2024-05-21 14:02, akt.2024-05-21 20:07
publikacja
2024-05-21 14:02
aktualizacja
2024-05-21 20:07
W Polsce nie mamy już do czynienia z naruszeniem praworządności i dlatego w nadchodzących dniach zaproponuję, by Komisji Europejska wycofała wniosek dotyczący procedury z art. 7 wobec Polski - poinformowała dziennikarzy we wtorek w Brukseli wiceszefowa KE Viera Jourova.
Sprawa art. 7 Traktatu o UE była przedmiotem wtorkowej dyskusji ministrów unijnej "27" w Brukseli.
"Widzimy determinację (polskich władz - PAP) w działaniach mających na celu naprawę systemu sądownictwa i sytemu prokuratorskiego" - powiedziała Jourova.
"Mamy warunki, by stwierdzić, że w Polsce nie mamy już do czynienia z naruszeniem praworządności" - podkreśliła.
Wiceszefowa KE mierzyła się z pytaniami dziennikarzy, którzy pytali, czy w tego typu procedurach KE bierze się jednak pod uwagę wyłącznie prawa już przyjętego, podczas gdy w Polsce wszystkie reformy są dopiero planowane lub w toku.
"Przyznaję, że obecnie finalizujemy art. 7 w sytuacji, gdy wszystkie akty ustawodawcze nie zostały w pełni przyjęte. Jesteśmy tego świadomi" - mówiła Jourova. "Ale dla mnie ważne jest, abyśmy mogli z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że nie widzimy już w Polsce poważnych naruszeń praworządności, bo sędziowie nie są celem nieuczciwych postępowań dyscyplinarnych. Sędziowie nie są pouczani, jakie decyzje mogą podejmować, ani nie są prześladowani za swoje wyroki" - broniła decyzji KE Jourova.
"W Polsce już tak nie jest. Są to więc w naszej ocenie zmiany bardzo pozytywne, które doprowadziły do przekonania, że możemy jednocześnie wstrzymać art. 7, aby kontynuować monitorowanie (Polski - PAP) w ramach raportu na temat praworządności, który stosuje tę samą metodologię we wszystkich państwach członkowskich. I jest to w pełni zgodne z naszą umową z polskimi władzami, że rozumieją one, że nadal będą przedmiotem oceny" - powiedziała Jourova.
Podczas posiedzenia we wtorek wątpliwości jako jedyne państwo zgłosiły Węgry. Węgierski minister ds. europejskich Janos Boka napisał w serwisie X, że nie otrzymał kluczowych odpowiedzi na pytania do KE dotyczące wycofania procedury wobec Polski. "To jest drugi prezent wyborczy Komisji Europejskiej dla nowego rządu na jeszcze większą chwałę rządów prawa" - podkreślił.
Rząd w Budapeszcie wysłał wcześniej list do KE, w którym pytał m.in. o wypłatę Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Wiceszefowa KE: Polska będzie odgrywała coraz ważniejszą rolę w UE
Magrethe Vestager, która jest wiceprzewodniczącą KE do spraw Europy na miarę ery cyfrowej, we wtorek spotkała się z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, a później weźmie udział w połączonym posiedzeniu sejmowych komisji ds. cyfryzacji oraz Unii Europejskiej.
Na wspólnym briefingu z Hołownią Vestager podkreśliła, że ma ogromne oczekiwania wobec Polski i roli, jaką ta może odgrywać we wspólnocie europejskiej. Jak oceniła, jest jasne, że będzie ona "coraz ważniejsza". "Tak ważny i duży kraj jak Polska powinien odgrywać swoją rolą zarówno w zakresie bezpieczeństwa, jak i konkurencyjności" - wskazała.
Oboje politycy rozmawiali m.in. o spodziewanym zamknięciu procedury wytoczonej Polsce z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, dot. praworządności. Jak ocenił Hołownia, to "bardzo ważny sygnał, że wróciliśmy na właściwą ścieżkę w relacjach z Europą".
Hołownia przekazał również, że rozmawiał z Vestager o wspólnym cyfrowym rynku oraz o tym, co możemy zrobić, żeby stać się coraz ważniejszym graczem w obszarach takich jak zarządzanie danymi, rynek półprzewodników czy technologie chmurowe. "Mamy specjalistów, mamy ludzi, którzy są w stanie odpowiedzieć na wyzwania biznesowe, na wyzwanie związane z bezpieczeństwem, które stoją dzisiaj przed Europą" - podkreślił.
Szłapka: Objęcie procedurą z art. 7 kładło się cieniem na pozycji Polski w UE
To dzień, na który Polacy czekali od siedmiu lat; objęcie procedurą z art. 7 Traktatu o UE kładło się cieniem na pozycji Polski we Wspólnocie - powiedział we wtorek dziennikarzom w Brukseli minister ds. Unii Europejskiej Adam Szłapka.
Jak dodał, procedura z art. 7 bardzo mocno utrudniała Polsce realizowanie interesów i zabiegi o wzmacnianie pozycji na arenie unijnej.
Szłapka przekazał też, że państwa członkowskie wsparły Polskę podczas posiedzenia ministerialnego we wtorek. "Było to 26 do jednego, bo jedyne wątpliwości, jakie się pojawiły, były ze strony węgierskiej" - zaznaczył.
Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)
mce/ kar/ wus/ sno/ oloz/ itm/ luo/ akl/ lm/