Pokrzywa to nie tylko chwast. Roślina ta jest niezwykle cenna i pożyteczna w ogrodzie. Nie oznacza to, że mamy pozwolić by zarosła cały teren. Ale kiedy ją wyrywamy, wykorzystajmy jej właściwości. Z pokrzywy można zrobić bardzo odżywczą dla roślin gnojówkę, która pomoże też zniszczyć szkodniki. Z pokrzyw można też przygotować pożyteczny wywar i wyciąg – również one przydadzą się do pielęgnacji roślin. Radzimy, jak zrobić gnojówkę z pokrzywy oraz wyciąg i wywar, a także jak wykorzystać te preparaty.
Tego dowiesz się z artykułu
Zarośnięty pokrzywami ogród wcale nie powinien nas martwić. Warto wiedzieć, że ziele to nie rośnie przypadkowo i wszędzie. Pokrzywa występuje na glebach bogatych w azot. Ponadto wybiera miejsce żyzne, z podłożem dobrze spulchnionym, które magazynuje spore ilości wody opadowej.
Pokrzywę od wieków ceniono ze względu na jej właściwości lecznicze i wartości odżywcze. Mnogość zastosowań tego, pospolicie występującego na łąkach i w ogrodach, ziela, wynika m.in. z bogactwa witamin i minerałów. Pokrzywa jest źródłem wapnia, magnezu i żelaza, niezbędnego do życia roślinom i zwierzętom. Witaminę C posiada w ilościach większych niż czarna porzeczka, a jej skład uzupełniają m.in. kwasy: krzemowy i mrówkowy oraz olejek eteryczny. Medycyna ludowa zaleca, by przy wiosennym zmęczeniu pić co dzień na wzmocnienie sok ze świeżo zerwanych pokrzyw. Pokrzywę można jeść i pić dla smaku, zdrowia i urody, ale ta roślina bardzo przydaje się również w ogrodzie, a w dodatku ma wszechstronne zastosowania.
Pokrzywa jest idealna na nawozy. Ta bogata w witaminy, mikroelementy i azot roślina, w postaci nawozu zasila warzywa, kwiaty i owoce, wspomagając ich wzrost. Najczęściej stosowana w formie gnojówki, doskonale też nadaje się do ściółkowania.
Popularnym, wśród zwolenników ogrodnictwa ekologicznego nawozem, jest gnojówka z pokrzywy. Używa się do jej przyrządzenia młodych roślin jeszcze przed kwitnieniem.