Czy nasza płeć odgrywa rolę przy wyborze mieszkania? Badania psychologów z Uniwersytetu SWPS sugerują, że tak. Kobiety i mężczyźni są zgodni w najważniejszych kwestiach (cena, lokalizacja itp.), ale różnią się w szczegółach. Na co przy zakupie nieruchomości zwracają uwagę panie, a na co panowie?
Spis treści
Wybór mieszkania czy domu zależy od wielu czynników. To, na jakie lokum się zdecydujemy, wynika także m.in. z naszej osobowości. W ramach projektu „Szczęśliwy dom” serwis Otodom oraz SWPS Innowacje opublikowali w 2021 r. raport, który rzuca ciekawe światło na nasze decyzje przy zakupie nieruchomości.
Naukowcy przebadali 1428 osób. Okazuje się, że przy wyborze domu czy mieszkania płeć też ma znaczenie. Kobiety częściej niż mężczyźni zwracają uwagę:
czy lokum ma ogród (33 proc. kobiet vs. 27 proc. mężczyzn), czy lokum ma balkon (32 proc. kobiet vs. 27 proc. mężczyzn), jakie jest nasłonecznienie pomieszczeń (26 proc. kobiet vs. 21 proc. mężczyzn).Co trzecia Polka chciałaby zamieszkać w pobliżu terenów zielonych odpowiednich do spacerów z psami. Kobiety często zgłaszały też, że przy wyborze lokum ważne są dla nich kwestie takie jak lokalizacja w schludnej, zadbanej okolicy, bliskość placówek zdrowotnych i edukacyjnych, bliskość placów zabaw i sklepów ze zdrową żywnością oraz ekologiczne rozwiązania (np. pompa ciepła czy fotowoltaika).
Z kolei mężczyźni przy wyborze lokum częściej kierowali się tym:
kto mieszka w sąsiedztwie (17 proc. mężczyzn vs. 13 proc. kobiet), czy w pobliżu są ścieżki rowerowe (16 proc. mężczyzn vs. 12 proc. kobiet), czy są obecne rozwiązania smart home (9 proc. mężczyzn vs. 4 proc. kobiet).Panowie zwracali też dużą uwagę m.in. na odległość lokum od miejsca pracy, jakość powietrza w okolicy oraz natężenie hałasu w pobliżu mieszkania czy domu.
– Respondenci niezależnie od płci w podobnym stopniu uznali, że liczy się dla nich ochrona budynku (osiedle ogrodzone lub monitorowane) – uważa tak 10 proc. pań i panów – czytamy w wyciągu z raportu. – Zarówno kobiety, jak i mężczyźni chcieliby mieszkać w dobrze wyciszonym mieszkaniu z dostępem do miejsc do uprawiania sportu (9 proc.) oraz samorozwoju, takich jak świetlice czy warsztaty (6 proc.).
Obserwacje dotyczące płci nie były jednak głównym celem badania. Naukowcom zależało na ustaleniu, co sprawia, że czujemy się szczęśliwi w miejscu zamieszkania. Tu również uzyskano bardzo ciekawe dane. Na ich podstawie badacze stworzyli listę 12 czynników, które wpływają na zadowolenie z życia i poczucie dobrostanu w domu czy mieszkaniu. Są to:
Na tym jednak nie koniec, bo badanie ujawniło kilka interesujących zależności. Okazuje się, że poziom stresu badanych był tym niższy, im niższe piętro zamieszkiwali. Mieszkańcy większych lokali byli z kolei szczęśliwsi niż ci, którzy mieli do dyspozycji mniej metrów kwadratowych. Duży wpływ na dobrostan miały kwestie takie jak rodzaj okolicznej zabudowy, jakość dróg dojazdowych, bezpieczeństwo i niski poziom hałasu w okolicy oraz izolacja akustyczna domu czy mieszkania.
– Co ciekawe, nawet jeśli metraż po przeprowadzce nie zmienił się istotnie, to nadal poczucie szczęścia rosło. Oznacza to, że percepcja przestrzeni ma bardzo subiektywny wymiar i większe znaczenie ma sposób zagospodarowania i organizacji tej przestrzeni – czytamy w raporcie.
O jakim domu marzą Polacy? Na nasze preferencje wpłynęła pandemia
Badacze sprawdzili również, o jakim lokum marzyli Polacy przeprowadzający się w czasie pandemii. Co trzeci ankietowany szukał przede wszystkim parków i lasów w pobliżu (32 proc.), poczucia bezpieczeństwa (31 proc.) oraz przydomowego ogrodu (30 proc.). Wyraźnie widać w tych danych zmęczenie uwięzieniem w domach w czasie lockdownu i tęsknotę za wypoczynkiem na łonie natury. Badani zwracali też dużą uwagę na to, by lokum miało balkon (30 proc.), ładny widok z okna (28 proc.) oraz dobrą jakość powietrza (27 proc.).
– Dodatkowo ankietowani oczekują dogodnej odległości od miejsca pracy oraz centrum, a także miejsca parkingowego lub garażu (...) – czytamy w badaniu. – Być może rozwiązaniem jest tworzenie nowoczesnych osiedli, w których zachowany zostaje – przynajmniej w części – istniejący drzewostan.
Materiały promocyjne partnera