Bitcoin, mimo imponującego wzrostu w pierwszej połowie 2024 roku, obecnie pozostaje w stanie zawieszenia. Wahania cenowe i zmniejszona zmienność wywołują pytania o przyszłość tej kryptowaluty. Czy nowe fundusze ETF mogą przyciągnąć inwestorów i ożywić rynek?
Bitcoin w drugiej połowie roku oscylował między 56 tys., a 63 tys. dolarów, co stanowiło spowolnienie w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy, kiedy jego wartość wzrosła o 45% Adopcja kryptowalut rośnie szczególnie w krajach rozwijających się, a nowe fundusze ETF mogą przyciągnąć kolejnych inwestorów instytucjonalnych Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.plSpowolnienie na rynku Bitcoina
W pierwszej połowie 2024 roku Bitcoin odnotował znaczny wzrost, napędzany głównie przez pojawienie się funduszy ETF śledzących cenę tej kryptowaluty. Było to swoistym przełomem, który przyciągnął dużą liczbę inwestorów. Jednak druga połowa roku przyniosła wyraźne spowolnienie. Wahania cenowe BTC, oscylujące w przedziale 56-63 tys. dolarów, pokazały, że rynek znajduje się w fazie oczekiwania na kolejne impulsy.
Eksperci tacy, jak Jake Ostrovskis z Wintermute, zwracają uwagę na potencjalne wprowadzenie opcji na fundusz ETF, które może ponownie rozruszać rynek. Produkt ten, wprowadzany przez BlackRock, ma przyciągnąć uwagę inwestorów detalicznych w USA.
Jak jednak zauważa Youwei Yang z BIT Mining, wdrożenie większej ilości takich produktów wymaga zielonego światła od amerykańskich regulatorów. Jeśli ten proces zakończy się sukcesem, możemy być świadkami zwiększonej aktywności zarówno wśród inwestorów detalicznych, jak i instytucjonalnych.
Globalna adopcja kryptowalut
Podczas gdy Bitcoin szuka nowych impulsów, adopcja kryptowalut na świecie rośnie. Według raportu pochodzącego od Chainalysis, globalny indeks adopcji kryptowalut osiągnął poziomy niespotykane od 2021 roku, a kraje o niższych dochodach zaczynają wykorzystywać kryptowaluty w codziennych transakcjach. Przykładem są Indie, które zajęły pierwsze miejsce w rankingu, a zaraz za nimi znalazły się Nigeria, Indonezja, Wietnam i Filipiny.
Dalsza część artykułu pod filmem
Adopcja kryptowalut w tych krajach jest odpowiedzią na problemy związane z dostępnością tradycyjnych usług finansowych. Wysoka inflacja i dewaluacja lokalnych walut w krajach takich jak Turcja czy Argentyna skłaniają obywateli do korzystania z cyfrowych aktywów jako alternatywnej formy przechowywania wartości. Należy również zauważyć, iż zdecentralizowane finanse (DeFi) i stablecoiny zyskują na popularności w Afryce Subsaharyjskiej, Ameryce Łacińskiej oraz Europie Wschodniej.
“Przewiduje się, że do końca 2024 r. przestrzeń DeFi będzie się rozwijać wraz z rozwojem bardziej złożonych produktów i usług finansowych. Po integracji rzeczywistych aktywów (RWA), DeFi może tworzyć bardziej wyrafinowane produkty, zwiększając możliwości zysku i źródła dochodu” – zauważa Gracy Chen (CEO Bitget).
Oprócz tego zwraca ona uwagę na rozwiązania skalowalności Bitcoina, innowacje takie jak Ethereum 2.0 i rozwiązania warstwy 2 (L2). W jej opinii te zwiększyły szybkość transakcji i obniżyły koszty, czyniąc kryptowaluty bardziej odpowiednimi do codziennego użytku.
“Oczekuje się, że rozwiązania Bitcoina w warstwie 2 (L2) nabiorą kształtu na początku 2025 r., rozszerzając zakres jego zastosowań” – zaznaczyła Gracy Chen.
Zmienność BTC i wpływ wydarzeń globalnych
Jednym z kluczowych czynników wpływających na rynek kryptowalut, a w szczególności Bitcoina, jest jego zmienność. Z danych pochodzących od Deutsche Bank wynika, iż 90-dniowa zmienność Bitcoina spadła z 67% w 2020 roku do 42% w 2023 roku. To oznacza, że BTC staje się coraz bardziej stabilny, co może przyciągać nowych inwestorów, którzy wcześniej obawiali się jego dzikich wahań.
Jednakże, mimo malejącej zmienności, Bitcoin nadal reaguje na globalne wydarzenia polityczne i gospodarcze. Przykładem jest jego 5-procentowy spadek w związku z narastającym konfliktem na Bliskim Wschodzie. W takich sytuacjach inwestorzy często wycofują się z ryzykownych aktywów, co może wpłynąć na krótkoterminową sytuację na rynku kryptowalut.
Według Gracy Chen integracja walut cyfrowych banków centralnych (CBDC) również odegra kluczową rolę w kształtowaniu nadchodzącego roku.
“W miarę jak kraje będą odkrywać CBDC, interakcja między tradycyjnymi finansami a kryptowalutami będzie się pogłębiać. Może to prowadzić do zwiększonego popytu na płatności aktywami cyfrowymi i potencjalnie przekształcić systemy płatności” – zauważa CEO Bitget.
Autor poleca również:
Ten znany altcoin z TOP 20 straci 90% wartosci, według Maxa Keisera Te wydarzenia mogą zadecydować o przyszłości Bitcoina w tym tygodniu Japońskie MicroStrategy po raz kolejny kupuje Bitcoina! Akcje Metaplanet w górę PlanB prognozuje wielką pompę Bitcoina. Czy wybory w USA będą katalizatorem? Bitcoin wzrośnie o 98% do końca 2024 roku? Zaskakująca prognoza znanego ekspertaZałożona w 2018 r. platforma Bitget jest wiodącą na świecie giełdą kryptowalut i firmą Web3. Obsługuje ponad 25 milionów użytkowników w ponad 100 krajach i regionach. Pomaga użytkownikom w inteligentniejszym handlu dzięki pionierskiej funkcji copy tradingu i innym rozwiązaniom handlowym. Wcześniej znany jako BitKeep, Bitget Wallet to światowej klasy wielołańcuchowy portfel krypto, który oferuje szereg kompleksowych rozwiązań i funkcji Web3, w tym funkcjonalność portfela, swap, Marketplace NFT, przeglądarkę dAppów i wiele innych. Bitget inspiruje ludzi do korzystania z krypto poprzez współpracę z wiarygodnymi partnerami, w tym legendarnym argentyńskim piłkarzem Lionelem Messim i tureckimi sportowcami, takimi jak Buse Tosun Çavuşoğlu (mistrzyni świata w zapasach), Samet Gümüş (złoty medalista w boksie) i İlkin Aydın (członkini reprezentacji narodowej w siatkówce).
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>