2024-04-12 11:27, akt.2024-04-12 11:41
publikacja
2024-04-12 11:27
aktualizacja
2024-04-12 11:41
Kolejny tydzień rozpocznie się od obszernej publikacji Głównego Urzędu Statystycznego na temat inflacji w Polsce, a w kolejnych dniach inwestorzy poznają zaplanowane licznie raporty wynikowe. Od spółek z GPW za poprzedni rok, a od spółek zagranicznych już za poprzedni kwartał.
Poniedziałek, 15 kwietnia
Już na początku tygodnia GUS opublikuje raport o inflacji za marzec w Polsce z danymi szczegółowymi dotyczącymi poszczególnych kategorii składowych koszyka dóbr konsumpcyjnych monitorowanego przez statystyków. Wstępny odczyt pokazał 1,9 proc., a więc był niżej od punktowego celu RPP wynoszącego 2 proc. Natomiast wiadomo już, że od kwietnia inflacja CPI ponownie wzrośnie. Wpłynie na to podwyżka stawki VAT na żywność (z 0 proc. do 5 proc.), a także wygaśnięcie efektu bazy w przypadku cen paliw.
Tego dnia poznamy jeszcze odczyt inflacji na Słowacji za marzec, a później Eurostat poda dane o produkcji przemysłowej w strefie euro i sprzedaży detalicznej, ale za luty. Będą to dane bez wpływu na rynki. Po południu dane o marcowej sprzedaży detalicznej zaraportują Amerykanie, którzy podadzą także indeksy: rynku nieruchomości NAHB oraz NY Empire State.
Więcej uwagi wzbudzać będzie rozkręcający się na Wall Street sezon wynikowy. Raporty na piątek zaplanowali m.in. Goldman Sachs, Charles Schwab i M&T Bank.
Wtorek, 16 kwietnia
We wtorek paczkę danych nadadzą statystycy z Pekinu. Obok dynamiki wzrostu PKB w I kwartale (konsensus rynkowy: 4,6 proc.) poznamy marcowe odczyty sprzedaży detalicznej oraz inwestycji w aglomeracjach miejskich i cen nieruchomości. W kolejnych godzinach w ręce inwestorów trafi m.in. bilans handlu zagranicznego dla strefy euro, dane z brytyjskiego rynku pracy, indeks ZEW oraz liczba pozwoleń na budowę domów i rozpoczętych budów w USA, oraz dane o produkcji przemysłowej tamże.
O godz. 14:00 NBP poinformuje, ile wyniosła w marcu inflacja bazowa. Ekonomiści szacują, że ta miara wzrostu cen w gospodarce przyspieszyła do 4,6 proc. rdr wobec 5,4 proc. w lutym
Wśród spółek z GPW, które zaplanowały na ten dzień publikację raportów rocznych za 2023 r., znajdują się m.in. OT Logistic, Mabion, Passus, Tesgas, Eurotel. Tymczasem wyniki za I kwartał 2024 r. przekażą banki z Wall Street, m.in. Bank of America, Morgan Stanley, Bank of NY Mellon. Raport pokaże także europejski Loius Vuitton.
Środa, 17 kwietnia
W środę można zerknąć na odczyty inflacji w Zjednoczonym Królestwie i Unii Europejskiej oraz dane o handlu zagranicznym Japonii. Przy wysokich cenach ropy jak zwykle warto monitorować zmiany stanu zapasów paliw W USA podawane przez rządową agencję EIA (Agencja do spraw Energii). Ankiety agencji są obowiązkowe, API (publikowane we wtorki) dobrowolne.
Na światowych rynkach wyniki opublikuje m.in. ASML, w Polsce – Astarta, Kęty, Boryszew, CI Games, Sunex, ML System, Enea i Selena.
Czwartek, 18 kwietnia
W czwartek GUS przekaże raport dot. koniunktury konsumenckiej. Amerykanie opublikują indeks Fed z Filadelfii, indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board oraz statystyki sprzedaży domów na rynku wtórnym.
Raport wynikowy wyda m.in. Netflix, a wśród spółek z GPW, m.in. Wittchen, 11 bit studios, Tauron, Boombit, Poltreg, Trakcja, Comp, Unibep, Orzeł Biały, czy Krynica Vitamin.
Piątek, 19 kwietnia
Wśród informacji z Polski NBP poda raport o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych, więc okaże się ile mamy złota w skarbcach. Z kolei wśród danych z reszty świata wyróżniają się: inflacja w Japonii oraz sprzedaż detaliczna w Zjednoczonym Królestwie.
Wyniki na Wall Street pokażą m.in. Procter&Gamble i American Express. Na GPW raporty opublikują Quercus, Primetech, Rainbow, Cognor, Decora, Newag i Ultimate Games.
Michał Kubicki