Ceny mieszkań od dewelopera przestały rosnąć, są nawet nieśmiałe spadki. Ale chętnych na zakup M wciąż mało

1 lat temu 47

Ceny mieszkań w największych miastach przestały rosnąć, a gdzieniegdzie nawet nieco spadły. Zdaniem ekspertów GetHome.pl mogaby to być zapowiedź dalszych obniżek, jednak popyt na nieruchomości wciąż jest mały, i to pomimo rosnącej powoli zdolności kredytowej. Sprawdź, jak wyglądał wrzesień 2022 r. na rynku pierwotnym.

Spis treści

Sytuacja popytowo-podażowa na rynkach mieszkaniowych największych miast przypomina w tym roku rollercoaster. Najpewniej wszyscy uczestnicy rynku zadają sobie pytanie, czym skończy się taka jazda – od tak wymownego podsumowania września zaczyna się najświeższy raport GetHome.pl.

Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że wrzesień przyniósł w większości największych miast stabilizację (Wrocław, Gdańsk i Lublin) lub nawet spadek średniej ceny metra kwadratowego nowych mieszkań o 1-2 proc. w porównaniu z sierpniem (Warszawa, Kraków, Katowice). Jedynym dużym miastem, w którym odnotowano wzrost cen – i to nieznaczny – była Łódź (o 1 proc.). Przy tak delikatnych wahaniach można mówić o uspokojeniu i wyhamowaniu rynku. Nawet drobne obniżki cen budzą jednak spore nadzieje, gdyż poprzednie lata przyzwyczaiły nas raczej do ciągłych wzrostów.

Średnie ceny mieszkań w ofercie deweloperówŚrednie ceny mieszkań w ofercie deweloperów GetHome.pl

– W praktyce coraz więcej firm deweloperskich proponuje kupującym rabaty i różnego rodzaju bonusy takie jak wyposażenie kuchni, miejsce parkingowe w cenie mieszkania, które oznaczają de facto obniżkę cen – zauważa Marek Wielgo, ekspert GetHome.pl.

Czytaj więcej