Chcesz mieć rzeżuchę na Wielkanoc? To ostatni moment, żeby ją posiać! Sprawdź, kiedy siać rzeżuchę, żeby urosła na święta

1 lat temu 70

Rzeżucha to jeden z symboli Wielkanocy. Zielona i szybko kiełkująca roślina zdobi świąteczne stoły, ale jest też smaczna i zdrowa. W dodatku bez trudu możemy wyhodować ją sami, w domu. Ważny jest jednak termin, bo żeby uzyskać zieloną, świąteczną dekorację, nie możemy posiać rzeżuchy zbyt wcześnie, ani zbyt późno. Sprawdź, kiedy posiać rzeżuchę na Wielkanoc i jak o nią zadbać.

Spis treści

Rzeżucha, którą kojarzymy z Wielkanocą, to właściwie pieprzyca siewna, jednak bez względu na nazwę jest ona wyjątkowo łatwa w uprawie. Najczęściej wysiewamy ją na kiełki, ale warto wiedzieć, że można uprawiać ją także na świeże liście – tak, jak pietruszkę czy koperek. To równie łatwe, a daje możliwość dłuższego korzystania z dobrodziejstw tego warzywa. A warto to robić, bo rzeżucha jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa. Dostarcza m.in. wielu potrzebnych związków mineralnych, witamin i antyoksydantów, których dodatkowe porcje są przydatne szczególnie po zimie, choć nie tylko.

Wielkanocne dekoracje z jajek. Jak pięknie ozdobić dom na Wielkanoc 2023?

Nasiona rzeżuchy należą do jednych z tańszych, bo kosztują od 1,6 do ok. 2 zł za paczkę. Wystarcza ona do obsiania 2-3 talerzyków deserowych. Nasiona rzeżuchy niemal przez cały sezon można kupić w sklepach ogrodniczych, ale przed Wielkanocą pojawia się niemal w każdym sklepie spożywczym. Bywa też w warzywniakach.

To, jak szybko urośnie rzeżucha w pewnym stopniu zależy od temperatury, jednak najlepiej ją posiać mniej więcej na tydzień przed Wielkanocą (chyba, że uprawiamy ją w jakimś chłodnym miejscu, wtedy trzeba zrobić to kilka dni wcześniej). W tym roku powinniśmy się tym zająć 1-2 kwietnia.

Sprawdź, jak w tym roku wypada Niedziela Palmowa. Zobacz, kiedy świętujemy Wielkanoc

Do uprawy rzeżuchy nie potrzeba absolutnie żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy talerzyk czy tacka oraz podłoże. W tej roli sprawdzi się zwykła wata kosmetyczna, można też użyć ligniny, papierowych ręczników bez nadruków, płatków kosmetycznych lub gazy. Chodzi o to, żeby podłoże było w miarę sterylne i dobrze nasiąkało wodą. Dodatkowo przyda się spryskiwacz do kwiatów.

Siew rzeżuchy na Wielkanoc jest naprawdę dziecinnie prosty. Trzeba oczywiście zacząć od zakupu nasion, jednak „rzeżuchę na kiełki” przed świętami kupimy w prawie każdym sklepie. Kolejny krok to przygotowanie podłoża. Na talerzyku należy rozłożyć warstwę podłoża i zwilżyć je wodą, najlepiej przegotowaną. Nasiona rzeżuchy warto wsypać na sitko i przelać wodą. Dzięki temu staną się lepkie, ale będą kleić się do siebie i podłoża, a nie do naszych palców, co często dzieje się w przypadku suchych nasion, kiedy zaczynamy je rozprowadzać po wilgotnym podłożu. Nasiona postarajmy się rozłożyć w miarę równomiernie.

Propozycje pięknych życzeń na Wielkanoc. Zabawne, tradycyjne i religijne wierszyki

Talerzyk z rzeżuchą ustawmy w jasnym i ciepłym miejscu. Kiełki należy podlewać codziennie, a czasem trzeba to robić nawet dwa razy na dzień. Musimy pilnować, żeby podłoże było stale wilgotne, jednak nie może być mokre, a tym bardziej zalane wodą. Do nawadniania kiełków rzeżuchy przydatny jest spryskiwacz do kwiatów.

Rzeżuchę możemy posiać w niemal dowolnym, w miarę płaskim naczyniu. Ale pamiętajmy, że ma to być ozdoba wielkanocnego stołu. Wybierzmy więc ładny talerzyk – lub talerzyki, miseczki, tacki itp., bo zamiast jednej dużej uprawy rzeżuchy, możemy mieć kilka mniejszych.

Można także pobawić się w bardziej wyszukane aranżacje, np. watę ułożyć w kształt jajka lub schematycznego kurczaka. Zamiast w naczyniach, możemy posiać rzeżuchę w skorupkach jajek (tylko pamiętajmy, żeby je dobrze umyć). Możemy też mieć kopczyk z rzeżuchy – na talerzu połóżmy mniejszą od niego miseczkę, do góry dnem. Obłóżmy ją watą, zmoczmy i na tym posiejmy nasiona (ścianki miseczki nie powinny być zbyt strome, aby nasiona mogły się utrzymać).

Jak ozdobić koszyk ze święconką? Pomysłowe stroiki na Wielkanoc 2023

Rzeżucha ma ciekawy smak. Jest pikantna, więc świetnie pasuje m.in. do jajek, serów, różnych sałatek i kanapek. Na Wielkanocnym stole powinna pełnić nie tylko rolę ozdoby, ale także dodatku do potraw. Zresztą warto ją jeść nie tylko przy okazji świąt.

Roślina ma też dość charakterystyczny zapach, wynikający głównie z tego, że obfituje w związki siarki. Jest on zaskakująco mocny, szczególnie w okresie kiełkowania rośliny, i dlatego nie dla każdego przyjemny. Są jednak i tacy, którzy go uwielbiają, a często wystarczy się z nim nieco oswoić.

Jak zrobić wielkanocny wianek DIY? Pomysł na modną świąteczną ozdobę za grosze

O siewie rzeżuchy warto pamiętać nie tylko przy okazji świąt. Można ją siać przez cały rok, a szczególnie przyda nam się zimą i wczesną wiosną. Wtedy najtrudniej jest o świeżą zieleninę, która nie pochodziłaby z przemysłowych upraw, najczęściej przesiąkniętych chemią i pochodzącą z innych krajów. A kanapka z jajkiem i rzeżuchą smakuje o każdej porze roku.

Warto wiedzieć, że to, co nazywamy rzeżuchą, wcale nią nie jest. To wspomniana wyżej pieprzyca siewna (Lepidum sativum). Natomiast prawdziwa rzeżucha (Cardamine) to zupełnie inna roślina, a właściwie rośliny, bo ma ona sporo gatunków. Wiele z nich rośnie dziko na łąkach. Jednak i pieprzyca, i rzeżucha, należą do tej samej rodziny roślin kapustowatych.

Rozpocznij przygotowania do Wielkanocy!

Materiały promocyjne partnera

Czytaj więcej
Radio Game On-line