Inflacja w strefie euro coraz bliżej celu. Jest najniższa od ponad trzech lat

2 mies. temu 31

Krzysztof Kolany2024-08-30 11:00główny analityk Bankier.pl

publikacja
2024-08-30 11:00

W sierpniu inflacja HICP w strefie euro znalazła się już blisko 2-procentowego celu Europejskiego Banku Centralnego. Mandat EBC pozostaje niezrealizowany od przeszło trzech lat.

Inflacja w strefie euro coraz bliżej celu. Jest najniższa od ponad trzech lat
Inflacja w strefie euro coraz bliżej celu. Jest najniższa od ponad trzech lat
fot. Carlos Amarillo / / Shutterstock

Ze wstępnych danych Eurostatu wynika, że zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych (HICP) w strefie euro w sierpniu 2024 roku był o 2,2% wyższy niż rok wcześniej.  To odczyt zgodny z rynkowym konsensusem (2,2%) oraz wyraźnie niższy niż w lipcu (2,6%). To także najniższa od lipca 2021 roku stopa inflacji konsumenckiej w eurolandzie.

Eurostat

Nie zmienia to faktu, że sierpień był 38. miesiącem z rzędu, w którym inflacja HICP w eurolandzie przekraczała 2-procentowy cel Europejskiego Banku Centralnego. Jest to najdłuższa taka seria w historii europejskiej unii walutowej. Mimo tego na czerwcowym posiedzeniu Rady Prezesów EBC zapadła decyzja o obniżeniu stopy referencyjnej z 4,50% do 4,25%.

ReklamaWarte uwagi: 7% na koncie oszczędnościowym przez 5 miesięcy i do 200 zł w gotówce za założenie rachunku w Banku Pekao

Dane za sierpień pokazały powrót do dezinflacyjnego trendu, który był zastopowany w pierwszej połowie roku.  Od listopada ubiegłego roku aż do lipca inflacja HICP w strefie euro nie malała i utrzymywała się w przedziale 2,4-2,9%. Jej sierpniowy spadek daje nadzieję, że w kolejnych miesiącach wreszcie znajdzie się ona w granicach 2-procentowego celu EBC, który po raz ostatni był zrealizowany w czerwcu 2021 roku.

Problemem pozostaje inflacja bazowa

W 2024 roku głównym czynnikiem napędzającym inflację HICP jest bardzo szybki jak na europejskie standardy wzrost cen usług. W tej kategorii Eurostat odnotował wzrost na poziomie 4,2% rdr – czyli nawet o 0,2 pkt. proc. szybszy niż w lipcu. W skali miesiąca ceny usług podniosły się o 0,4% po zwyżce o 1,2% w lipcu, co trudno uznać za wynik zbieżny z 2-procentowym (rocznym!) celem EBC na całym koszyku HICP.

Nieco zbyt szybki jest także dynamika cen żywności, alkoholu i tytoniu. W tej kategorii odnotowano roczny wzrost cen o 2,4% względem 2,3% lipcu. Za to o 3% niższe niż przed rokiem były też ceny energii. W stosunkowo powolnym tempie drożeją za to dobra przemysłowe, których ceny średnio podniosły się w sierpniu o 0,4% rdr  po zwyżce o 0,7% w lipcu oraz w czerwcu i maju.

Z powodu szybko drożejących usług cały czas problemem jest podwyższona inflacja bazowa. Roczna dynamika wskaźnik cen dóbr konsumpcyjnych bez uwzględnienia żywności, paliw i energii pozostała bez zmian na poziomie 2,8%. Na tym odcinku od kilku miesięcy nie widać żadnej dezinflacji (2,8% w czerwcu, 2,9% w maju i 2,8% w kwietniu) i jest to problem dla unijnych władz monetarnych.

Inflacja HICP jest odmienną miarą wzrostu cen od najpopularniejszego i stosowanego przez polski GUS wskaźnika CPI. O różnicach między wskaźnikami pisaliśmy w artykule „Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”. W skrócie: obie miary stosują nieco odmienny system wag i uwzględniają nieco inny zakres wydatków. Według szacunków GUS za sierpień, inflacja CPI w Polsce wzrosła z 4,2% do 4,3%.

Źródło:

Czytaj więcej
Radio Game On-line