Dlaczego zamiokulkas żółknie, schnie, brązowieje? Liście opadają i rozkładają się na boki? Uważaj na ten błąd w pielęgnacji zamiokulkasa!

1 lat temu 73

Zamiokulkas to roślina doniczkowa, która jest bardzo ładna, a przy tym niezwykle wytrzymała na trudne warunki. Jednak zdarza się, że i „żelazna roślina” sprawia problemy. Liście zamiokulkasa żółkną, pojawiają się na nich plamy, a końcówki zasychają. Bywa też, że liście opadają i rozkładają się na boki. Przyczyn może być kilka, ale najczęściej powodem jest pewien częsty błąd. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę w pielęgnacji zamiokulkasa.

Spis treści

Zamiolkulkas zamiolistny to obecnie jedna z najbardziej popularnych roślin doniczkowych. Za jego sukcesem stoi uroda – ciemnozielone, błyszczące liście ozdobią każde wnętrze, a mocna „architektoniczna” struktura pasuje do nowoczesnych przestrzeni, ale też doskonale prezentuje się w bardziej tradycyjnych aranżacjach. Jednak o tym, że zamiokulas to prawdziwy hit, decyduje też łatwość uprawy tej rośny. Zamiokulkas znosi niedostatek wody i światła, różną wilgotność powietrza i praktycznie nie potrzebuje pielęgnacji. Jednak zdarza się, że liście zamiokulkasa zaczynają żółknąć lub pojawiają się na nich brązowe plamy, bywa też, że końcówki pędów schną. Liście mogą też wyglądać na wiotkie i rozkładać się na boki. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że zamiokulkas wybacza wiele błędów uprawowych, ale nie wszystkie.

Sprawdź: Jak uprawiać zamiokulkasa i jakie warunki mu zapewnić

Jednym z absolutnie podstawowych, a przy tym poważnych błędów w uprawie tej rośliny jest nadmiar wody. To właśnie jest główny powód, dlaczego liście zamiokulkasa żółkną. Najczęściej tak reagują starsze liście, ale mogą i młodsze (jeśli w ogóle będą się pojawiać). Zamiokulkasy magazynują wodę w mięsistych liściach oraz podziemnych kłączach (które są przekształconą łodygą). Dlatego trzeba je podlewać rzadko, dopiero wtedy, gdy część podłoża przeschnie. Wtedy jednak trzeba je podlać do „syta”, tak żeby woda przelała się przez podłoże. Ale absolutnie nie zostawiajmy jej na podstawce! Trzeba ją wylać. Jak często podlewać zamiokulkasa? Nawet raz na 2-3 tygodnie, a zimą rzadziej.

Jak dobrze podlewać rośliny doniczkowe? Na te błędy uważaj!

Jeśli podlewamy roślinę rzadko, ale jej liście żółkną, problemem może być ziemia, która zbyt dobrze magazynuje wodę. To cenna zaleta dla wielu roślin, ale nie zamiokulkasów. Nie powinny one rosnąć zwykłej ziemi kwiatowej. Podłoże musi być bardziej przepuszczalne. Ziemię wystarczy przemieszać z piaskiem lub lepiej perlitem. Można też kupić specjalną ziemię dla sukulentów. Bywa, że młode rośliny są hodowane i sprzedawane w ziemi torfowej – po zakupie należy je przesadzić do bardziej przepuszczalnej, bo z czasem pojawią się problemy.

Czytaj więcej
Radio Game On-line