybko sprowadziła parę walutową z powrotem poniżej tego kluczowego progu. Piątek był więc okazją do zaostrzenia korekty w świetle mieszanych europejskich indeksów PMI. Rzeczywiście, wstępne odczyty indeksów PMI za marzec dla przemysłu we Francji i Niemczech wypadły poniżej oczekiwań.
W poniedziałek inwestorzy EUR/USD będą najbardziej zainteresowani niemieckim indeksem klimatu biznesowego IFO, który poznamy o godzinie 10:00. Z kolei w dniu jutrzejszym wpływ na parę walutową będą prawdopodobnie miały przemówienie Lagarde i indeks zaufania konsumentów w USA.
W środę uwaga inwestorów skupi się na liczbie podpisanych umów na sprzedaż domów w USA; a w czwartek na danych dotyczących CPI w Niemczech. Jednak pod względem statystyk to piątek będzie najważniejszy dla notowań pary EUR/USD. Wtedy to poznamy dane o inflacji w strefie euro oraz indeks cen PCE powiązany z wydatkami gospodarstw domowych, czyli ulubiony miernik inflacji Fed.
Ważne progi techniczne dla EUR/USD
Z graficznego punktu widzenia eurodolar napotyka strefę wsparcia składającą się z 50-dniowej MA na poziomie 1,0726 i psychologicznego progu na poziomie 1,07.
Wybicie poniżej tej strefy byłoby niedźwiedzim sygnałem, który umieściłby w zasięgu wzroku 100-dniową przy MA 1,0621. Następnie, celami staną się psychologiczny próg 1,06, 1,05 i roczne minimum (1,0482).
W przypadku odbicia pierwszą przeszkodą na drodze EUR/USD będzie próg 1,08 przed 109, następnie zeszłotygodniowe maksimum 1,0930, kluczowy próg 1,10 i tegoroczny szczyt 1,1033.