Drzewko szczęścia wygląda prawie jak bonsai. Jak pielęgnować grubosza jajowatego przez cały rok? Dlaczego gubi liście?

1 lat temu 71

Grubosz wyglądem przypomina drzewko bonsai. Roślina ta w uprawie doniczkowej osiąga nawet metr wysokości. Jej zaletą jest to, że nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zdarza się jednak, że grubosz może gubić liście. Co wtedy robić? Zobacz, jak dbać o tę roślinę, zwaną potocznie drzewkiem szczęścia.

Spis treści

Grubosz nazywany bywa „drzewkiem szczęścia" lub „drzewkiem pieniężnym", ponieważ jego liście przypominają monety. Dlatego nie bez powodu należy o niego dbać. Grubosz wyglądem przypomina miniaturowe drzewko, od bonsai jest jednak tańszy.

Grubosze to wyjątkowo zróżnicowana grupa roślin. Imponująca jest rozmaitość kształtów i faktur ich liści gruboszy. Roślina ta liczy ponad 200 gatunków i należy do  tzw. sukulentów, podobnie jak kaktusy czy aloes.
Grubosz wodę gromadzi w łodydze oraz w grubych liściach. W naturalnym klimacie osiąga zwykle bardzo duże rozmiary, nawet do 4 metrów, w uprawie doniczkowej maksymalnie ok. metra wysokości. Zaletą grubosza jest fakt, że nawet w bardzo suchym i gorącym pomieszczeniu czuje się doskonale. Wywodzi się bowiem z Afryki.

Chcesz, żeby kaktus obsypał się kwiatami? O to musisz zadbać już zimą!

Przede wszystkim drzewko szczęścia nie wymaga, podobnie jak kaktusy i inne sukulenty, sporej ilości wody. Zbyt obficie podlewany grubosz, na pewno zmarnieje. Grubosza podlewamy w zależności od panującej w domu temperatury. Jeśli temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza, podlewamy go raz na dwa tygodnie, wtedy gdy ziemia jest już przesuszona. Gdy temperatura jest niższa, nawadniamy go rzadziej. Nie zapomnijmy też za każdym razem usuwać nadmiaru wody z podstawki, gdyż uchroni to roślinę przed zgniciem korzeni.

Czytaj więcej