Chińczycy wykorzystują zużyty olej do magazynowania energii. Rewolucyjne podejście poddane testom

1 dni temu 1

Sposoby przechowywania energii są obecnie dość ograniczone – szczególnie, gdy mówimy o tych dotyczących jej odnawialnych źródeł. Z tego względu inżynierowie wkładają wiele wysiłku w szukanie nowych metod, które będą cechowały się wysoką wydajnością. Propozycja wprost z Państwa Środka wypada pod tym względem szczególnie zachęcająco, gdyż nie tylko zapewnia korzyści, ale przy okazji umożliwia redukcję odpadów mających postać zużytego oleju. 

Czytaj też: Prąd z powietrza i kropli wody. Chińczycy stworzyli coś niesamowitego

Superkondensatory są w kontekście magazynowania energii bardzo kuszące, gdyż pozwalają na szybkie ładowanie i rozładowywanie. W ramach ostatnich postępów przedstawiciele Chińskiej Akademii Nauk opracowali sposób na zrównoważone wytwarzanie tych elementów. O szczegółach wymyślonego rozwiązania piszą na łamach Waste Disposal & Sustainable Energy

Jak wyjaśniają autorzy przytoczonej publikacji, wdrożone przez nich podejście optymalizuje strukturę porów i wykorzystuje domieszkowanie azotem. W takich okolicznościach dochodzi do wzrostu wydajności superkondensatorów, co przekłada się na dostęp do ekologicznego i zrównoważonego oraz wysokowydajnego magazynowania energii. 

Przeprowadzone przez chińskich naukowców eksperymenty wykazały, że zużyty olej może być wykorzystywany w celu magazynowania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł czy na potrzeby zasilania elektrycznych samochodów

Pierwszy etap prowadzonych badań polegał na wytwarzaniu wspomnianych struktur (HPC) przy użyciu melaminy i kwasu linolowego. Te są olejami odpadowymi i były do tej pory przetwarzane między innymi na elektrody superkondensatorów, gdyż cechują się możliwością osiągania nadprzewodnictwa. Podgrzane do wysokich temperatur zostały aktywowane z wykorzystaniem wodorotlenku potasu.

Czytaj też: Perowskity w zupełnie nowej roli. Singapurscy naukowcy dokonali fascynującego odkrycia

Powstałe tym sposobem HPC mają powierzchnię dochodzącą do 3474,1 m²/g, co przekłada się na wysoką pojemność magazynową i wydajność. Dodatkowych korzyści dostarczają tzw. mezopory. Rośnie dzięki nim wydajność transportu jonów, a to kolejna korzyść dla magazynowania energii. Ale jak skorzystać z tego w praktyce? Mówi się przede wszystkim o magazynowaniu energii pochodzącej z odnawialnych źródeł czy wykorzystywanej na przykład przez elektryczne samochody. Zmierzony w czasie testów współczynnik retencji wyniósł 86,5% po 2000 cyklach ładowania i rozładowywania. 

Czytaj więcej
Radio Game On-line