Czy na budowę garażu trzeba mieć pozwolenie? To zależy, jaki będzie

4 mies. temu 55

nieruchomości i budownictwo

Planujesz budowę garażu wolnostojącego? W niektórych przypadkach nie wymaga to żadnych formalności. Nim weźmiesz się do pracy, warto sprawdzić, czy na pewno nie potrzebujesz zgłoszenia lub nawet pozwolenia na budowę.

Nie wszyscy mówiąc "garaż" mają na myśli to samo. Dlatego ustawodawca dokładnie określił rozmiary takiej konstrukcji, aby łatwo można było zaklasyfikować dany budynek jako garaż i na tej podstawie określić, jakie dokumenty będą potrzebne przed budową.

Wiata garażowa zazwyczaj nie ma w ogóle ścian, ale zgodnie z definicją, za wiatę uznaje się budynek, który nie ma co najmniej jednej ściany. Taka budowla wspiera się na słupach, które wiążą ją na stałe z gruntem.

Jeśli działka, na której planujesz postawić garaż-wiatę jest już zabudowana budynkiem mieszkalnym, z dużym prawdopodobieństwem nie będziesz musiał dopełniać żadnych formalności. Jednak twoja wiata nie może być większa niż 50 m2. Masz więcej niż jeden samochód? Nie możesz postawić więcej wiat, niż jedna na 1000 m2 działki.

Jeśli na twojej działce najpierw ma postać wiata, a budynek mieszkalny dopiero w przyszłości - musisz dokonać zgłoszenia.

Aby postawić garaż o powierzchni nie większej niż 35 m2 nie potrzebujesz pozwolenia na budowę, ale swój zamiar musisz zgłosić. Jednak nie przejmuj się - całość procesu trwa bardzo krótko.

Starosta ma 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia na wniesienie sprzeciwu. Jeśli nie skorzysta z tej możliwości, to po trzech tygodniach możesz rozpocząć prace budowlane. Spieszy Ci się? Możesz postarać się o zaświadczenie od starosty o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu.

Co powinno znaleźć się w zgłoszeniu? Wszystko, co pozwala na precyzyjne określenie, co i jak będzie budowane. Czyli należy określić rodzaj budynku, miejsce i sposób wykonywania robót oraz datę ich rozpoczęcia.

Jako załączniki do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania daną nieruchomością, odpowiednie rysunki czy szkice, pozwolenia i opinie, jeśli w danym miejscu jest to wymagane (ze względu np. na uwarunkowania środowiskowe).

Zgłoszenie możesz złożyć osobiście albo używając do tego celu portalu e-Budownictwo.

Będziesz potrzebować pozwolenia na budowę garażu, jeśli twój garaż będzie większy niż 35 m2 (na działce mieszkalnej może mieć do 50 m2) lub nie będzie wolnostojący. Zazwyczaj o pozwolenie na budowę muszą zatem starać się osoby, które chcą wiatę "przytulić" do budynku mieszkalnego.

Tutaj niestety nie ma dobrych wiadomości. Taki proces trwa dłużej niż formalności zgłoszenia. Niekiedy biorą w nim udział sąsiedzi, bywa poprzedzony różnorodnymi uzgodnieniami np. z architektem, a tym samym, inwestor ponosi większy koszt.

Przy pozwoleniu na budowę niezbędnym załącznikiem jest projekt architektoniczno-budowlany, który jest wykonany przez architekta. Może to być np. problematyczne, jeśli kupiłeś dom z drugiej ręki i nie masz np. jego planów. W takim wypadku konieczne może być ich narysowanie "z natury", a to generuje dodatkowe koszty.

Inaczej niż w przypadku zgłoszenia, pozwolenie na budowę wymaga ze strony organu stanowiącego administrację architektoniczno-budowlaną przeprowadzenie gruntownej analizy wniosku, a następnie wydania decyzji na piśmie.

Jak widać, najprostszym rozwiązaniem wydaje się postawienie wiaty, jednak i tutaj mogą czyhać pewne pułapki. Przed podjęciem jakichkolwiek prac budowlanych zawsze należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a także upewnić się, że wiata jest oddalona w odpowiedniej odległości od granicy z sąsiadem.

KO

Czytaj więcej
Radio Game On-line