Dolar amerykański utrzymuje się dziś w pobliżu sześciotygodniowego maksimum, zmierzając do największego tygodniowego wzrostu od kwietnia, napędzanego zwiększonym popytem na bezpieczne aktywa w obliczu rosnących napięć na Bliskim Wschodzie.
Obserwatorzy rynku uważnie śledzą nadchodzące dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym w USA, których publikacja zaplanowana jest na dziś. Oczekuje się, że dane te wpłyną na decyzje Rezerwy Federalnej dotyczące stóp procentowych.
Najnowsze dane ujawniły niewielki wzrost liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu, ale ogólny obraz amerykańskiego rynku pracy pozostaje silny na koniec trzeciego kwartału. Ekonomiści prognozują 140 000 nowych miejsc pracy w raporcie za wrzesień, przy stopie bezrobocia utrzymującej się na poziomie 4,2%.
Prashant Newnaha, starszy strateg ds. stóp procentowych w regionie Azji i Pacyfiku w TD Securities, pozostaje optymistyczny co do gospodarki USA, stwierdzając: "Niewiele wskazuje na to, że twarde lądowanie USA jest na horyzoncie". Newnaha przewiduje, że dane o zatrudnieniu mogą przekroczyć oczekiwania, potencjalnie popychając rentowności amerykańskich obligacji skarbowych w górę.
Indeks dolara, mierzący jego wartość wobec koszyka sześciu głównych walut, wynosi 101,92, niedaleko od czwartkowego szczytu 102,09. W ciągu tygodnia indeks wzrósł o 1,5%. Euro pozostaje bez zmian na poziomie 1,1034 USD, notując spadek o 1,18% w tym tygodniu, podczas gdy funt brytyjski odrabia straty po 1% spadku w czwartek po komentarzach gubernatora Banku Anglii Andrew Bailey'a. Dziś funt jest notowany po 1,3131 USD, blisko trzytygodniowego minimum 1,3093 USD odnotowanego w czwartek.
Oczekiwanie na raport o zatrudnieniu w USA rozgrywa się na tle poprawiającej się sytuacji gospodarczej w USA i bardziej jastrzębiego stanowiska prezesa Fed Jerome'a Powella, który niedawno osłabił oczekiwania na znaczące cięcia stóp procentowych w listopadzie. Oczekiwania rynku na obniżkę stóp procentowych przez Fed o 50 punktów bazowych w przyszłym miesiącu spadły do 33% z 49% w zeszłym tygodniu, według narzędzia CME FedWatch.
Kieran Williams, szef działu walut azjatyckich w InTouch Capital Markets, sugeruje, że silny wynik zatrudnienia we wrześniu może być interpretowany jako gołębi, potencjalnie skłaniając niektórych urzędników Fed do rozważenia obniżki stóp o 50 punktów bazowych w listopadzie. Williams zauważa również, że dolar stanie w obliczu bardziej krytycznych danych w przyszłym miesiącu, w tym kolejnego raportu o zatrudnieniu tuż przed listopadowym posiedzeniem Fed.
W tym tygodniu uwaga inwestorów skupiła się na eskalacji napięć na Bliskim Wschodzie, co spowodowało wzrost cen ropy i spadek walut wrażliwych na ryzyko. Dolar australijski nieznacznie wzrósł do 0,6850 USD we wczesnym handlu, ale zmierza do tygodniowej straty o 0,8%, co oznacza pierwszy spadek od czterech tygodni. Dolar nowozelandzki jest stosunkowo stabilny na poziomie 0,62135 USD, ale w ciągu tygodnia spadł o 2%.
W Japonii decydenci zasygnalizowali, że nie ma pośpiechu w podnoszeniu stóp procentowych, co zostało dodatkowo wzmocnione gołębimi komentarzami przywódców politycznych. Jen spadł o 3% w tym tygodniu, co jest największym tygodniowym spadkiem od listopada 2016 roku, i osiągnął minimum 147,25 za dolara, najniższy poziom od 20 sierpnia. Dziś jen nieznacznie się poprawił, zyskując 0,2% do 146,63.
Reuters przyczynił się do powstania tego artykułu.
Artykuł został przetłumaczony przy pomocy sztucznej inteligencji. Zapoznaj się z Warunkami Użytkowania, aby uzyskać więcej informacji.