Kurs dolara (USD), euro (EUR), funta (GBP) i polskiego złotego (PLN). To będzie przełomowy tydzień, a te wydarzenia wpłyną na kursy walut

11 mies. temu 41

Investing.com – wiodący portal finansowy

Prosimy o wyszukanie innej nazwy

Opublikowano 28.05.2023 22:43

Kurs dolara (USD), euro (EUR), funta (GBP) i polskiego złotego (PLN). To będzie przełomowy tydzień, a te wydarzenia wpłyną na kursy walut © Reuters. Kurs dolara (USD), euro (EUR), funta (GBP) i polskiego złotego (PLN). To będzie przełomowy tydzień, a te wydarzenia wpłyną na kursy walut

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

 Na skróty:

Kluczowym odczytem tygodnia będzie piątkowy raport NFP, obrazujący zmianę zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolnicznym Dzień wcześniej (wyjątkowo nie w środę) opublikowany zostanie raport ADP, oprócz tego w czwartek poznamy odczyty przemysłowego ISM za maj Do najważniejszych odczytów z polskiej gospodarki będzie należał środowy szybki odczyt inflacji CPI w maju

Poniedziałek, 29 maja

Pierwszy dzień nowego tygodnia handlowego przebiegnie bez jakichkolwiek istotnych odczytów makroekonomicznych.

Sesja handlowa z powodu Zielonych Świątek nie odbędzie się w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

Wtorek, 30 maja

We wtorek o godz. 9:00 poznamy finalny odczyt wskaźnika PKB Szwajcarii za pierwszy kwartał. Analitycy prognozują wynik na poziomie 0,1% w ujęciu kwartalnym (wyrównany sezonowo) oraz 0,6% w skali roku. W czwartym kwartale zeszłego roku PKB Szwajcarii wzrosło o 0,8% w skali roku i pozostało bez zmian kwartalnie.

W tym samym czasie opublikowany zostanie również majowy indeks instytutu KOF, będący wskaźnikiem wyprzedzającym dla oceny kondycji szwajcarskiej gospodarki. Prognozowany odczyt to 95,8 pkt., wobec 96,4 pkt. osiągniętych w kwietniu.

O godz. 9:00 poznamy również wstępne odczyty inflacji konsumenckiej i zharmonizowanej w Hiszpanii w maju.

W tym samym czasie opublikowany zostanie również wskaźnik wyprzedzający koniunktury dla polskiej gospodarki wg BIEC (Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych).

O godz. 16:00 opublikowany zostanie odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board za maj, oceniającego warunki ekonomiczne w USA (zatrudnienie, wynagrodzenia, dochody i planowane wydatki). Analitycy spodziewają się odczytu na poziomie 99,9 pkt., wobec 101,3 pkt. osiągniętych w kwietniu.

O 16:30 opublikowany zostanie majowy odczyt indeksu Dallas Fed dla przemysłu.

O godz. 19:00 rozpocznie się konferencja prasowa członka Komitetu Otwartego Rynku, Toma Barkina.

Środa, 31 maja

Ostatni dzień miesiąca będzie bardzo intensywny pod względem publikacji makroekonomicznych.

O godz. 01:50 opublikowane zostaną dane z Japonii na temat produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w kwietniu. W przypadku produkcji przemysłowej analitycy spodziewają się wzrostu o 1,5% w porównaniu do marca (po odsezonowaniu), wobec wcześniejszych 1,1% m/m. W przypadku sprzedaży detalicznej prognozowany jest wzrost o 7% w skali roku (wobec 6,9% r/r w marcu).

O godz. 3:00 opublikowany zostanie odczyt ostateczny odczyt przemysłowego i usługowego PMI dla Chin (wg CFLP) za maj. Analitycy spodziewają się odczytu PMI dla przemysłu na poziomie 49,3 pkt., wobec 49,2 pkt. w kwietniu.

O godz. 10:00 poznamy najważniejsze odczyty tego tygodnia z perspektywy polskiej gospodarki - wstępne dane na temat inflacji CPI w maju. W kwietniu dynamika cen wyniosła 14,7% w skali roku i 0,7% w ujęciu miesięcznym i był to kolejny miesiąc ze spadkiem inflacji. Analitycy prognozują, że majowy odczyt również będzie niższy od poprzedniego - konsensus analityków zakłada wynik w przedziale od 14,2 do 14,5% w skali roku.

W tym samym czasie GUS opublikuje również finalne dane na temat PKB Polski w pierwszym kwartale. Wstępne dane przyniosły odczyt na poziomie -0,2% w porównaniu do poprzedniego roku (bez korekty sezonowej) oraz wynik 3,9% w ujęciu kwartalnym (po odsezonowaniu).

O godz. 14:00 poznamy wstępne dane na temat niemieckiej inflacji w maju. Analitycy spodziewają się kontynuacji trendu spadkowego i odczyty wskaźnika CPI na poziomie 6,5% w ujęciu rocznym, wobec 7,2% r/r odnotowanych w kwietniu. W przypadku wskaźnika zharmonizowanego (HICP) konsensus analityków zakłada odczyt na poziomie 6,9% w skali roku, wobec 7,6% r/r w poprzednim miesiącu.

O godz. 14:50 rozpoczną się wystąpienia członków Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), Susan Collins oraz Michelle Bowman.

O godz. 15:45 opublikowany zostanie odczyt wskaźnika Chicago PMI za maj. Oczekiwania zakładają pogorszenie nastrojów w stosunku do kwietnia i odczyt na poziomie 47 pkt., wobec 48,6 pkt. miesiąc wcześniej.

O 17:00 zaplanowany jest start konferencji prasowej prezesa banku centralnego Szwajcarii (SNB), Thomasa Jordana.

O godz. 20:00 opublikowana zostanie Beżowa Księga Fed, czyli raport sporządzony przez rezerwę federalną dotyczący stanu gospodarki USA i podejmowanej polityki monetarnej, publikowany na dwa tygodnie przed posiedzeniem FOMC.

Czwartek, 1 czerwca

Pierwszy dzień nowego miesiąca handlowego upłynie po znakiem publikacji wskaźników PMI. O godz. 2:30 poznamy ostateczny odczyt przemysłowego PMI dla Japonii (wstępne dane 50,8 pkt.).

O godz. 3:45 opublikowany zostanie majowy indeks PMI dla przemysłu Chin (prognoza to 49,3 pkt., wobec 49,5 pkt. w kwietniu.

O godz. 9:00 poznamy odczyty przemysłowego PMI dla Polski. Analitycy spodziewają się pogorszenia nastrojów w porównaniu do kwietnia (46,6 pkt.) i odczytu na poziomie 45 pkt.

O godz. 9:55 opublikowany zostanie przemysłowy PMI dla Niemiec. W przypadku naszych zachodnich sąsiadów wstępny odczyt również wykazał pogorszenie nastrojów i wynik 42,9 pkt. (poniżej oczekiwań), wobec wcześniejszych 44,5 pkt.

Pięć minut później poznamy odczyt przemysłowego PMI dla całej strefy euro. Wstępny odczyt wyniósł 44,6 pkt., wobec 45,8 miesiąc wcześniej.

O godz. 11:00 opublikowane zostaną natomiast szacunkowe dane na temat majowej inflacji w strefie euro. Analitycy prognozują dalszy spadek wskaźnika HICP, do poziomu 6,3% w skali roku (wobec 7% r/r w kwietniu). W przypadku inflacji bazowej HICP (bez uwzględnienia cen żywności i energii) analitycy spodziewają się minimalnego spadku dynamiki w porównaniu do kwietnia - prognoza to 5,5% r/r, wobec wcześniejszych 5,6% w skali roku.

O godz. 14:15 poznamy raport ADP, dotyczący kondycji amerykańskiego rynku pracy w maju. Prognoza zakłada wzrost liczby etatów w maju o 180 tys., wobec 296 000 nowych miejsc pracy w kwietniu.

O godz. 15:45 opublikowany zostanie ostateczny odczyt przemysłowego indeksu PMI dla Stanów Zjednoczonych w maju (wstępnie 48,5 pkt., w kwietniu 50,2 pkt.).

O 16:00 poznamy natomiast odczyt indeksu ISM dla przemysłu USA w maju. Konsensus analityków zakłada odczyt na poziomie 47 pkt., wobec 47,1 pkt. w poprzednim miesiącu. Wraz z odczytem ISM publikowane są indeksy cen płaconych, zatrudnienia i nowych zamówień.

O godz. 19:00 rozpocznie się wystąpienie szefa Fed z Filadelfii, Patricka Harkera.

Piątek, 2 czerwca

Ostatni dzień tygodnia handlowego będzie zdominowany przez odczyty makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. Do najważniejszych będzie należał niewątpliwie majowy raport NFP (publikacja o godz. 14:30), obrazujący kondycję amerykańskiego rynku pracy na podstawie oficjalnych danych Biura Statystyki Pracy. Oczekiwany przyrost liczby nowych etatów w sektorze pozarolniczym w maju zakłada hamowanie rynku pracy w USA - odczyt ma wynieść 195 000, wobec 253 000 nowych etatów w kwietniu. Wraz z danymi o przyroście zatrudnienia Biuro Statystyki Pracy pokaże oficjalne dane na temat średniej płacy godzinowej w maju, stopy bezrobocia i długości tygodnia pracy.

Czytaj więcej