Duży dom bez pozwolenia na budowę postawisz już wkrótce. Rząd przyjął ważną ustawę. Rewolucyjnych zmian będzie więcej

1 lat temu 64

Na możliwość budowy domu bez pozwolenia o dowolnym metrażu czeka wiele osób. 29 marca 2023 r. projekt ustawy został przyjęty przez Radę Ministrów, co oznacza, że wejdzie w życie już niedługo. Nowe prawo ułatwi też budowę przydomowego schronu i wprowadzi wyłącznie cyfrowe składanie dokumentów związanych z procesem budowlanym.

Spis treści

Już od ponad roku można bez pozwolenia na budowę stawiać domy do 70 m kw. Wkrótce taka możliwość pojawi się dla wszystkich domów – rząd przyjął projekt ustawy, która pozwoli na budowę domu na zgłoszenie niezależnie od metrażu, według uproszczonej procedury. Dokładny termin wejścia zmian w życie nie jest jeszcze znany, ale prace nad nowym prawem są na ostatniej prostej – wkrótce zajmie się nią Sejm. Nowa ustawa zacznie obowiązywać 14 dni po jej publikacji w Dzienniku Ustaw.

– Budowa jednorodzinnych budynków mieszkalnych, na własne potrzeby mieszkaniowe, o powierzchni zabudowy powyżej i poniżej 70 m2 będzie możliwa na podstawie tej samej procedury – jedynie na podstawie zgłoszenia – podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. – Oznacza to, że budynki jednorodzinne, także te o powierzchni ponad 70 m kw., będzie można wznosić bez pozwolenia na budowę. Rozwiązanie to usprawni budowę domów na potrzeby własne.

Nową procedurę budowy domu opisujemy w artykule o domach do 70 m kw. (będzie ona wkrótce obowiązywać dla wszystkich domów). W skrócie będą obowiązywały następujące zasady budowy:

można postawić dom na zgłoszenie z projektem budowlanym, jeśli jest to budynek jednorodzinny, wolnostojący, o maksymalnie 2 kondygnacjach, służący zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych, obszar oddziaływania budynku musi w całości mieścić się na działce inwestora, konieczne jest zatrudnienie kierownika budowy i prowadzenie dziennika budowy (w przypadku domów do 70 m kw. jest to opcjonalne), jeśli złożona dokumentacja budowy jest poprawna i kompletna, urzędnicy nie mogą sprzeciwić się budowie, po zakończeniu prac wystarczy złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy (nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na użytkowanie).

– Właściwe organy nadzoru budowlanego mogą skontrolować, czy dom (...) jest budowany lub powstał w zgodzie z przepisami – wyjaśnia strona Ministerstwa Rozwoju i Technologii. – Mogą to zrobić na każdym etapie realizacji inwestycji, także po jej zakończeniu.

Jak wyjaśnia resort rozwoju, każdy inwestor będzie składał oświadczenie pod groźbą odpowiedzialności karnej o tym, że buduje dom w celu „zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych”. Mimo to taki dom można będzie swobodnie sprzedać, wynająć czy przepisać na dzieci lub dowolną inną osobę. Oświadczenie ma na celu wyłącznie stwierdzać stan faktyczny w momencie jego składania i nie wiąże właściciela później.

Na jakich typach działek możliwa jest budowa domu, a na jakich nie?

Umożliwienie budowy domu bez pozwolenia o dowolnym metrażu to tylko jedna z wielu ważnych zmian, jakie wkrótce wejdą w życie. Inne kluczowe zmiany to:

zostanie umożliwiona budowa na zgłoszenie przydomowych schronów do 35 m kw. (w prawie pojawi się także dokładna definicja schronu, co ułatwi budowę); zniknie możliwość składania dokumentów budowlanych na papierze – będzie to możliwe tylko do 30 czerwca 2024 r., później obieg dokumentacji stanie się w pełni cyfrowy, za pośrednictwem portalu e-Budownictwo; trudniej będzie blokować inwestycje (np. budowę drogi, linii kolejowej) odwołaniami i zażaleniami – dziś odwołanie można złożyć nawet nie mając ku temu podstaw, a po zmianach konieczne będzie dokładne określenie swoich zarzutów, uzasadnienie ich i przedstawienie dowodów, że np. budowa drogi zaszkodzi autorowi pisma; zostanie uruchomiony ogólnokrajowy system informatyczny (portal e-Budownictwo) do obsługi postępowań związanych z budową; w ramach wspomnianego systemu powstanie Baza Projektów Budowlanych – do bazy będą trafiały (ale tylko za zgodą inwestora lub projektanta) wszystkie składane urzędnikom projekty, dzięki czemu inwestor będzie mógł przyskładaniu różnych dokumentów podawać tylko numer swojego projektu w bazie, a nie za każdym razem dołączać cały projekt jako załącznik; budowa bezodpływowych zbiorników na wodę deszczową lub roztopową będzie możliwa bez jakichkolwiek formalności, jeśli zbiornik ma do 5 m sześc. lub na zgłoszenie, jeśli ma od 5 do 15 m sześc.; od 31 maja 2023 r. nie będzie się już wydawać papierowych dzienników budowy, za wyjątkiem dzienników dla domów jednorodzinnych, które będą mogły być wydawane na papierze do 31 maja 2026 r.; każdy, kto przed wejściem w życie nowych przepisów założył papierową książkę obiektu budowlanego, musi do 31 maja 2023 r. założyć taką książkę w wersji cyfrowej w systemie c-KOB.

Nowe przepisy wprowadzą też szereg drobniejszych zmian, głównie porządkowych i doprecyzowujących istniejące regulacje.

Przy budowie domu warto zainwestować w OZE. Możesz dostać wysokie dofinansowanie
Dodaj firmę

Logo firmy Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Warszawa, Pl. Trzech Krzyży 3/5

Autopromocja

Czytaj więcej
Radio Game On-line